Bič na dlužníky, cukr pro platící

Bič na dlužníky, cukr pro platící
Hned dva úvěrové registry začnou v nejbližší době fungovat v ČR. Prvním z nich bude již za měsíc, od prvního června, úvěrový registr fyzických osob, zatím pro tři banky. Již brzy se ale přidají další.

Během čtrnácti dnů se připojí další dvě a registr tak bude plně připraven poskytovat údaje pěti členským bankám sdružení Czech Banking Credit Bureau. Členy tohoto sdružení, které bude registr provozovat, jsou zatím Česká spořitelna (profil, názory), ČSOB (profil, názory), GE Capital Bank (profil, názory), HVB Bank (profil, názory) a Komerční banka (profil, názory). Zpočátku bude k dispozici kolem 1,5 miliónu údajů o 900 tisících klientů. Připojit se později má dalších až osm bank a stavebních spořitelen.

Druhý registr připravuje Česká národní banka (profil, názory) společně s Českou bankovní asociací. Do zkušebního provozu byl spuštěn počátkem května pod názvem Centrální registr úvěrů. Po naplnění zde budou shromážděny údaje o podnikatelských subjektech. Česká republika je jednou z prvních zemí v rámci střední a východní Evropy, kde podobné registry vznikají. Zatím jediná země z tohoto regionu, kde již registr funguje, je Polsko, na Slovensku se připravuje.

Jak takové registry fungují? V podstatě velmi jednoduše (složitější je ovšem připravit kompatibilitu bankovních systémů jednotlivých bank), zúčastněné banky poskytují do jednotné databáze údaje o úvěrovaných subjektech a na oplátku mohou nahlížet do totožných záznamů o již existujících dlužnících ze všech ostatních připojených bankovních ústavů.

Podobné databáze o dlužnících fungují ve světě běžně, poskytují bankám základní informace umožňující lépe kalkulovat úvěrová rizika, především o výši případných dluhů zájemce o úvěr a o jeho dosavadní platební morálce. Bude tak konec možnosti (nezřídka zneužívané) obcházet banku po bance se starými dluhy na krku a žádat o další úvěr. Na druhou stranu se ovšem doufejme zjednoduší a ještě více zpřístupní možnost získat úvěr těm, kteří nikdy se splácením problémy neměli.

Co se změní po rozběhu registrů? Myslíte, že centrální registry zlevní spotřebitelské úvěry a kreditní karty? Napište nám, těšíme se na vaše reakce.


Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

21. 3. 2023 | Olga Skalková | 6 komentářů

Opravdu potřebujete kartu z plastu? Banky vám dají na výběr

Možnost říct si o kartu jen ve virtuální podobě dostane víc lidí. Přesto jsou situace, kdy vyplatí mít jednu plastovou.

O desetinu levnější nákup. Hello bank má slevu do řetězců

20. 12. 2022 | Petr Kučera

O desetinu levnější nákup. Hello bank má slevu do řetězců

Hello bank vrátí 10 procent z ceny nákupu v hypermarketech a supermarketech, pokud ho zaplatíte kreditní kartou HelloPay. Akce, která patří k nejvýraznějším na trhu, potrvá jen od úterý... celý článek

Twisto výrazně zdraží, zdarma už nedá ani virtuální kartu

16. 12. 2022 | Petr Kučera

Twisto výrazně zdraží, zdarma už nedá ani virtuální kartu

Služba Twisto od začátku března zdraží na dvojnásobek. Tarif Standard nově přijde na 99 korun měsíčně (dosud 49 Kč), tarif Premium na 199 Kč měsíčně (dosud 99 Kč).

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Partners Financial Services