Nezaměstnanost v Česku stoupla během května na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 38 tisíc uchazečů, o měsíc dříve to bylo 53 tisíc lidí. Nová data zveřejnil Úřad práce ČR.
Nově evidovaní uchazeči o zaměstnání v květnu byli především z oblasti služeb – zejména veřejného stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, dopravy, rovněž šlo o agenturní zaměstnance.
Celkem úřady práce evidovaly ke konci května 266 144 nezaměstnaných, což je zhruba o 12 104 více než před měsícem a zároveň o 65 469 osob více než před rokem ke stejnému datu. Počet volných míst v květnu klesl na 331 050, v dubnu jich bylo 332 748.
Podporu v nezaměstnanosti v květnu pobíralo 96 914 uchazečů o zaměstnání. Průměrná výše podpory činila 8649 korun. Novou práci v květnu získalo 21 770 lidí z evidence úřadů práce.
V mezinárodním srovnání měla Česká republika podle posledních dostupných dat Eurostatu za duben 2020 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.
V únoru, kdy ještě ekonomika fungovala bez problémů, přibylo necelých 34 tisíc uchazečů o zaměstnání, celkově bylo bez práce 227 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se v únoru i březnu držela na na rovných třech procentech.
„Na první pohled tedy žádný velký skok ve srovnání se situací před koronakrizí, avšak to by bylo až příliš zjednodušené hodnocení. Na jaře nezaměstnanost obvykle klesá a třeba loni v květnu dosahovala míra nezaměstnanosti 2,6 %,“ říká Petr Dufek, ekonom ČSOB.
Podle něj bychom neměli zapomínat ani na 645 tisíc zahraničních pracovníků registrovaných ještě na konci března, z nichž část o práci přijde a v tuzemských číslech se neprojeví.
„Nárůst nezaměstnanosti je ve srovnání s okolními zeměmi stále relativně nízký, kromě vládních programů na udržení zaměstnanosti a přehřátý trh práce před příchodem koronaviru však v tom hrají roli také výpovědní lhůty. Růst nezaměstnanosti tak bude pokračovat patrně po zbytek letošního roku a dosavadní relativně nízký růst nezaměstnanosti neznamená, že je tuzemský trh práce z nejhoršího venku,“ upozorňuje Jakub Seidler z ING Bank.
To, že je nárůst jenom mírný, je dáno i skutečností, že s příchodem léta se rozjíždějí některé sezónní práce. „Počty nezaměstnaných tak od března obvykle klesají, například v minulém roce se od března do května snížil počet nezaměstnaných o téměř 41 tisíc uchazečů, zatímco v letošním roce se zvýšil o zhruba 39 tisíc,“ připomíná Seidler. Očekává, že ke konci letošního roku stoupne podíl nezaměstnaných osob na 4,6 %, zatímco na konci roku 2019 činil 2,9 %.
Čtěte víc:
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem