Licenci na crowdfunding získaly jen tři firmy. Další zůstaly v šedé zóně

Filip Murár | rubrika: Komentář | 20. 11. 2023
Regulace úvěrového či investičního crowdfundingu odstartovala. Licenci získal jen malý zlomek všech platforem, které ho nabízejí. Ostatním provozovatelům může hrozit pokuta v řádech desítek, nebo dokonce stovek milionů korun.
Licenci na crowdfunding získaly jen tři firmy. Další zůstaly v šedé zóně

Zdroj: Shutterstock

Přechodné období, během kterého mohly některé crowdfundingové firmy podnikat bez licence, skončilo. Pořídit si ji musely platformy provozující úvěrový nebo investiční crowdfunding (oblíbený charitativní nebo odměnový crowdfunding novému nařízení nepodléhají).

Povolení získaly jenom tři subjekty:

Ty můžou ve své činnosti plně pokračovat a nabízet nové možnosti skupinového financování. Zbytek trhu je v komplikované situaci. Velký počet platforem se ocitl v šedé zóně a hrozí jim vysoké pokuty od České národní banky (ČNB).

Ta přitom letos pokutou udělenou jednomu z poskytovatelů jasně ukázala, že na dodržování pravidel crowdfundingu bude opravdu pečlivě dohlížet a bude chtít trh od šedé zóny crowdfundingových poskytovatelů vyčistit.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Hrozí vysoké pokuty

Kdo teď nemá povolení ČNB a spadá do působnosti nařízení, nesmí na své platformě zveřejňovat žádné nové nabídky skupinového financování a musí také ukončit nabídku stávajících. Může pouze spravovat stávající smlouvy týkající se už ukončených nabídek.

Licenci mají tři platformy a vzhledem k tomu, že ČNB v tomto roce jednoznačně ukázala, že chce mít trh pod kontrolou a nebude se bát udělovat pokuty, je otázka, jak budou fungovat ty zbývající. Ukončí činnost, nebo se přesunou do šedé zóny? Právě na tu si ale podle mě ČNB posvítí.

O autorovi

Filip MurárZdroj: Noerr

Filip Murár absolvoval Právnickou fakultu a politologii na FSV UK. Zaměřuje se na finanční právo, včetně regulace crowdfundingu a kryptoaktiv, radí při finančních transakcích a s právem kapitálových trhů. Od roku 2021 pracuje v advokátní kanceláři Noerr a právě teď je na odborné stáži u Evropské investiční banky. 

AK Noerr patří k nejdéle působícím mezinárodním advokátním kancelářím v Česku. Zaměřuje se na fúze a akvizice, korporátní právo, bankovnictví a finance, restrukturalizace a insolvence, soudní spory, nemovitosti a pracovní právo.

Za neoprávněný provoz crowdfundingové platformy hrozí pokuta 13 230 000 korun nebo pět procent ročního obratu, pokud je to částka vyšší. Do působnosti nařízení jednoznačně spadají například i platformy Ocollo, Fundlift, Invester nebo Penězdroj, které zatím povolení nezískaly.

Řada českých platforem ale není jednoznačně představitelem úvěrového nebo investičního crowdfundingu. Šedou zónou jsou z pohledu nové regulace investice do takzvaných participací na úvěrech. Sem spadají sem například crowdfundingové platformy Upvest, Crofungo, Rentier, Bondster, Ronda Invest, Nafirmy, Sypeto nebo BrikApp. Tyto platformy sice nemusí mít povolení ČNB podle nařízení o crowdfundingu, vystavují se ale riziku postihu za provozování pokoutného investičního fondu.

Jednomu z provozovatelů takové platformy uložila letos v lednu ČNB pokutu jeden milion korun, protože podle ní tento crowdfundingový obchodní model naplňuje znaky kolektivního investování a je k němu zapotřebí speciální licence podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech. Pokutovaná platforma se pak transformovala.

Každý crowdfundingový provozovatel modelu postaveného na participacích by měl skutečně zvlášť důkladně zrevidovat, co vlastně dělá. Vzhledem k tomu, že pokuty za pokoutný investiční fond mohou být až 150 milionů korun nebo deset procent obratu, dávalo by smysl, aby se tyto platformy raději přetransformovaly na úvěrový crowdfunding a získaly příslušnou licenci.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Kde se vzala regulace

Crowdfunding neboli skupinové financování je propojování velkých skupin drobných investorů s podnikateli, kteří usilují o alternativní financování.

Čeští provozovatelé crowdfundingových platforem, kteří zajišťují úvěrový nebo investiční crowdfunding, museli získat licenci od ČNB do letošního 10. listopadu. Nařizoval to už loni schválený zákon implementující nařízení Evropské unie. Na provozovatele crowdfundingu jsou teď kladené podobné regulatorní požadavky jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb.

Zároveň ale nová zákonná regulace crowdfundingu zásadně usnadňuje českým crowdfundingovým platformám vstup na zahraniční trhy a zároveň umožňuje českým investorům snadnou participaci na mezinárodních projektech.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services