Koupě ojetého automobilu: jak poznat, že je auto kradené či omlazené

Věděli jste, že v České republice je každé čtvrté auto úředně omlazené, každé desáté auto má pozměněné identifikátory a každých 25 minut je nějaké auto ukradeno? Poradíme vám, jak při koupi ojetého auta zkontrolovat jeho základní identifikátory a prověřit, zda kupujete vozidlo s těmi parametry, které jsou uvedeny v technickém průkazu. A zda vůbec kupujete to auto, které je v něm uvedeno.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 3. 2007 1:56, Lenny

No...tady je celkem legrace. Za prvý tu někdo psal, že přetočit digitální tavchometr nejde :o))))))
Jde...a během několika málo vteřin a bez problémů (pomocí kabelu a PC)...to jen aby si někdo nemyslel, že když kupuje auto s digitálním tachometrem, tak může být bez obav. Je to mnohem jednodušší a rychlejší než přetočit mechanický tachometr. Ale většinou je tento údaj uložen ještě jinde a ten se dá přečíst pomocí počítače, příslušného datového kabelu a softwaru.

Nicméně počet najetých km se dá také do jisté míry poznat ještě ze stavu opotřebování volantu, sedadla řidiče, pedálů, řadící páky a interiéru celkově. I když i tyto části se dají vyměnit ,ale často se nechávají v domění, že zákázník si toto neuvědomí. Nicméně je to lepší než koukat jen na čísílka na tachometru (pokud s sebou nemáte notebook a kabel a SW).

No a pak bych ještě rád reagoval na zrezlý VIN. No..rozhodně bych si asi nekoupil Octavii s vyrezlým VINem, protože sám jsem majitelem Octavie z r.v.98 a mám spoustu známých a kamarádů, kteří jsou majiteli této značky a modelu Octavie (97-2004) a ani u těch nejstarších není na VIN kódu znát rez. Takže je to buď podezřelé a nebo výrobní vada, která by asi stála za reklamaci.

Reagovat

 

+151
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2009 11:01

Já doporučuji velké autobazary, jako je např. auto esa. Bazary si nemůžou v dnešní době dovolit stahovat km a jakkolv podvádět. Koupila jsem si u nich 5 let starou Octavii a následně podle vin codu mi dohledali v autorizovanym servise, poctive km.

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

9. 8. 2010 20:09 | Petr Herda

Trochu předčasné něco hodnotit když člověk má auto měsíc to se nic neprojeví , já tam kupoval alfu romeo 156 a problémy se mi projevily až pozdějí po půl roce jsem měl problém s řidící jednotkou motoru , v esách neni problém ani tak s koupí a nebo s prodejem tam je hlavně problém s reklamací , jelikož na auto jsem měl roční záruku na motor a převodoku a když jsem jim to nahlásil tak řekli že si to mám nechat opravit a pokud to bude skrytá vada že mi to proplatí , samozřejmě že ne tak jsem se už pomalu smířil s tím že všechny náklady si budu hradit sám.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Standa 02. 07. 2010 14:32)

17. 8. 2010 5:43 | Radek

Ahoj , byl jsem se dívat v auto esa hledal jsem automobil do 100 000 kč , zalíbila se mi tam fábie která stála 80 000 kč , byla to jedna z těch starších ročník 2000 a bylo tam relativně méně kilometrů , někde kolem 110 000 , ale když jsem se prodejce ptal na to zdali jsou to reálné kilometry tak mi jednoduše odpověděl že to je pouze u aut nad 100 000 kč takže nevím co si o tom mám myslel mám z toho dost divné pocity. Jelikož by to měli dávat snad ke všem vozům a né jen k těm dražším.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

8. 10. 2010 14:58 | Roman

Radku, nemůžou to dávat ke všem vozům, protože u některých aut se prostě nedá skutečný stav kilometrů zjistit. Cebia funguje jen u aut koupených a provozovaných v Česku a v neznačkových podmínkách (což jsou všechny bazary mimo těch dealerských) je velmi obtížné se dostat do řídicích jednotek některých modelů. Z toho nemusíte mít divné pocity, prostě pokud předchozí majitel stočí kilometry u dovezeného auta a udělá to pořádně, není moc šancí zjistit skutečný stav. Proto ta garance nemůže být dávána na všechna auta. Pokud to někdo tvrdí, vědomě lže. Buďte rád, že jste narazil na solidního prodejce, který to nedělal. To je dnes docela vzácnost, nemyslíte?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

25. 3. 2011 16:16 | Auto ESA

Dobrý den, dovolte nám malou poznámku k problematice prověřování stavu kilometrů. Auto ESA byla první prodejcem ojetých vozů v Česku, který začal s prověřováním najetých kilometrů ve spolupráci s nezávislou společností Cebia. Ta prověřuje historii vozu, a tedy i skutečný stav najetých kilometrů, ve všech jí dostupných databázích (např. STK, servisy, leasingové společnosti atd.). Díky tomu také disponujeme nejdelší zkušeností s touto činností a ke všem našim prodávaným vozům poskytujeme certifikát o provedené kontrole stavu najetých kilometrů (tzv. Cebia report) právě od firmy Cebia. Pokud společnost Cebia není schopna jednoznačně garantovat skutečný počet ujetých kilometrů, certifikát na tuto skutečnost upozorňuje. V Auto ESA tak vždy zákazníka pravdivě informujeme o všech nám známých skutečnostech týkajících se prodávaného vozu a poskytujeme doživotní garance na původ vozu, stejně jako mu umožňujeme koupený vůz do sedmi dnů od prodeje vyměnit za jiný i bez udání důvodu. Věříme, že to samo o sobě je důkazem našeho otevřeného a férového jednání. Pokud byste měl zájem o další informace, neváhejte nás kontaktovat na adrese reditel@autoesa.cz. S úctou Vaše Auto ESA
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Radek 17. 08. 2010 05:43)

13. 5. 2011 9:12 | Michal

Moje zkušenost s AAA Auto je následující, v roce 2007 jsem tam koupil auto, které mělo na tachometru necelých 100 000 Km. Nedávno jsem toto auto prodal do jednoho velkého autobazaru v Praze, kde se následně přišlo na to, že auto mělo již v roce 2006 najeto skutečných 350 000 Km. To znamená, že mi v AAA Auto prodali auto, které mělo stočeno zhruba 250 000 Km !!! Taková moje negativní zkušenost s tímto autobazarem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

25. 6. 2011 11:01 | Lenka

Nápodobně, já mám naštěstí cca 100.000, takže jsem kupovala vůz už s 220.000 km. AAA Auto už nikdy z principu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal 13. 05. 2011 09:12)

28. 9. 2011 12:10 | Petr B.

Podle mě za problém se stáčením km si můžou lidé sami, kdo normální uvěří tomu, že 10 let staré auto může mit najeto 150 tisíc km, nedavno jsem prodával svoje bmw rv.2000 s 300 tisíci najeto, mel jsem k tomu servisní knihu všechny doklady, auto krásné zájemců hodne dokud se nedozvěděli kolik má auto najeto poté zájem opadl, když všude v inzerátech po bazarech maji tyto roky najeto cca 150 tisic a lidi si kopi radeji toto a pak se diví že nakonec má auto 350k. Pak se není čemu divit že prodejci km stačejí když jsou lidi takovy tupci a věří tomu že zrovna tohle auto najelo za rok pouze 20tisic, 200-300 tisic nejato je v dnešní době u 5 let starého auto normální obzvláště v zahraničí. Proto mylsim, že není důležité kolik km má auto najeto ale v jakém je celkovém stavu, a pokud si myslite že zrovna vy jste našli auto po důchodci, ktery najede za rok 10tisic km,tak máte fakt štěstí :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

4. 1. 2012 9:33 | lukyn

No há nevím, mám Fabii po dědovi r.v. 2000 a v současné době mám najeto 95 tkm. Roční nájezd 15 tkm, děda mel menší. Ale zase bych nebyl tak skeptický, do práce jezdím 10 km denně a několikrát za rok na dovolku nebo na výlet. Což těch 15 tkm dá. Ale je třeba dávat pozor na množství majitelů a k čemu auta používali, ale to se taky nedá zjistit. Tak maximálně ojeté auto od prodejce s historií přímo i nich.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

3. 7. 2012 22:32 | Honza

Dobry den, koupil jsem v AAA Mercedes SLK z roku 2006 a melo najeto 20 000 km. Je to mozne??? Za Vase odpovedi predem dekuji :)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

26. 7. 2012 20:00 | Lukáš Pfneisl

možné to je, pokud stálo 200000 :-D
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Honza 03. 07. 2012 22:32)

7. 3. 2016 9:26 | Tonda

Takovejma složitostma se já nezabejvám. Hodim VIN na http://vindecoder.eu a oni mi tam přelouskaj takovejch dat že pomalu vim kdy si to auto snad uprdlo. :-D
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

16. 3. 2016 8:43 | Petr

Citace - Tonda / 07.03.2016 09:26

Takovejma složitostma se já nezabejvám. Hodim VIN na http://vindecoder.eu a oni mi tam přelouskaj takovejch dat že pomalu vim kdy si to auto snad uprdlo. :-D
Tak jsem koukal ale moc tam toho k zjisteni neni nebo s tim neumim.Muzu poprosit o radu ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tonda 07. 03. 2016 09:26)

29. 7. 2016 23:36 | Jiří Šuma

Dobrý den. Nevíte prosím někdo, kdo může Cebii s.r.o. Praha nahlásit, třeba kradené nebo havarované vozidlo. A zda si tuto událost vozu Cebie ověřuje, nebo zda to bezmyšlekovitě uvede do rodokmenu vozidla. Děkuji a zdravím. Šuma.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  10 767 868 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Posílání peněz po skončení smlouvy
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobrý den, v roce 2017 jsem ukončil smlouvu na energie u jedné společnosti a přešel k té druhé. Ale nešťastnou náhodou jsem zapomněl ukončit trvalý příkaz na tu první společnost. Až do letošního roku (2019)... více

Spotřebitelská poradna

Články na Heroine.cz

Bylo nebylo v Hollywoodu aneb jak mluvit o novém Tarantinovi…

Bylo nebylo v Hollywoodu aneb jak mluvit o novém Tarantinovi…

...a vypadat chytře ve sportbaru i hipsterkavárně v sedmi otázkách a odpovědích.

Jeho dokonalé tělo. Dočkáme se i mužského hnutí tělesné pozitivity?

Jeho dokonalé tělo. Dočkáme se i mužského hnutí tělesné pozitivity?

Člověk stojí před zrcadlem a užírá se, že je moc tlustý, hubený, neforemný, má málo svalů...více

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Socioložka Kateřina Nedbálková. „Žena a zločin nejde dohromady.“

Kateřina Nedbálková umí psát vědecké texty, které uhranou i neakademiky. V ženských věznicích...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Grondol

podnikatel, Czech International

Jaroslav Brychta

finanční analytik

Zdeněk Grondol
ÚSPĚŠNOST
13,64 %

z 22 duelů
×
Jaroslav Brychta
ÚSPĚŠNOST
57,14 %

z 28 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.