Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) i další odborové organizace přitvrzují kritiku připravovaných reforem. Dlužno dodat, že hodně munice jim poskytla sama vláda. Munice „morální“ – v podobě svých skandálů a podezření z korupce, ale také střeliva faktického – v samotném obsahu reforem. A ještě svoje pozice oslabuje způsobem, jakým o reformách (ne)informuje.
Nespokojenost lidí proto roste a není důvod, proč by se na vlně této nevole nesvezly i odbory, kterým přece jde o dobro všech.
Milion živnostníků? To není normální!
V případě chystané daňové reformy si mimo jiné vzaly na paškál osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). V České republice se jejich počet pomalu blíží milionu a představují již asi pětinu celkového počtu pracovních sil. Ve srovnatelných zemích je podle vedoucího odboru makroekonomických analýz ČMKOS Martina Fassmanna podnikatelů asi 10 %. To samozřejmě o lecčems vypovídá.
Fassmann poukazuje na to, že odvody živnostníků do státního rozpočtu jsou daleko nižší než u zaměstnanců a po daňové reformě mají být ještě menší. Státní rozpočet tak přichází o nemalé peníze.
Je pravda, že OSVČ sice platí státu na daních a odvodech méně než zaměstnanci, odpovídá tomu však také (až na výjimky) nižší pojistné na důchod. Od státu pak OSVČ zpravidla čerpají (či budou čerpat) nižší nebo daleko nižší penzi než zaměstnanci. Zmíněný rozdíl se tak vlastně vyrovnává.
Švarcsystém bují
Fassmann také uvádí, že asi polovina OSVČ se ocitla v této roli nedobrovolně, často proto, že by jako klasičtí zaměstnanci těžko sehnali práci. Pokud vůbec.
Řada OSVČ dnes podniká jen formálně, ve skutečnosti jde o takzvaný švarcystém. Ten sice není legální, s jeho postižitelností to však není slavné. Podle Fassmannových slov je proto třeba systém změnit tak, aby se zaměstnávání-nezaměstnávání OSVČ nevyplácelo ani „zaměstnavatelům“, ani „zaměstnancům“. Zlatá slova!
Otázka však je, jak to udělat, aby změna nepřinesla daleko větší problémy.
Švarsystém jistě není ideál. Osoba samostatně výdělečně činná, kterou tento systém využívá, ale zpravidla platí státu alespoň nějaké daně či odvody. Kdyby byla bez práce, stát by nedostal nic, naopak by jí musel po určitou dobu dávat podporu v nezaměstnanosti, případně po jejím ukončení někdy i další dávky.
Jak na to?
Pokud chtějí odbory, jak naznačují vystoupení jejich představitelů, bojovat skutečně za všechny, ne jen za odboráře, měly by vzít tyto dvě skutečnosti na vědomí a měly by se zasazovat o takovou změnu, která by je zohlednila.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
29. 2. 2012 8:09 | Lája
8. 2. 2012 19:22 | PavelS.
Citace - PavelS. / 08.02.2012 19:14
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 2. 2012 19:14 | PavelS.
Jsem zvědav,jak budou naši zákonodárci řešit tento problém u svích rodinných příslušníků,a není jich málo.
Tak toto je ta demokracie ????? Hurá na pracá at se o nás starají a budeme fušovat.
Nejdříve prachy rozkradou a pak je chtějí dostat nazpět od obyčejných lidí,kteří chtějí pracovat,než by raději hledali viníky těch zlodějin.No jo,ruka ruku mije!!!!!
Pane Kalous... a spol jděte už do pr..... a nechte lidi normálně žít,vždyt to už není normální.
PS:Lidi,tak už do těch ulic prostě vyražme a tyhle poslanecký nefacha zbavme svých funkcí.!!!!!
26. 1. 2012 16:15 | franta
16. 8. 2011 7:29 | df
a že je nelegální. Kdyby byl 100% legální, tak by se firmy nebály uzavírat se spolupracovníkama řádné smlouvy, které by nahradily pracovní smlouvy a debilní zákoník práce. Každý pracovník i firma by si v této smlouvě řádně dohodli podmínky, za kterých budou spolupracovat. Bylo by to oboustranně fér.
Lidi, probuďte se! To si myslíte, že se necháte ve dvaceti někde zaměstnat a za to, že si ráno píchnete příchod a odpoledne odchod, vám bude nějakej zaměstnavatel garantovat, že vás bude celej život živit? O tento blázen-system jsme se pokoušeli půl století a nějak to nevyšlo. Myslím, že švarc-system bude lepší...
16. 8. 2011 7:17 | df
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 7. 2011 6:19 | Václav Kovář
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 6. 2011 10:31
pak se taky vyrojí agentury, které budou dodávat své zaměstnance na jednorázové akce(práce se prodraží a napakuje se na tom x lidí)
21. 5. 2011 14:20 | Miroslav Kuťák
MK
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 5. 2011 14:00 | Ro
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 5. 2011 20:17 | eďa
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 5. 2011 12:13 | Radim
Jinak mně by se nejvíc líbilo, kdyby neexistovala hrubá ani superhrubá mzda. Kdyby zaměstnanec dostal od firmy za práci prostě příslušnou částku a z ní by sám posílal na příslušná konta i daň z příjmu i sociální i zdravotní. Až na to, že někteří lidi jsou v těchto otázkách nesvéprávní a neuměli by to udělat, nevidím v tom žádný háček. Naopak, každému by bylo okamžitě jasné, kolik z jeho peněz si bere stát , vedle daní na všelijaké sociálno a na zdravotnictví. A všelijací populisté by měli utrum.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 5. 2011 12:04 | Radim
Půl roku po tom, co takové kontroly začnou a první OSVČ budou čelit exekucím, tak všichni ostatní OSVČ najednou z ničeho nic zázračně nabudou schopnosti to účetnictví dělat správně, tak, jak se má. Nebo podnikat přestanou, to ale nevidím jako ztrátu. Spíš jako plus, bude větší prostor pro ty, co nepodvádí.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
20. 5. 2011 10:20 | Ladis
20. 5. 2011 8:59 | karelS
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Zobrazit všech 50 komentářů