Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Bohatí kontra nahatí. Sociální nůžky se dál rozevírají

Přečtěte si, co si o zvyšování rozdílu v příjmech bohatých a chudých myslí ekonomové Petr Mach a Markéta Šichtařová, politolog Jiří Pehe, socioložka Jiřina Šiklová, podnikatel Tomio Okamura a další odborníci.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 7. 2011 11:47, Slávka

Docela dobře chápu,že majetkové rozdíly patřily,patří i budou patřit k tržnímu hospodářaství.Majetek nabytý poctivou prací nebo podnikáním podle mých poznatků není problémem pro pochopení veřejnosti.Ale vše má své meze. Jakou hodnotu musí vytvořit člověk,aby si zasloužil měsíční příjem ve stovkách tisíců blížících se i miliónu a více?Pokud vytváří takové hodnoty,musí náš stát vzkvétat a ne se propadat.Tito lidé nepracují pro stát,ti stát vysávají a ničí.Za to nikomu nepřísluší odměna.
Dnešní forma tržního hospodářství neslouží k rozvoji společnosti,protože chudí k rozvoji sloužit nemohou.A začíná jich být většina.A politicko-eknomický systém,který stagnuje je odsouzen k úpadku.Nebyl vždy jen kapitalismus a taky na věky nebude.Vidím,že se nachyluje k jeho konci, nemá sílu se sám zregenerovat.

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 7. 2011 22:56, Miki

Vaše teorie o deflaci mezd jaksi nesedí, vzhledem k tomu že mzdy neustále rostou. (Pokud se nepletu, tak naposledy to bylo sice jen o 3 %, ale určitě mohlo být i více, kdyby nedocházelo k takovému nárůstu nákladů - např. zvyšující se cena komodit) Navíc těžko může být maximalizován zisk, jestliže zaměstnanci nemají ani na jídlo. A za druhé za "normálních okolností" by nemusela být inflace a ceny by naopak vlivem eko. růstu klesaly..

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (MIloš 01. 07. 2011 18:25)

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

3. 7. 2011 12:32 | Rada

U nás je chudnutí chudých podpořené také vládou. Škrty dopadají nejvíc na nejchudší a příští rok se chystá zvýšení DPH, které nejvíce dopadne na nejchudší. To tak zkrátka je, není to jen propaganda ČSSD. Chudí lidé utrácí za jídlo a léky v poměru k celkovému příjmu nejvíc. Vláda sice slibuje kompenzace, odborníci se ale domnívají (těm věřím víc než vládě), že navýšení cen bude kompenzováno v rodinách se dvěma dětmi přibližně z poloviny, u rodin s jedním dítětem bude kompenzace ještě nižší.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

3. 7. 2011 20:08 | Miki

A to je špatně, že rostou zisky? Protože jedině tak se může rozšířit výroba, vytvořit nová pracovní místa, atd. (Navíc pochybuju, že bohatí si schovávají peníze do šuplíku.) A neukazují rostoucí zisky, že společnost bohatne? Nebo odkud se berou? (Možná že se lidi jen víc zadlužují, ale to už je jejich "chyba".) (Mimochodem nižší poptávka = nižší ceny. Ale jinak máte pravdu... - bohatí by se měli zajímat o chudnutí "spotřebitelů" - dochází-li k němu.)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rada 03. 07. 2011 11:55)

3. 7. 2011 23:32 | Rada

Je dobře, že rostou zisky. Špatné je, že většina zaměstnanců z toho nemá žádný prospěch (mzdy víceméně stagnují) a že většina zaměstnanců musí utrácet čím dál větší část výdělku za základní životní potřeby (nájem, jídlo, energie,...) a zbývá jim méně peněz na zbytné spotřební zboží či služby (nová auta, cestování, sport atd.).
Jsem přesvědčený, že bohatí svou spotřebu díky zvyšujícím se ziskům příliš nezvyšují (málokdo si koupí dvě vily nebo tři SUV jen proto, že na to má...i když samozřejmě najdou se i lidé, kteří si koupí desítky drahých aut do sbírky, není jich ale zas tak moc).
Zvyšující se zisky podle mě spíš ukazují na rozevírání nůžek než na bohatnutí společnosti. Finanční mudrc Kiyosaki tvrdí, že 90% majetku vlastní 10% lidí. Myslím, že není daleko od pravdy.
Nižší ceny zbytného zboží opravdu jsou a částečně to může být i díky tomu, že střední třída a chudí chudnou. Víc zásluhy má ale podle mě globální konkurence.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miki 03. 07. 2011 20:08)

4. 7. 2011 0:44 | TVK

A proč by z toho zaměstnanci měli mít "prospěch"? Zaměstnanecký vztah je obyčejný obchod. Někdo práci kupuje (firma), a někdo prodává (konkrétní lidé) a tam, kde se protne nabídka s poptávkou prostě je tržní cena práce. A momentálně u nás převažuje nabídka práce (lidmi) nad poptávkou (firem). A tento převis je největší u manuálních, jednoduchých prací, proto ten minimální růst platů. Naopak u spousty technických, odborných nebo řídících pozic je situace opačná a Vámi zmiňovaný růst mezd se u těchto pohybuje často na mnohanásobku. Máte pravdu v tom, že bohatí jsou ve své spotřebě omezení. Ale své peníze nemají v šuplíku, ale naopak se je obvyykle snaží investovat a z těchto peněz ve finále vzniká nové podnikání, firmy, pracovní místa. A rozevírání nůžek taky může znamenat to, že jedna skupina bohatne rychleji než druhá, což v případě chudí vs. bohatí považuji za logické
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

4. 7. 2011 8:49 | Miki

1. Jenže jde o to proč musí neustále růst ceny zk. potřeb, vždyť ta samotná skutečnost nemá žádný logický smysl (kromě případu kdy roste populace rychleji než produkce). 2. Tím že bohatí nemají peníze v šuplíku, jsem myslel, že je třeba investují do nových firem a pod., takže určitý prospěch z toho spol. může mít... 3. Kiyosakiho jsem četl a on ale tvrdí, že to bylo 90/10 vždy a že teď by se to mohlo změnit právě ve prospěch chudých (píše o tom v knize: Bohatý táta radí jak investovat). 4. Další věc je, že když bohatý zbohatne o 1 %, tak vydělá milion, ale když zbohatne chudý o 100 %, tak vydělá jen několik tisíc. Takže ten rozdíl v možství peněz (!) se bude zřejmě dál zvětšovat (spotřebitelské úvěry?), otázka samozř. je, na co těm bohatým ty peníze budou (asi k ničemu, když Gates a Buffet vyzvali bohaté, aby dali půlku majetku na charitu). Ono když se na to totiž podíváte z druhé strany, tak dnes rozdíl mezi bohatými a chudími, je spíš jen v úrovni luxusu, protože běžný člověk má auto, mobil, televizi, počítač,... ..bohatí mají navíc snad jen soukromé letadlo a jachtu..
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rada 03. 07. 2011 23:32)

4. 7. 2011 10:29 | Rada

Úspěch firmy je úzce spjat s úspěchem zaměstnanců. Pokud firma zvyšuje zisk o desítky procent ročně a zaměstnancům nepřidává (nebo přidává minimálně), vede to k nespokojenosti zaměstnanců a k jejich nižšímu pracovnímu nasazení. Mohlo by to vést i k odchodům jinam, dnes je ale situace skoro všude stejná a tak se většině zaměstnanců nevyplatí měnit práci (vždycky je to risk...zkušební doba, může tam být horší kolektiv atd.). "Naopak u spousty technických, odborných nebo řídících pozic je situace opačná a Vámi zmiňovaný růst mezd se u těchto pohybuje často na mnohanásobku." S tímto jsem se bohužel nesetkal a nesetkali se s tím ani moji přátelé. Moje zkušenost je spíš taková, že naprosté většině zaměstnanců mzda roste maximálně o 2% ročně a rozhodně nejde jen o manuální a jednoduché práce. Jde i o vedoucí týmů, oddělení, manažery, programátory správce sítě a další. Mimochodem - kamarád pracují v IT tvrdí, že před krizí dostal zkušený programátor v JAVĚ bez potíží 80 i víc tisíc měsíčně. Dnes je rád když dostane 60 tis. Ani u těch specialistů nebude ten růst zrovna jednoznačný.
Dvě třetiny zaměstnanců mají podprůměrný plat. Z toho mi vyplývá, že většina z nich na velké utrácení nemá a že většinu výdělku musí nutně utratit za základní životní potřeby. Asi se shodneme, že těmto lidem v posledních dvou letech mzda neroste nebo roste jen mírně. Základní životní potřeby ovšem zdražují velmi znatelně. To nutně vede k jejich chudnutí a k rozevírání nůžek.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TVK 04. 07. 2011 00:44)

4. 7. 2011 10:33 | Rada

Proč neustále rostou ceny zákl. životních potřeb bohužel přesně nevím. Není to náhodou proto, že dodavatelé těchto služeb chtějí neustále zvyšovat své zisky? Možná to souvisí i s obnovitelnými zdroji (řepka, solár, apod.), deregulací nájemného a možná i dalšími změnami.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miki 04. 07. 2011 08:49)

4. 7. 2011 15:37 | TVK

To, že cca. 2/3 zaměstananců má podprůměrný plat, je obecný statistický fakt, který platí a bude platit v kterékoliv zemi a jediné co z něj vyplývý, že tito lidé mohou podprůměrně utrácet. U nás, v Německu nebo třeba Albánii. Ale neříká to nic o tom, zda jsou objektivně chudí nebo ne, ani o tom, kolik ze svého příjmu jsou nuceni dát na základní potřeby.
Jenže očima té části populace, která prostě bohatne pomaleji je to vnímámo, že chudne, protože si nemůže dovolit tolik spotřebního, resp. zbytného až luxusního zboží jako ta bohatší skupina, která navíc bohatne v přepočtu na roční procento a finanční rozsah výrazně rychleji.
Např. rodina s 30tKč měsíčně, které stoupne příjem o 3% a inflace zároveň sežere 2%, si reálně polepší o 300 Kč. Naproti tomu rodina s příjmem dvojnásobným si při přidání o 3% polepší o 1800Kč, ale osobní inflaci bude mít nižší než rodina první (sní, svítí, protopí atd. stejně a náklady na základní životní potřeby rozhodně nebude mít dvojnásobné), počítejme 1,5%. Takže tato si ve finále polepší o 900Kč, tzn. 3x více při pouze dvojnásobném příjmu. To nepočítám pravděpodobně vyšší roční zvýšení příjmu této rodiny díky spoření, investicím apod.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

29. 7. 2011 13:13

Protoze mame deficitni rozpocty, narodni banky tisknou nove, nicim nekryte penize. Tim vznika inflace. Penez v obehu je vice a zbozi je stejne.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rada 04. 07. 2011 10:33)

20. 10. 2011 15:20

Moc tomu nerozumíš, Rado. Bude-li legislatíva taková jaká je, nic se nezmění.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rada 02. 07. 2011 17:05)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 978 002 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2019

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Články na Heroine.cz

Archeologie brutality. Jsme předurčeni k násilí?

Archeologie brutality. Jsme předurčeni k násilí?

Žijeme ve 21. století ve střední Evropě. Daleko od pravěkých pudů nebo středověkých praktik;...více

Zdravím z noční. #4 Mrtvička

Zdravím z noční. #4 Mrtvička

Záchranář Vít Samek a porodní asistentka Alžběta Samková se střídají v psaní o situacích,...více

Sex nechceme, díky

Sex nechceme, díky

Asexuály označuje písmeno „A“ v delší verzi známé zkratky sexuálních menšin LGBTQIA. Potřebujeme...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Prouza

ekonom

Daniel Köppl

mediální expert

Tomáš Prouza
ÚSPĚŠNOST
69,77 %

z 43 duelů
×
Daniel Köppl
ÚSPĚŠNOST
53,66 %

z 41 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK