Facebook vzdává plány na vlastní virtuální měnu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 1. 2022 | 1 komentář
Facebook vzdává plány na vlastní virtuální měnu

Zdroj: Wachiwit, Shutterstock

Facebook vzdává projekt na vytvoření nové digitální měny s názvem diem. Informovaly o tom deníky The Wall Street Journal nebo Financial Times

Podle plánu, který společnost Facebook (dnes Meta Platforms) představila v červnu 2019, se nová měna měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské měny – i v angličtině. Koncem roku 2020 projekt přejmenovala na diem jako symbol snahy „začít znovu“ (nový den projektu). Záměr totiž narazil na vážné výhrady regulačních úřadů i politiků, kteří se báli o finanční stabilitu, ztrátu kontroly nad měnovou politikou i ochranu soukromí. 

Hodnota digitální libry měla být původně navázána mimo jiné na koš stabilních světových měn – dolaru, švýcarského franku, eura, britské libry nebo jenu. U měny diem se pak počítalo s tím, že přinejmenším v první fázi bude krytý dolarem v poměru jedna ku jedné. 

Zdroj: Diem Association

Logo projektu.

Facebook založil asociaci s původně 27 dalšími společnostmi jako Mastercard, Visa, PayPal, PayU, eBay, Uber nebo Vodafone. Jejich dílem bylo vytvořit alternativní finanční či bankovní systém. Vychází z podobných základů jako bitcoin, ale má být stabilnější a praktičtější pro běžné placení. Někteří se později z projektu stáhli.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Konsorcium Diem Association teď prodává připravenou technologii za 200 milionů dolarů kalifornské bance Silvergate Bank, aby členové asociace získali aspoň nějaké peníze zpět. Banka se už loni v květnu dohodla s asociací, že bude diem vydávat v USA.

Podle úvodních informací cílila digitální libra hlavně na 1,7 miliardy lidí, kteří nemají přístup k tradičním bankám, přestože miliarda z nich vlastní mobilní telefon. Díky systému, který vznikne kolem nové digitální měny, by měli začít posílat peníze stejně jednoduše, jako napíšou zprávu na Facebook. Jde hlavně o lidi v rozvojových zemích. I proto jsou v asociaci zastoupeny neziskové organizace a akademické instituce.

Nezávisle na přípravě digitální libry spustil Facebook v roce 2019 vlastní platební službu Facebook Pay pro rychlé platby (klasickými měnami) mezi přáteli nebo ve hrách. Vedle samotného Facebooku míří i na sesterské služby Messenger, Instagram a WhatsApp. K použití je potřeba službu propojit s platební kartou nebo účtem na PayPal.


Jak to viděli na začátku


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Kryptoměny a jak s nimi obchodovat

13. 7. 2023 | PR text | 1 komentář

Kryptoměny a jak s nimi obchodovat

I přes to, že jsou tu s námi kryptoměny již několik let, je stále náročně se orientovat v tom, jak s nimi bezpečně a efektivně obchodovat. Podíváme se tedy na to, jak nákup a prodej... celý článek

Americké orgány šlapou po kryptoprůmyslu

28. 6. 2023 | Štěpán Hájek

Americké orgány šlapou po kryptoprůmyslu

Krach největších kryptobank a žaloby na dvě největší kryptoburzy na světě. V tomto duchu se zatím nese rok 2023. Stahují se nad kryptoprůmyslem mračna?

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

29. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

Postoj obyvatel Česka ke kryptoměnám je spíše negativní. Pětina do nich ale už investovala. Ukázal to listopadový průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT)... celý článek

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Partners Financial Services