Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nový konzervativní podílový fond od ING slibuje lepší výnos než spořicí účty

| rubrika: Recenze | 25. 1. 2010 | 4 komentáře
Nový konzervativní podílový fond od ING slibuje lepší výnos než spořicí účty
Podílový fond ING Multifond Aktiv V5 je určen spíše konzervativnějším investorům. Může být i pojistkou proti inflaci. Mnohem víc než u klasických fondů v tomto případě záleží na správných rozhodnutích manažera. Produktu jsme udělili čtyři hvězdičky.

Hodnocení Peníze.cz

Zobrazit podrobnější hodnocení

Nový podílový fondING Multifond Aktiv V5, registrovaný v Lucembursku, prezentovala mateřská ING s ambiciózním heslem: „Naučili jsme klienty výhodně spořit, teď je chceme naučit investovat.“ Tato novinka na českém trhu má investorům přinést stabilní výnos. S 95% pravděpodobností by neměl v krajním případě v ročním horizontu oslabit o víc než pět procent. Výnos fondu za dvanáct měsíců má přitom o dvě procenta překonat tříměsíční úrokové sazby eurozóny Euribor. Jinými slovy, měl by vynášet víc než spořicí účty.

K dosažení tohoto záměru má přispět poměrně volná investiční strategie - Multifond Aktiv V5 může investovat do obligací, nástrojů peněžního trhu, komodit, akcií,nemovitostí, několika typů hedgeových fondů, ale i do měn. Strategie fondu vychází z předpokladu, že se výnosy těchto instrumentů obvykle pohybují proti sobě.

Pokud tedy například akcie posilují, dluhopisy zpravidla ztrácejí. Nebo by neměla být mezi aktivy, do nichž fond investuje, prakticky žádná vazba. Pokud tedy bude nějaká třída aktiv (akcie, dluhopisy aj.) ztrácet, investice do ostatních by měly ztrátu nejen nahradit, ale dokonce vynést něco navíc.

Portfolio fondu může tvořit až 100 procent dluhopisů a instrumentů peněžního trhu, maximální podíl akcií je omezen na10 až 15 procent. U nemovitostí činí nejvýše 5 procent, u komodit 7 procent, v případě hedgeových fondů 10 procent, u cizích měn 5 procent.

Z toho je zřejmé, že fond by měl investovat velkou část majetku konzervativně, což mu zaručí stabilní výnos, a zbytek agresivně (akcie, komodity, hedgeové fondy), s cílem tento výnos zvýšit. Podobnou strategii používají i některé jiné fondy, prodávané v Česku, hlavně zajištěnéa chráněné. Ty ovšem investují jen do dluhopisů a v omezené míře do akcií, zatímco investiční možnosti Multifondu jsou daleko širší.

Čeští investoři jsou většinou opatrní. Produkt, který je zajištěný vůči měnovému riziku, což znamená, že pohyby kurzu koruny nebudou mít vliv na výnos, tak u nich může slavit úspěch.

Jeho poněkud agresivnější obdoba fond Serenity VSX5, kterou ING nabízí privátním klientům, loni vydělala 4,03 procenta, zatímco tříměsíční úroková sazba v eurozóně Euribor činila 0,97 procenta. Celkově tak vydělal více, než 2,97 %, což jsou deklarovaná dvě procenta nad touto sazbou. V hektickém roce 2008, kdy po podzimním pádu investiční banky Lehman Brothers v jeho závěrečných měsících ztrácely prakticky veškeré třídy aktiv, do nichž může fond investovat, nebyla podle ředitele obchodu a marketingu ING Investment Management CR Miloše Filipa ztráta Serenity vyšší než limit pět procent.

Multifond má investovat konzervativně, nemá ovšem stanovenu žádnou optimální skladbu portfolia (například 80 % dluhopisů, 10 % akcií a zbytek komodity a nemovitosti), kterou musí striktně dodržet a porovnávat s ní svůj výnos. To by mělo hrát v jeho prospěch. Podobná strategie však klade nemalé nároky na přesný odhad manažera fondu, kam se budou jednotlivé trhy ubírat. Manažerem je Peter Mathis, který se v minulosti podílel na řízení londýnského hedgeového fondu CQS.

Minimální objem investice činí 500 korun. Nákup a zpětný prodej podílových listů fondu je zdarma – neplatí se žádné vstupní, ani výstupní poplatky, ani se o nich neuvažuje. Část investorů tuto informaci uvítá, další na ni mohou hledět s nedůvěrou. Manažerský poplatek činí jedno procento z obhospodařovaného majetku ročně, což není při častějším obchodování, s nímž je strategie fondu spojena, nijak závratná suma. Fond si tak bude muset na tyto poplatky vydělat.

Je zajištěn proti měnovému riziku, což ho ročně stojí 0,09 procenta. Je to výrazně méně než tři procenta, o které koruna v posledních pěti letech k euru v průměru za rok posilovala, a kolik tedy u podobných nezajištěných investic za rok ztráceli korunoví investoři.

Aktuální hodnota tříměsíčního Euriboru činí 0,67 procenta. Pokud by měl fond splnit cíl a dosáhnout (v korunách) výnos alespoň 2,67 procenta, není jisté, zda by to bylo pro investory využívající spořicí účty, dostatečně atraktivní. Podobný fond je pro ně přece jen rizikovější a zmiňovaný výnos se od zisku spořicích účtů tolik neliší.

Je ale velmi pravděpodobné, že v budoucnu půjdou úrokové sazby(včetně Euriboru) nahoru. Fond by tak měl být zajímavější než spořicí účty. Je přitom možné, že podobný produkt časem nabídne klientům také Investiční společnost České spořitelny.

Investice je určena hlavně pro konzervativní investory. Může být ale i součástí portfolia těch agresivnějších, kteří nechtějí investovat jen do akcií a obdobných instrumentů. Lákadlem může být i fakt, že fond by měl investory díky širokému spektru investičních možností ochránit před růstem inflace . Může totiž zvýšit podíl aktiv působících protiinflačně, jako jsou například komodity.

Cílem správce je, aby majetek fondu činil alespoň 500 milionů korun. Výhodou může být vazba na ING konto a snadné převádění peněz do fondu a zpět prostřednictvím elektronického bankovnictví. Kromě internetu je možné fond koupit (a prodat) na jedenácti pobočkách banky v Česku a přes vlastní či cizí poradce. Posledně jmenovaní si ale mohou za nákup fondu účtovat určitý vstupní poplatek.

Podobné produkty jako je Multifond Aktiv V5 jsou stále populárnější v zahraničí. Strategie, umožňující fondu dosahovat stabilnějších a vyšších výnosů než fondy peněžního trhu nebo spořicí účty z něj dělá zajímavou investici, především pro opatrnější české investory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

9. 2. 2010 | 8:40

A koukal někdo na ten EURIBOR ? Poslední hodnoty zhruba 0,66%, takže jestli splní to co si slibují, tak se dostanou na 2,66% na rozdíl třeba od ING konta je tady ale navíc riziko (i ztráty), takže myslím, že je to spíš reklamní...více

25. 1. 2010 | 23:48 | P.R.

proč ten článek není označen jako "reklama" , je to P.R. od začátku do konce.... více

25. 1. 2010 | 17:50 | Pavel

Ja nevim. S tim bych byl velmi opatrny. Mel jsem od ING investicni zivotko a dopadlo to katastrofalne. O vsechno jsem prisel. Ti "investori" neudrzeli ani podelany 2%, coz je treba velmi konzervativni u srovnatelneho produktu...více

25. 1. 2010 | 16:06 | Nahodny ctenar serveru

Mám volné prostředky cca 100tisíc (na ING kontu), v horizontu 1až 3 let je nebudu potřebovat. Poradí mi někdo, jestli pro mě má "ING Multifond Aktiv V5" smysl nebo ne? Diky za připadné názory více

Oblíbená témata

investice

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK