Noční život už tolik netáhne, Češi si radši připlatí v kavárně

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 19. 1. 2024
Noční život už tolik netáhne, Češi si radši připlatí v kavárně

Zdroj: Shutterstock

V českém gastru se v závěru loňska zvedly koncové ceny pro zákazníky v průměru o šest procent, někde to ale bylo i skoro jednou tolik. Od prosince 2019 do konce roku 2023 se zdražilo o třetinu. 

Vyplývá to z čerstvých dat společnosti Dotykačka, která situaci na trhu vyhodnocuje na základě 50 nejprodávanějších položek v gastru – od polévek a předkrmů přes hlavní chody, dezerty a nápoje. Čísla pocházejí z více než 8000 provozů.

Po Česku se přitom loni oproti předchozím rokům zdražovalo rovnoměrně. „Naprostá většina krajů zdražila o pět až sedm procent. Dvouciferných hodnot dosáhl pouze Karlovarský kraj, kde ceny meziročně stouply o 11 procent. Naopak na Vysočině a v Pardubickém kraji byl meziroční rozdíl zcela minimální, pouhé dva, respektive tři procentní body,“ vypočítává šéf Dotykačky Petr Menclík. 

Nejvýrazněji loni zvedly ceny kavárny – meziročně o 11 procent. Naopak nejméně, o tři procenta, zdražili provozovatelé disco klubů a barů. 

S tím souvisí i další zjištění – zatímco o kluby a bary lidé postupně ztrácejí zájem, což ukazuje i meziroční 13procentní pokles tržeb, kavárnám a také luxusnějším restauracím se daří. Zákazníci dokonce tolerují jejich navyšování cen.

„Zpočátku jsme odhadovali, že jde pouze o dočasný efekt pandemie. Celoroční loňská čísla však naznačují, že jde o dlouhodobý trend,“ popisuje dále Menclík. „Zákazníci se zkrátka přeorientovali na jiné koncepty a svůj čas teď tráví jinak než dřív. Mnohem častěji zajdou na drink už v odpoledních hodinách do kavárny, než aby někam vyráželi v nočních hodinách. Navíc se obecně pije méně alkoholu než dřív,“ dodává k výsledkům analýzy.

Platíte hodně za plyn?
Změňte dodavatele

Čím dříve se do změny dodavatele pustíte, tím víc ušetříte. Neotálejte a podívejte se, jaké nabídky pro vás máme.

Na dobré podmínky restaurací, bister a kaváren minimálně v Praze poukazuje také poradenská společnost RSM. „Poptávka po kvalitním gastru je i nadále poměrně vysoká a Češi zatím na vyšší ceny dokázaly přistoupit. Letité vymírání „trojek“ a „čtyřek“ se tak dostává do finální fáze. Ta nahrává výrazné profesionalizaci gastra jakožto prémiové služby. Sledované ruku v ruce vznikem konceptů z opačného pólu spektra, nabízející omezený servis výměnou za nižší ceny,“ píše společnost ve své zprávě.

V prvních týdnech letošního roku přitom už začíná být patrné, jak vládní úsporný balíček ceny v gastru zasáhl. Znát je to hlavně u nápojů, kde se DPH mnohdy zvýšila z 15 na 21 procent.

„Zatímco loni v lednu jsme nezaznamenali téměř žádné meziměsíční posuny cen točeného piva nebo kávy, letos už v prvních týdnech pozorujeme nárůsty. Například průměrná cena 12° točeného piva byla v polovině ledna 57,80 Kč, zatímco ještě v prosinci se stejný půllitr prodával za průměrných 55,50 Kč,“ pokračuje šéf Dotykačky.

V Praze pivaři zaplatí za jeden 12° půllitr zhruba o 12 korun víc, než je celorepublikový průměr. Naopak ve vesnické hospodě je cena oproti průměru skoro o devět korun nižší. Všude ale ceny poskočily oproti prosinci víc než o dvě koruny na jedno pivo.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services