Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bič na dlužníky, cukr pro platící

Bič na dlužníky, cukr pro platící
Hned dva úvěrové registry začnou v nejbližší době fungovat v ČR. Prvním z nich bude již za měsíc, od prvního června, úvěrový registr fyzických osob, zatím pro tři banky. Již brzy se ale přidají další.

Během čtrnácti dnů se připojí další dvě a registr tak bude plně připraven poskytovat údaje pěti členským bankám sdružení Czech Banking Credit Bureau. Členy tohoto sdružení, které bude registr provozovat, jsou zatím Česká spořitelna (profil, názory), ČSOB (profil, názory), GE Capital Bank (profil, názory), HVB Bank (profil, názory) a Komerční banka (profil, názory). Zpočátku bude k dispozici kolem 1,5 miliónu údajů o 900 tisících klientů. Připojit se později má dalších až osm bank a stavebních spořitelen.

Druhý registr připravuje Česká národní banka (profil, názory) společně s Českou bankovní asociací. Do zkušebního provozu byl spuštěn počátkem května pod názvem Centrální registr úvěrů. Po naplnění zde budou shromážděny údaje o podnikatelských subjektech. Česká republika je jednou z prvních zemí v rámci střední a východní Evropy, kde podobné registry vznikají. Zatím jediná země z tohoto regionu, kde již registr funguje, je Polsko, na Slovensku se připravuje.

Jak takové registry fungují? V podstatě velmi jednoduše (složitější je ovšem připravit kompatibilitu bankovních systémů jednotlivých bank), zúčastněné banky poskytují do jednotné databáze údaje o úvěrovaných subjektech a na oplátku mohou nahlížet do totožných záznamů o již existujících dlužnících ze všech ostatních připojených bankovních ústavů.

Podobné databáze o dlužnících fungují ve světě běžně, poskytují bankám základní informace umožňující lépe kalkulovat úvěrová rizika, především o výši případných dluhů zájemce o úvěr a o jeho dosavadní platební morálce. Bude tak konec možnosti (nezřídka zneužívané) obcházet banku po bance se starými dluhy na krku a žádat o další úvěr. Na druhou stranu se ovšem doufejme zjednoduší a ještě více zpřístupní možnost získat úvěr těm, kteří nikdy se splácením problémy neměli.

Co se změní po rozběhu registrů? Myslíte, že centrální registry zlevní spotřebitelské úvěry a kreditní karty? Napište nám, těšíme se na vaše reakce.


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-42
Ano
Ne

Diskuze

16. 5. 2002 | 13:46 | Informovaný

Dlužníci proč ne? V registru budete ale jako dlužníci i když budete mít kartu s povoleným debetem nebo jenom když zažádáte o úvěr a pak žádost stáhnete. Cítíte se jako dlužníci? A až se bankovní registr spojí s nebankovním,...více

10. 5. 2002 | 21:02 | Acer

Jen se z těch svých dat nepodělejte. více

10. 5. 2002 | 9:26 | Tomas

Myslím, že je to velice dobrý prostředek proti všelijakým podvodníkům, co si zkoušejí brát úvěr u různých peněžních ústavů a potom je nesplácejí. více

10. 5. 2002 | 8:35 | MarBen

No, trochu se mi to nepozdává s ohledem na ochranu osobních dat :-( více

9. 5. 2002 | 18:07 | zarecky

Nezlevní, protože by se banky připravili o část zisku - což se jim určitě nechce. Ale spíš by mne zajímalo, co bude obsahem těchto registrů : údaje o všech poskytnutých půjčkách nebo jenom o těch nesplácených ? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK