Spotřebitelské ceny stouply v únoru o 11,1 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Oznámil to Český statistický úřad. Nad hranici 10 % se inflace dostala poprvé od července roku 1998, kdy byla 10,4 %.
„Meziroční růst cen zrychluje od loňského července, tedy již osm měsíců v řadě. Nejvýraznější cenové nárůsty jsme zaznamenali u položek bydlení, dopravy a potravin,“ říká Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.
Zdražování přitom pokračuje. „Pravděpodobnost, že se v březnu s meziroční inflací dostaneme významně nad 12 %, je velmi vysoká,“ zdůrazňuje Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta. Připomíná prudký růst cen ropy a zemního plynu na světových trzích a tím pádem i pohonných hmot na pumpách.
„Zda se bude v souhrnu za letošní rok inflace nacházet „pouze“ kolem 10 %, a nebo bude výrazněji nad 10 %, bude záviset na tom, jak rychle se stabilizuje situace na trzích a válka na Ukrajině a zda nakonec vláda přeci jen nepřistoupí k zavádění cenových stropů či dočasnému snížení DPH,“ dodává Novák.
„Únorová inflace překonala prognózu České národní banky o 1,4 procentního bodu (lednová jen o 0,5), takže centrální banka na svém březnovém zasedání nejspíš opět zvýší základní úrokovou sazbu. Za vcelku pravděpodobné se zdá navýšení o 50 základních bodů na 5 %,“ říká Petr Dufek, ekonom Banky Creditas.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 1,3 %. Tempo růstu tak oproti lednovým 4,4 % zpomalilo. Elektřina v únoru proti lednu zdražila o 3,2 %, zemní plyn o 5,6 % a tuhá paliva o 2,2 %. Ceny pohonných hmot rostly o 4 %, stejně jako dovolené s komplexními službami. Mezi potravinami vzrostly především ceny zeleniny (5,9 %), drůbežího masa (2,2 %), uzenin (2,2 %), nealkoholických nápojů (2,1 %) nebo pekárenských výrobků a obilovin (1,6 %). Ceny vepřového masa klesly o 2 % a vajec o 4 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 11,1 %, což bylo o 1,2 procentního bodu víc než v lednu. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo zejména u bydlení a potravin. Zrychlil růst cen elektřiny na 22,6 % (v lednu 18,8 %) a zemního plynu na 28,3 % (v lednu 21,5 %). Náklady vlastnického bydlení vzrostly o 15,7 %, teplo a teplá voda o 12,4 %, ještě více zdražovaly tuhá paliva (17,9 %). Ceny nájemného z bytu rostly o 4,3 %, vodného o 5,3 % a stočného o 6,4 %.
Výrazně vyšší byly meziročně také třeba ceny másla (30 %), mouky (25,3 %), cukru (24,2 %), polotučného mléka (18,1 %), brambor (14,7 %), pekárenské výrobky a obiloviny zdražily o 11,3 %, zelenina o 8 % nebo nealkoholické nápoje o 7 %. Výrazně dál zdražovaly také ceny v restauracích a kavárnách (14,1 %). Ceny automobilů rostly o 10,5 % a pohonných hmot a olejů o 31 %. Ceny oděvů vzrostly o 17,8 % a obuvi o 14,7 %.
„Lidé si připlácejí v podstatě téměř za vše, nicméně největší podíl na meziroční inflaci nesou rychle rostoucí náklady na bydlení. Prudce se zvyšují účty za elektřinu, plyn, teplo, rostou i náklady vlastnického bydlení s tím, jak reflektují ceny bytů a stavebních materiálů. Jen bydlení samo o sobě stojí za více než třetinou aktuální inflace,“ shrnuje Dufek.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 5,2 % (v lednu 4,5 %).
Vysokou inflaci hlásí i některé další evropské státy, Česko ale patří k zemím s nejrychlejším zdražováním. Předběžné výpočty podle jednotné evropské metodiky (kam se na rozdíl od inflace počítané Českým statistickým úřadem nepočítají náklady vlastnického bydlení) ukazují únorovou meziroční inflaci v Česku ve výši 10 %, Slovensko je na 8,2 %. Německo na 5,5 % a průměr eurozóny dělá 5,8 %. V lednu ceny nejvíce meziročně vzrostly v Litvě (o 12,3 %) a nejméně ve Francii (o 3,3 %).
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 3. 2022 9:24, Tomáš
Za měsíc březen očekávám inflaci blížící se 20%... A bude hůř
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 3. 2022 9:29, deprese
Inflace vyskočila na 11 %. Spočítejte se, kolik vám bere
To je česky?
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.