Dva roky bitcoinu v Salvadoru a hack za 3,5 miliardy. Týden v kryptu

Tomáš Krause | rubrika: Seriál | 18. 11. 2023 | 1 komentář
Nový rekord v počtu bitcoinových adres, hack burzy Poloniex, Commerzbank má jako první licenci na krypto služby, BlackRock bude mít ETF v lednu, experiment v Salvadoru vyšel. Co přinesl Týden v kryptu?
Dva roky bitcoinu v Salvadoru a hack za 3,5 miliardy. Týden v kryptu

Zdroj: Pleska/Dall-e

Počet adres, na kterých leží nějaké větší množství bitcoinu, nám dává jednoduchý přehled, jak pokračuje jeho adopce. Asi není žádné překvapení, že čísla neustále rostou. 

Pro laičtější čtenáře připomínám: bitcoinová adresa nerovná se člověk – adres můžu mít, kolik chci. A vlastně ani není správné mít jen jednu.

Je to hodně, nebo málo? Odhady říkají, že nějaké krypto vlastní 420 milionů lidí. Z výš uvedených čísel můžeme bez složitých výpočtů udělat jednoduchý závěr: velká část z těch 420 milionů lidí nemá bitcoiny. Skočili na lep různým víc či míň pochybným altcoinům.

A spousta lidí, kteří si myslí, že bitcoin vlastní, ho ve skutečnosti nevlastní, protože ho mají burzách nebo u služeb typu Revolut, kde o něj můžou lusknutím prstu přijít.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Pokud k nim patříte, stáhněte si bitcoiny co nejdřív do své peněženky, ať jste příště ve výš uvedených statistikách zahrnuti. 

Zhákované miliardy

Kryptoburze Poloniex hackeři vybrali takzvané horké peněženky a podle odhadů si odnesli okolo 156 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun). Vyplývá to z on-chain analýz.

Podezření na hackerský útok zveřejnilyminulý pátek analytické firmy PeckShield a Cyvers – a 12 minut po zveřejnění byla inkriminovaná peněženka „z důvodu údržby“ vypnuta. Hack později potvrdil investor Poloniexu a Justin Sun.

Zdá se, že terčem útoku byly různé peněženky v různých blockchainech. Z údajů analytiků vyplývá, že z etherové peněženky Poloniexu odešly tokeny v hodnotě 114 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) v 357 transakcích a z peněženky na blockchainu Tron odešlo přibližně 42 milionů dolarů (necelá miliarda korun).

„Poloniex si zachovává zdravou finanční situaci a ukradené prostředky klientům plně uhradí. Kromě toho zkoumáme možnosti spolupráce s dalšími burzami, abychom usnadnili vymáhání těchto prostředků,“ napsal Justin Sun na Twitteru.

Dodal, že burza nabízí hackerovi odměnu ve výši pěti procent, pokud prostředky vrátí, a později informoval, že Poloniex úspěšně identifikoval a zmrazil část aktiv spojených s adresami hackera.

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

Commerzbank má licenci na úschovu krypta

Pro české banky je bitcoin pořád aspoň navenek fuj. Ze zahraničí ale přichází jedno pozitivní oznámení za druhým.

Tento týden oznámila čtvrtá největší německá banka Commerzbank, že jako první získala licenci na úschovu kryptoaktiv podle německého zákona o bankách. Licence umožní Commerzbank zavádět komplexní nabídku služeb v oblasti digitálních aktiv se zvláštním důrazem na bitcoin a jiná kryptoaktiva.

První krok, který banka hodlá udělat, je vytvoření robustní, bezpečné a plně kompatibilní platformy určené institucionálním klientům hledajícím bezpečnou úschovu svých kryptoaktiv.

První americké bitcoinové ETF v lednu?

Společnost Black Rock je přesvědčena, že Komise Spojených států pro kontrolu cenných papírů (SEC) v lednu schválí její bitcoinový burzovně obchodovaný fond (ETF). A trhy mají nejspíš stejný názor – podle mnoha analytiků se bitcoin obchoduje, jako kdyby už byl fond už schválený – jen za poslední měsíc posílil o 40 procent.

BlackRock je sice jen jednou z mnoha finančních institucí, které se snaží uvést na americký trh bitcoinové étéefko, ale všichni se soustředí právě na něj. Kdo jiný než největší správce aktiv na světě by měl s žádostí uspět?

Jak jste silní v kryptu?

Bicák
Zdroj: Shutterstock

Pro někoho jsou kryptoměny zahalené tajemstvím, ajťáckou magií. Někdo na ně věří a přísahá. Mít o kryptu aspoň základní představu každopádně patří k dobrému tónu. Ukažte, jak se vyznáte.

Znáte tajemství kryptoměn? Otestujte znalosti v kvízu

Očekává se sice, že schválení prvního takového fondu otevře dveře dalším žadatelům, jisté to zdaleka není. Komise totiž mezitím odložila rozhodnutí o žádosti společnosti Hashdex o přeměnu jejího stávajícího bitcoinového futures fondu na spotový fond. Hashdex žádost podal v září, rozhodnuto mělo být 17. listopadu.

Salvador a bitcoin dva roky poté

Před víc než dvěma lety se stal bitcoin zákonným platidlem v Salvadoru a prezident Nayib Bukele oznámil, že země bude denně nakupovat jeden bitcoin. Jak to se Salvadorem vypadá dnes?

Zdá se, že medvědí trh přečkal relativně bez úhony, a to navzdory mírným nerealizovaným ztrátám na svém portfoliu čítajícím asi 2744 bitcoinů (aktuálně asi za 2,4 miliardy korun). Podle odhadů průměrně nakupoval okolo 41 800 dolarů (961 400 korun) za bitcoin, jeho aktuální cena je přes 37 000 dolarů (851 tisíc).

A zatímco Mezinárodní měnový fond opakovaně varoval před ohrožením hospodářského růstu země a snížením její schopnosti splácet dluh, zdá se, že se Salvador těší v poslední době poměrně pevnému finančnímu zdraví.

Ceny salvadorských dluhopisů denominovaných v dolarech od počátku roku vzrostly o 70 procent, banky dluhopisy doporučují k nákupu a vyhlížejí další zisky. A i když zavedení bitcoinu provázely technické obtíže i protesty občanů, Bukeleho vláda považuje přijetí bitcoinu jako zákonného platidla i jeho postupné nakupování za jednoznačný úspěch.


Rychlovka pod čarou: V Jižní Americe zůstaneme – meziroční inflace v Argentině zrychlila na 142,7 procenta. Argentincům tak jako uchovatel hodnoty funguje třeba bitcoin, vůči argentinskému pesu zhodnotil jen za poslední půlrok o 180 procent.

Vývoj kurzu bitcoinu

Zdroj: peníze.cz

Tomáš Krause

V roce 2017 jsem koupil své první satoshi a od té doby mě bitcoin a jiné kryptoměny nepřestaly fascinovat. Proto o nich dělám web bitcoinvkapse.cz zaměřený hlavně na začátečníky. Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

9. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin za milion a stíhané Xixoio. Týden v kryptu

Bitcoin pořídíte za milion, policie stíhá lidi z XIXOIO, ve Švýcarsku zaplatíte bitcoinem i daně, pokrytci z JPMorgan si nevidí do pusy a Do Kwon bude vydán do USA. Je tu další Týden... celý článek

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

2. 12. 2023 | Tomáš Krause

Bitcoin připravil o peníze syna šéfky ECB a vypije všechnu vodu! Týden v kryptu

Syn Christine Lagardeové neposlouchal. Bývalý šéf Binance nesmí domů. Kryptopodvodníci si kupovali důvěryhodnost sponzoringem sportu, ten má teď platit. Drobný těžař trumfnul obry.... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Znáte tajemství kryptoměn? Otestujte znalosti v kvízu

8. 10. 2023 | Gabriel Pleska

Znáte tajemství kryptoměn? Otestujte znalosti v kvízu

Pro někoho jsou kryptoměny opravdu krypto. Zahalené tajemstvím, mlžným oparem jedniček a nul, ajťáckou magií. Někdo na ně zase věří a přísahá. Mít o kryptu aspoň základní představu... celý článek

Partners Financial Services