Techničtí analytici se snaží vytvořit peníze čtením grafů a kreslením čar

| rubrika: Když se řekne | 8. 7. 2009
Techničtí analytici se snaží vytvořit peníze čtením grafů a kreslením čar
I přes existenci různých typů grafů zůstává čárový graf tím základním. Na něm se nejlépe provádí grafická technická analýza, která využívá různých opakujících se formací, které mají signalizovat změnu trendu.

Zdroj: Martin Pring, Technical Analysis Explained

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit.

Lidé nemají dokonalé informacea činí špatná rozhodnutí, o kterých technická analýzatvrdí, že jsou rozpoznatelná z grafu. Základním předmětem zkoumání technické analýzy je trend. V něm se pak vyhledávají vrcholy a dna. „Průběh vrchol-dno je jeden z nejlehčích, a pravděpodobně jeden z nejúčinnějších způsobů identifikace trendu, kterou technická analýza užívá,“ píše Martin Pring v knize Technical Analysis Explained.

Existují tři druhy trendů. Primární trend je tím nejdelším, který trvá od jednoho do dvou let. Rostoucí, nebo také býčí trendtrvá déle, zatímco klesající, medvědí trend je obvykle rychlejší. Kratší oproti primárnímu je sekundární trend, který může trvat od několika týdnů až po půl roku i déle. Nejkratší a také nejhůře rozpoznatelný je terciární trend, který trvá v rozsahu dnů či týdnů. Obecně čím delší je trend, tím snadnější je jeho identifikace.

Dow teorie

-Akciové indexy konstruované jako průměr z uzavíracích kurzů několika vybraných akcií v sobě zahrnují veškeré relevantní informace,

-Pohyby kurzů se skládají z primárního, sekundárního a terciárního trendu,

-Vývoj kurzů v budoucnosti se odvíjí od minulosti – kromě v textu zmíněných indikátorů změny trendu pracuje teorie i s takzvanými Dow Lines, které také značí změnu trendu,

Zdroj: Martin Pring, Technical Analysis Explained

-Charles Dow vytvořil dva indexy. Dow Jones Industrial Average (DJIA) a Dow Jones Railroad (dnes Transportation) Average (DJTA). Jelikož vyrobené zboží musí být také dopraveno, DJTA musí potvrzovat (dávat stejný signál) DJIA,

-objemy obchodů musí potvrzovat trend,

-nastoupený trend trvá až do chvíle, než jasné signály ukazují, že došlo k jeho změně.

Určení vrcholů a den pochází od Charlese Dowa, který se jako první v západním světě začal technickou analýzou systematicky zabývat, a je součástí jeho takzvané Dow teorie. Podle ní trend probíhá až do chvíle, než je prokázaný opak. „Je to jako před soudem,“ tvrdí Pring, „trend je nevinný, dokud mu není prokázána vina.“ Vina se objevuje ve chvíli, kdy další vrchol grafu je níže než ten předchozí a kurz se poté dostane pod předchozí minimum (obrázek a). Graf se samozřejmě nevykreslí vždy ideálně takto. Za signál se považuje i to, pokud první pokles je větší než předchozí, a další pokles následně potvrdí změnu trendu (obrázek b).

Grafická technická analýza používá také různé hranice podpory (support), od kterých má cena tendenci se odrážet, a hranice odporu, které jsou složité pro překonání. Jejich prolomení, pokud je navíc následováno relativně výraznějším objemem obchodů, může ukazovat, že se mění rovnováha na trhu, že převažují kupci, případně prodejci a v souladu s tím se pohne i cena. Pring tvrdí, že běžné je počkat alespoň na tříprocentní porušení hranice, čímž investor filtruje spoustu falešných signálů.

Známé jsou také formace s názvy hlava-ramena a dvojitý vrchol či dvojité dno. Mají signalizovat změnu trendu.

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit.

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit.


Formací existuje poměrně hodně a jejich interpretace je obsáhlejší, z těch nejznámějších lze ještě jmenovat například vlajky či klíny. Grafická podobavlajky odpovídá jejímu názvu, jedná se o dvě rovnoběžné čáry, které na rostoucích trzích obvykle směřují dolů a na klesajících naopak nahoru. V rostoucím trendu se vlajka vysvětluje jako vybírání zisků, postupně klesají objemy obchodů, když se poté prudce zvýší objem obchodů a cena vystřelí, jedná se o potvrzení trendu. Pring tvrdí, že pozor by si měl investor/obchodník dát na vlajky, které končí prolomením hranice bez objemu obchodů, či na takové, které trvají moc dlouho. Podobné jsou i klíny, pouze čáry nejsou rovnoběžné, ale sbíhají se k sobě.

Zdroj: Martin Pring, Technical Analysis Explained; H=hlava, S=rameno

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit.

Zdroj: Martin Pring, Technical Analysis Explained; T=vrchol, B=dno

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit.


Grafičtí techničtí analytici, takzvaní chartisté, se snaží identifikovat budoucí vývoj pomocí různých typů grafů. Druhou možnou metodou je použití technických indikátorů, například klouzavých průměrů či oscilátorů.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.