Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?

Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?
Odbory tvrdě brojí proti reformám. Chystají varovnou stávku a nevylučují další radikální akce. V případě daňové reformy jsou proti dalšímu zvýhodňování OSVČ a mluví o nepřípustnosti švarcsystému. Jenže jeho omezení by mohlo znamenat rázný nástup nezaměstnanosti.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) i další odborové organizace přitvrzují kritiku připravovaných reforem. Dlužno dodat, že hodně munice jim poskytla sama vláda. Munice „morální“ – v podobě svých skandálů a podezření z korupce, ale také střeliva faktického – v samotném obsahu reforem. A ještě svoje pozice oslabuje způsobem, jakým o reformách (ne)informuje.

Nespokojenost lidí proto roste a není důvod, proč by se na vlně této nevole nesvezly i odbory, kterým přece jde o dobro všech.

Milion živnostníků? To není normální!

V případě chystané daňové reformy si mimo jiné vzaly na paškál osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). V České republice se jejich počet pomalu blíží milionu a představují již asi pětinu celkového počtu pracovních sil. Ve srovnatelných zemích je podle vedoucího odboru makroekonomických analýz ČMKOS Martina Fassmanna podnikatelů asi 10 %. To samozřejmě o lecčems vypovídá.

Minulý čtvrtek jsme se ptali, kdo zaměstná šedesátníky, až se zvýší věk pro odchod do důchodu. 
V bouřlivé diskusi nás zaujal názor podepsaný slavka, publikovaný 12. května v 19.50.

Proč je pro nás důležitý e-mail?

Nemusí to být e-mail, bereme i jiné kontakty. Autory nejlepšího příspěvku odměňujeme hodnotným dárkem. Jen těžko ho však můžeme předat, pokud nevíme komu a kam. A o svoje osobní údaje se u nás nemusíte bát.

Fassmann poukazuje na to, že odvody živnostníků do státního rozpočtu jsou daleko nižší než u zaměstnanců a po daňové reformě mají být ještě menší. Státní rozpočet tak přichází o nemalé peníze.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Je pravda, že OSVČ sice platí státu na daních a odvodech méně než zaměstnanci, odpovídá tomu však také (až na výjimky) nižší pojistné na důchod. Od státu pak OSVČ zpravidla čerpají (či budou čerpat) nižší nebo daleko nižší penzi než zaměstnanci. Zmíněný rozdíl se tak vlastně vyrovnává.

Švarcsystém bují

Fassmann také uvádí, že asi polovina OSVČ se ocitla v této roli nedobrovolně, často proto, že by jako klasičtí zaměstnanci těžko sehnali práci. Pokud vůbec.

Řada OSVČ dnes podniká jen formálně, ve skutečnosti jde o takzvaný švarcystém. Ten sice není legální, s jeho postižitelností to však není slavné. Podle Fassmannových slov je proto třeba systém změnit tak, aby se zaměstnávání-nezaměstnávání OSVČ nevyplácelo ani „zaměstnavatelům“, ani „zaměstnancům“. Zlatá slova!

Otázka však je, jak to udělat, aby změna nepřinesla daleko větší problémy.

TIP REDAKCE

Koho má stát radši? Nadržuje zaměstnancům, nebo živnostníkům? Kdo má víc výhod a kdo spíš nevýhody?
Přečtěte si článek Petry Dusové Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost? a hlasujte v anketě o to, kdo do společné kasy víc přispívá a kdo z ní víc bere.

Švarsystém jistě není ideál. Osoba samostatně výdělečně činná, kterou tento systém využívá, ale zpravidla platí státu alespoň nějaké daně či odvody. Kdyby byla bez práce, stát by nedostal nic, naopak by jí musel po určitou dobu dávat podporu v nezaměstnanosti, případně po jejím ukončení někdy i další dávky.

Jak na to?

Pokud chtějí odbory, jak naznačují vystoupení jejich představitelů, bojovat skutečně za všechny, ne jen za odboráře, měly by vzít tyto dvě skutečnosti na vědomí a měly by se zasazovat o takovou změnu, která by je zohlednila.

Co si o švarcsystému a boji proti němu myslíte vy?

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin ve pondělí 23. května získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 50 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

29. 2. 2012 8:09 | Lája

Ve článku zaznělo,že hodně lidí takto pracuje nedobrovolně.Sám mám s tím zkušenost.Celou dobu usilujete o to být zaměstnancem,je vám slibováno min.6 let,že až.... budou nové smlouvy a budete se moci stát zaměstnancem.Přitom podléháte stejným pravidlům jako zaměstnanec,chodíte na určitou dobu do práce(příchody jsou striktně hlídány),když je svátek,o to míň peněz dostanete,jste podřízený a nakonec po 8 letech se majitel rozhodne ukončit činnost firmy a zaměstnanci dostanou 5 platů a OSVČ lautr nic,tak se mi nedivte,že bych ten švarcsystém jako znám já,začal nemilosrdně trestat.Jenomže když si chcete potom stěžovat na Úřadě inspekce práce,tak hrozí postih i vám,to je pěkný Kocourkov,že?(a já jsem si vždycky myslel,že je vymyšlený)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2012 19:22 | PavelS.

Citace - PavelS. / 08.02.2012 19:14

Odstranit švarcsystém bude pro hodně malých firem a taky rodin likvidační.
Jsem zvědav,jak budou naši zákonodárci řešit tento problém u svích rodinných příslušníků,a není jich málo.
Tak toto je ta demokracie ????? Hurá na pracá at se o nás starají a budeme fušovat.
Nejdříve prachy rozkradou a pak je chtějí dostat nazpět od obyčejných lidí,kteří chtějí pracovat,než by raději hledali viníky těch zlodějin.No jo,ruka ruku myje!!!!!
Pane Kalous... a spol jděte už do pr..... a nechte lidi normálně žít,vždyt to už není normální.
PS:Lidi,tak už do těch ulic prostě vyražme a tyhle poslanecký nefacha zbavme svých funkcí.!!!!!
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2012 19:14 | PavelS.

Odstranit švarcsystém bude pro hodně malých firem a taky rodin likvidační.
Jsem zvědav,jak budou naši zákonodárci řešit tento problém u svích rodinných příslušníků,a není jich málo.
Tak toto je ta demokracie ????? Hurá na pracá at se o nás starají a budeme fušovat.
Nejdříve prachy rozkradou a pak je chtějí dostat nazpět od obyčejných lidí,kteří chtějí pracovat,než by raději hledali viníky těch zlodějin.No jo,ruka ruku mije!!!!!
Pane Kalous... a spol jděte už do pr..... a nechte lidi normálně žít,vždyt to už není normální.
PS:Lidi,tak už do těch ulic prostě vyražme a tyhle poslanecký nefacha zbavme svých funkcí.!!!!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 1. 2012 16:15 | franta

Zakázat schvarsystém a ještě dát milionové sankce za to kdoho poruší, to je jedine co naši zákonodarci umí vymyslet,už vidím jak se o mě zaměsnavatel bude starat až do důchodu,v padesáti mě kopne do prdele a nahradí mě mladším.Každý by měl mít právo se rozhodnout, jestli chce být zaměstnaný a nebo osvč a pak už to záleží na dohodnutých podmínkách.Schvarsystém je výhodný pro obě strany.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2011 7:29 | df

Jediná chyba švarcsystému je, že se mu říká švarcsystém,

a že je nelegální. Kdyby byl 100% legální, tak by se firmy nebály uzavírat se spolupracovníkama řádné smlouvy, které by nahradily pracovní smlouvy a debilní zákoník práce. Každý pracovník i firma by si v této smlouvě řádně dohodli podmínky, za kterých budou spolupracovat. Bylo by to oboustranně fér.

Lidi, probuďte se! To si myslíte, že se necháte ve dvaceti někde zaměstnat a za to, že si ráno píchnete příchod a odpoledne odchod, vám bude nějakej zaměstnavatel garantovat, že vás bude celej život živit? O tento blázen-system jsme se pokoušeli půl století a nějak to nevyšlo. Myslím, že švarc-system bude lepší...
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2011 7:17 | df

... přesně tak !
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 7. 2011 6:19 | Václav Kovář

Politická genialita už nás vrhla do placení za zelenou energii a jiných "spočítaných" nesmyslů. Vše, co je špatné, to samo od sebe zmizí. My nemusíme řešit vůbec nic. Jen myslet musíme začít sami!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 6. 2011 10:31

tak se švarc zruší, lidi půjdou na podporu a budou dělat na černo.
pak se taky vyrojí agentury, které budou dodávat své zaměstnance na jednorázové akce(práce se prodraží a napakuje se na tom x lidí)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 5. 2011 14:20 | Miroslav Kuťák

správně jste poznamenal, že spravovat si vlastní finance není pro každého. Spousta lidí dá přednost jistotě a jednoduchosti před svobodou a nutností myslet. A není na tom nic špatného. Ani dobrého.
MK
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2011 14:00 | Ro

Švarc systém nás nespasí, protože vede k likvidaci klasického zaměstnávání. Pravidla musí být nastavena tak - aby se vyplatilo být zaměstnancem a na druhé straně se to musí vyplatit i zaměstnavateli. Všechny jiné formy - různé letadla, Švarci a podomně vedou do záhuby.
-6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2011 20:17 | eďa

Zvednout min. mzdu na 12 tis. znamená 30% dělníků poslat na pracák.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2011 12:13 | Radim

Podle čeho jsi usoudil, že neznám rozdíl mezi hrubou a superhrubou mzdou?
Jinak mně by se nejvíc líbilo, kdyby neexistovala hrubá ani superhrubá mzda. Kdyby zaměstnanec dostal od firmy za práci prostě příslušnou částku a z ní by sám posílal na příslušná konta i daň z příjmu i sociální i zdravotní. Až na to, že někteří lidi jsou v těchto otázkách nesvéprávní a neuměli by to udělat, nevidím v tom žádný háček. Naopak, každému by bylo okamžitě jasné, kolik z jeho peněz si bere stát , vedle daní na všelijaké sociálno a na zdravotnictví. A všelijací populisté by měli utrum.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2011 12:04 | Radim

Nevidím v tom žádný větší problém. Chce to zase pořádnou kontrolu jejich účetnictví, v případě chybějících dokladů výpočet na základě odborně stanového odhadu výdělku takového OSVČ za tři nebo 5 let zpátky, následně stanovení, o kolik zkrátili daně a povinné odvody včetně penále a důsledné vymáhání tohoto dluhu. Případně zákaz živit se jako OSVČ po následujících 10 let.
Půl roku po tom, co takové kontroly začnou a první OSVČ budou čelit exekucím, tak všichni ostatní OSVČ najednou z ničeho nic zázračně nabudou schopnosti to účetnictví dělat správně, tak, jak se má. Nebo podnikat přestanou, to ale nevidím jako ztrátu. Spíš jako plus, bude větší prostor pro ty, co nepodvádí.
-8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2011 10:20 | Ladis

Dobrý den, osobně si myslím, že pán Martin Fassmann a je ho parta by měl bý odpovědný za své nehorázné výroky typu: V naší zemi je nějak moc podnokatelů. Co to jako má znamenat? Doufám že se tím zabývá i nejvyšší státní zastupitelství. To chce živnostníky střílet? Brát jim živnostenská oprávnění? Dát jim cejch? Přece, čím více podnikatelů v naší zemi je, tím lépe. Odbory jako lobistickomafiánská patrtiča to přehnaly. Odbory útočí na demokracii v naší zemi. Štvou zeměstnance proti podnikatelům, živnostníkům. Nechápu, proč mají takoví tlučhubové takový mediální prostor. Odbory mi práci nedávají, ale snaží se mi jí vzít. Tak to vidím já. Odbory se už dlouho nezabývají tím čím mají a pomalu chcou ovládnout tento stát. Jediný zájem odborů a čssd,ksčm je srazit svobodného člověka na kolena, donutit ho prosit o milost. Útoky na živnostníky jsou trestuhodné a opovrženíhodné akce.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2011 8:59 | karelS

Pokud plním jednorázovou dodávku a nevím, zda se bude někdy opakovat, nemohu nabrat zaměstnance, a potom řešit, co s nimi - díky odborům. Proto to řeším pomocí OSVČ. Hlavně si najmu odborníky s praxí.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 50 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

12. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 62 komentářů

Důchodový věk poroste. Kdo zaměstná šedesátníky?

Poslanci včera schválili tzv. malou důchodovou reformu, která zvedne penze lidem s vyššími příjmy, jak požaduje Ústavní soud. Kromě toho zvyšuje i věk pro odchod do důchodu. Bude ale... celý článek

Odbory práskly dveřmi! Čekají nás kvůli reformám lidové bouře?

22. 4. 2011 | František Mašek | 12 komentářů

Odbory práskly dveřmi! Čekají nás kvůli reformám lidové bouře?

Kritika vládních reforem zleva i zprava vyvrcholila tím, že odbory opustily jednání tripartity. Po předchozích vyjádřeních odborářů na adresu vlády to není zvlášť překvapivé. I představitelé... celý článek

Má smysl rušit stravenky?

7. 4. 2011 | redakce Peníze.CZ | 34 komentářů

Má smysl rušit stravenky?

Návrh ministra financí Miroslava Kalouska, aby bylo zrušeno daňové zvýhodnění stravenek a aby ho nahradila třítisícová sleva na dani pro každého zaměstnance, má hodně oponentů. Ozývají... celý článek

Daňová reforma: budeme si všichni skutečně „rovni“?

21. 3. 2011 | František Mašek | 16 komentářů

Daňová reforma: budeme si všichni skutečně „rovni“?

Návrh daňové reformy odborníci zatím opatrně chválí. Oceňují snahu škrtat výjimky a zjednodušovat systém. Jiní varují – zejména ty, kteří uvažují o koupi domu či bytu. Reforma jim ji... celý článek

Partners Financial Services