Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 6. 2020 | 1 komentář
Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Zdroj: Úřad práce ČR

Nezaměstnanost v Česku stoupla během května na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta. Do evidence úřadů práce se nově zapsalo 38 tisíc uchazečů, o měsíc dříve to bylo 53 tisíc lidí. Nová data zveřejnil Úřad práce ČR.

Nově evidovaní uchazeči o zaměstnání v květnu byli především z oblasti služeb – zejména veřejného stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, dopravy, rovněž šlo o agenturní zaměstnance.

Celkem úřady práce evidovaly ke konci května 266 144 nezaměstnaných, což je zhruba o 12 104 více než před měsícem a zároveň o 65 469 osob více než před rokem ke stejnému datu. Počet volných míst v květnu klesl na 331 050, v dubnu jich bylo 332 748.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Podporu v nezaměstnanosti v květnu pobíralo 96 914 uchazečů o zaměstnání. Průměrná výše podpory činila 8649 korun. Novou práci v květnu získalo 21 770 lidí z evidence úřadů práce.

V mezinárodním srovnání měla Česká republika podle posledních dostupných dat Eurostatu za duben 2020 nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

V únoru, kdy ještě ekonomika fungovala bez problémů, přibylo necelých 34 tisíc uchazečů o zaměstnání, celkově bylo bez práce 227 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti se v únoru i březnu držela na na rovných třech procentech.

„Na první pohled tedy žádný velký skok ve srovnání se situací před koronakrizí, avšak to by bylo až příliš zjednodušené hodnocení. Na jaře nezaměstnanost obvykle klesá a třeba loni v květnu dosahovala míra nezaměstnanosti 2,6 %,“ říká Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Podle něj bychom neměli zapomínat ani na 645 tisíc zahraničních pracovníků registrovaných ještě na konci března, z nichž část o práci přijde a v tuzemských číslech se neprojeví.

„Nárůst nezaměstnanosti je ve srovnání s okolními zeměmi stále relativně nízký, kromě vládních programů na udržení zaměstnanosti a přehřátý trh práce před příchodem koronaviru však v tom hrají roli také výpovědní lhůty. Růst nezaměstnanosti tak bude pokračovat patrně po zbytek letošního roku a dosavadní relativně nízký růst nezaměstnanosti neznamená, že je tuzemský trh práce z nejhoršího venku,“ upozorňuje Jakub Seidler z ING Bank.

To, že je nárůst jenom mírný, je dáno i skutečností, že s příchodem léta se rozjíždějí některé sezónní práce. „Počty nezaměstnaných tak od března obvykle klesají, například v minulém roce se od března do května snížil počet nezaměstnaných o téměř 41 tisíc uchazečů, zatímco v letošním roce se zvýšil o zhruba 39 tisíc,“ připomíná Seidler. Očekává, že ke konci letošního roku stoupne podíl nezaměstnaných osob na 4,6 %, zatímco na konci roku 2019 činil 2,9 %.


Čtěte víc:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 14 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

9. 8. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Prostřednictvím úřadů práce jich ke konci července nabízeli 358 152, což je o 2540 víc než v červnu a o 23 869 víc než před... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Nezaměstnaných ubylo, podporu dostává ani ne třetina

7. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nezaměstnaných ubylo, podporu dostává ani ne třetina

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci května klesla na 3,9 % z dubnových 4,1 %. Bez práce bylo 285 822 lidí, ve srovnání s dubnem jich 12 tisíc ubylo. Květnové údaje dnes zveřejnil... celý článek

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Karlovy Vary jsou smutným vítězem roku 2020, co se růstu nezaměstnanosti týče. Ukazuje to nová Mapa nezaměstnanosti, kterou zveřejnilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.