Digitální libru opouštějí po PayPalu i Visa, Mastercard a eBay

| rubrika: Aktuality | 14. 10. 2019 07:00

Příprava digitální měny libra, za níž stojí hlavně Facebook, dostala další ránu. Asociaci, která ji má spravovat, opouštějí po společnosti PayPal také Visa, Mastercard, eBay, Stripe či latinskoamerická platební společnost Mercado Pago. Informovala o tom agentura Reuters.

Facebook představil plán vlastní virtuální měny libra letos v červnu. Správu projektu má mít na starosti Asociace Libra sídlící ve Švýcarsku, která původně zahrnovala 28 společností. Odchod velkých platebních zprostředkovatelů může zkomplikovat možnost jednoduše měnit tradiční měny v libry a naopak.

Mluvčí Libry Dante Disparte na odchod několika partnerů reagoval prohlášením, že přípravy dál pokračují. V tomto týdnu by se mělo poprvé sejít vedení asociace.

Libra vychází z podobných základů jako bitcoin, ale má být stabilnější a praktičtější pro běžné placení. Facebook a spol. chtějí vytvořit alternativní finanční systém. Cílí hlavně na 1,7 miliardy lidí, kteří nemají přístup k tradičním bankám, přestože miliarda z nich vlastní mobilní telefon. Peníze by měli posílat stejně jednoduše, jako napíšou zprávu na Facebook. Jde hlavně o lidi v rozvojových zemích. I proto jsou v asociaci zastoupeny neziskové organizace a akademické instituce. Ze známějších firem zůstávají v asociaci Vodafone, Uber, Spotify nebo Lift.

Podle původních plánů měla digitální libra začít fungovat do poloviny roku 2020. Projekt ale narazil na výhrady centrálních bank či dalších regulátorů v USA a Evropě, znepokojil i řadu politiků. Německo a Francie pohrozily, že projekt zablokují. Šéf amerického Fedu Jerome Powell chce, aby Facebook vyřešil otázky týkající se ochrany soukromí, finanční stability nebo možného praní špinavých peněz.

Agentura Reuters připomíná, že američtí senátoři Sherrod Brown a Brian Schatz upozornily společnosti Visa, Mastercard a Stripe, aby si daly pozor se zapojením do projektu, který může podporovat růst globální trestné činnosti. Pohrozily jim intenzivní kontrolou regulátorů nejenom ohledně platebních aktivit souvisejících s librou, ale u všech činností.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg má projekt obhajovat 23. října před Výborem pro finanční služby americké sněmovny. Jeho šéfka Maxine Watersová už dřív vyzvala Facebook k pozastavení příprav.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.