Na jak dlouhou dovolenou máte nárok, jak a kdy ji smíte vybrat a o čem rozhoduje zaměstnavatel, jste na Peníze.cz četli před pár dny:
Dnes se podíváme, kolik za dovolenou dostanete zaplaceno.
Náhrada mzdy za dovolenou se počítá z průměrného výdělku v kalendářním čtvrtletí, které předcházelo čtvrtletí, ve kterém dovolenou čerpáte. Příklad: dovolenou si berete v červenci, náhrada mzdy se bude počítat z vašeho průměrného výdělku za duben až červen. Jestli jste zaměstnaní po celý rok, stanovuje se vám průměrný výdělek čtyřikrát ročně: vždy prvního ledna, prvního dubna, prvního července a prvního října.
Náhrada mzdy: Jak se počítá
K průměrnému výdělku dojdete jednoduchým výpočtem: hrubou mzdu za příslušné čtvrtletí vydělíte počtem odpracovaných hodin. Do hrubé mzdy se počítají i odměny a prémie. Takže když si vezmete dovolenou po čtvrtletí, kdy jste od zaměstnavatele dostali prémii, bude náhrada mzdy za dovolenou vyšší než mzda, kterou byste dostali, kdybyste normálně chodili do práce. Zvýšení průměrného výdělku může kromě odměn způsobit také nižší počet pracovních dnů (a tudíž hodin) v předešlém čtvrtletí.
Není prémie jako prémie
Jak už bylo řečeno, do průměrného výdělku se započítávají i prémie, je ale třeba rozlišovat, o jaký typ odměny šlo. Když od šéfa z nějakého důvodu dostanete mimořádnou prémii, započítá se celá. Pokud jde o odměnu, která se váže k delšímu období, například roční či pololetní prémii nebo třináctý plat, započítává se do hrubého výdělku za každý měsíc jen poměrná část – ze třináctého platu nebo roční prémie tedy jedna dvanáctina.
Naše kalkulačka náhradu mzdy jednoduše a přehledně vypočítá za vás, stačí, když do ní nasázíte vstupní údaje – hledejte je na svých výplatních páskách. Pro jistotu znovu připomínáme, že kalendářním čtvrtletím je myšlený leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec; nemusí tedy nutně jít o tři měsíce bezprostředně předcházející termínu vaší dovolené. Kdo si bere dovolenou v srpnu, počítá s průměrným výdělkem za duben, květen a červen.
V nové práci
Trochu jinak výpočet náhrady mzdy vypadá, když jste v práci teprve krátce a nastoupili jste až během předchozího kalendářního čtvrtletí. Pak je rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělku doba od začátku pracovního poměru do konce předešlého čtvrtletí.
Jestli jste během předchozího kalendářního čtvrtletí u svého zaměstnavatele odpracovali míň než jednadvacet dnů, bude se místo průměrného výdělku počítat s pravděpodobným výdělkem – to je hrubá mzda, kterou byste dostali v případě, že byste v předchozím čtvrtletí chodili do práce. Při určování pravděpodobného výdělku se zohledňuje obvyklá výše vaší mzdy, případně výše mzdy kolegů, kteří pro zaměstnavatele dělají srovnatelnou práci. Průměrný ani pravděpodobný hrubý výdělek samozřejmě nemůže být nižší než minimální mzda:
Jestli máte novou práci, ve které ještě nejste ani rok, oceníte také naši kalkulačku poměrné části dovolené – ukáže, na kolik dní volna už máte nárok:
V příštím díle našeho miniseriálu o dovolených se podíváme, kdy vás šéf může z dovolené odvolat a co všechno pak můžete žádat.
Sdílejte článek, než ho smažem