Digitální libru opouštějí po PayPalu i Visa, Mastercard a eBay

pk | rubrika: Aktuality | 14. 10. 2019

Příprava digitální měny libra, za níž stojí hlavně Facebook, dostala další ránu. Asociaci, která ji má spravovat, opouštějí po společnosti PayPal také Visa, Mastercard, eBay, Stripe či latinskoamerická platební společnost Mercado Pago. Informovala o tom agentura Reuters.

Facebook představil plán vlastní virtuální měny libra letos v červnu. Správu projektu má mít na starosti Asociace Libra sídlící ve Švýcarsku, která původně zahrnovala 28 společností. Odchod velkých platebních zprostředkovatelů může zkomplikovat možnost jednoduše měnit tradiční měny v libry a naopak.

Mluvčí Libry Dante Disparte na odchod několika partnerů reagoval prohlášením, že přípravy dál pokračují. V tomto týdnu by se mělo poprvé sejít vedení asociace.

Libra vychází z podobných základů jako bitcoin, ale má být stabilnější a praktičtější pro běžné placení. Facebook a spol. chtějí vytvořit alternativní finanční systém. Cílí hlavně na 1,7 miliardy lidí, kteří nemají přístup k tradičním bankám, přestože miliarda z nich vlastní mobilní telefon. Peníze by měli posílat stejně jednoduše, jako napíšou zprávu na Facebook. Jde hlavně o lidi v rozvojových zemích. I proto jsou v asociaci zastoupeny neziskové organizace a akademické instituce. Ze známějších firem zůstávají v asociaci Vodafone, Uber, Spotify nebo Lift.

Podle původních plánů měla digitální libra začít fungovat do poloviny roku 2020. Projekt ale narazil na výhrady centrálních bank či dalších regulátorů v USA a Evropě, znepokojil i řadu politiků. Německo a Francie pohrozily, že projekt zablokují. Šéf amerického Fedu Jerome Powell chce, aby Facebook vyřešil otázky týkající se ochrany soukromí, finanční stability nebo možného praní špinavých peněz.

Agentura Reuters připomíná, že američtí senátoři Sherrod Brown a Brian Schatz upozornily společnosti Visa, Mastercard a Stripe, aby si daly pozor se zapojením do projektu, který může podporovat růst globální trestné činnosti. Pohrozily jim intenzivní kontrolou regulátorů nejenom ohledně platebních aktivit souvisejících s librou, ale u všech činností.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg má projekt obhajovat 23. října před Výborem pro finanční služby americké sněmovny. Jeho šéfka Maxine Watersová už dřív vyzvala Facebook k pozastavení příprav.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Facebook, kryptoměny, Mastercard, PayPal, Visa

A tohle už jste četli?

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.