Podrobné údaje za loňský rok potvrdily, že se krize domácností nedotkla. Jejich průměrné příjmy se zvyšovaly o víc než dvě procenta. Při jedenapůlprocentní inflaci se tedy zvýšily i reálně.
Nejvíc, reálně o dvě procenta, se zlepšila životní úroveň polovině rodin se středními příjmy, zmíněná nejbohatší třetina si však o půl procenta pohoršila.
Zavírání příjmových nůžek začalo už v prvním krizovém roce 2009. Tehdy se příjmy rodin paradoxně zvyšovaly dokonce o dvě a půl procenta a nejvíc opět vydělaly domácnosti se středními příjmy. Pouze příjmy nejbohatší desetiny stagnovaly vinou zamrzlého trhu s nemovitostmi a akciemi.
Hospodářské potíže tak předchozí příjmový růst pouze korigovaly. Do roku 2008 rostly rodinné příjmy v průměru o čtyři procenta a finanční krize tento růst pouze zpomalila.
Obratem může být letošní rok. V prvních třech měsících poklesly příjmy domácností proti loňsku o tři procenta.
Středostavovský recept
Příjmové nůžky se přitom průběžné otevíraly v období levicových vlád v letech 2001 až 2006.
V roce 2007 se přivřely zvýšením sociálních dávek, jež premiér Jiří Paroubek prosadil před volbami. V následujícím roce „zařídil“ premiér Mirek Topolánek opačný efekt. Rozpočtová reforma přidala nejvíc nejbohatším a sociálními škrty ubrala peníze nejchudším.
V dalších dvou letech se ale bez ohledu na představy politiků nůžky opět zavírají. Loni měli nejchudší 23,4 procenta příjmů těch nejbohatších, a jejich pozice se tedy proti roku 2008 o procento zlepšila.
I přes snahy pravicových vlád odbourat dávky je sociální systém dost silný, aby v období krize udržel nad vodou nejchudší. Platí dokonce záporné daně a přes pětinu jejich příjmů jim posílají sociální úřady.
Ještě větší podíl dávek mají středostavovské rodiny. Právě v polovině příjmového žebříčku je většina důchodců a úplných rodin s malými dětmi. Domácnosti, které z poloviny financuje stát a z poloviny vlastní práce, přežívají krizové období nejlépe.
Úpadek podnikatelů
Bohatí zatím ještě sčítají ztráty z krizového období.
Potíže menších firem a živností dosvědčuje skutečnost, že se mezi desetinu nejbohatších dostávají manažeři na úkor samostatných podnikatelů.
Ještě v roce 2008 vykázaly nejbohatší rodiny šestkrát větší příjmy z manažerských platů než z podnikatelského zisku. Loni už to bylo desetkrát víc.
O úpadku podnikatelského stavu svědčí zjištění, že největší podíl příjmů z podnikání vykazují nejchudší rodiny, které si tak vydělaly na patnáct procent svých výdajů.
Zpravidla jde o zaměstnance, kteří se udrželi na pracovním trhu díky švarcsystému. Ten však nezajišťuje stálý výdělek.
Více si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem