Potrhlý trh Benjamina Grahama: Nástup vzorného žáka

Michal Špaček | rubrika: Když se řekne | 7. 7. 2009
Potrhlý trh Benjamina Grahama: Nástup vzorného žáka
Benjamin Graham celý život propagoval hodnotový přístup k investování, neboli hledání podhodnocených akcií kvalitních firem. Jeho správnost potvrzují dodnes jeho žáci. Mezi nimi i Warren Buffett.

Na konci čtyřicátých let se večerní kurzy pokročilé finanční analýzy Benjamina Greena staly legendou. Zakladatel finanční analýzy při nich používal divadelních prvků – při jedné příležitosti demonstroval dvě dramaticky odlišné rozvahy. Jak se ukázalo, obě patřily společnosti Boeing, pouze v rozdílné fázi ekonomického cyklu. Kurzy byly vedle univerzitních studentů určené i lidem studujícím při zaměstnání – hojně je navštěvovali profesionálové z Wall Streetu. Graham velkoryse hýřil investičními tipy, a tak si posluchači druhý den ráno kupovali tituly, o kterých večer přednášel. Kvůli tipům byli někteří posluchači ochotni absolvovat kurz i několikrát za sebou.

Nejtalentovanější studenty Graham zaměstnal. Mimo jiné i Warrena Buffetta, nejlepšího studenta, kterého měl, a jediného, kterému za 28 let vyučovací kariéry dal známku A+.

Právě v té době se akciový trh začal měnit. V roce 1950 index Dow Jones poprvé od roku 1929 nikdy neklesl pod 200 bodů. Pro Grahama to byla jasná známka, že trh šílí a kolaps je nablízku. Buffettovi poradil, aby s prací na Wall Street počkal, až trh krachne. „Měl jsem tehdy asi deset tisíc dolarů,“ přiznal později Buffett, „kdybych ho byl poslechl, tak mám tolik peněz dodnes.“

Když předpokládaný konec nepřicházel, propadl Graham nejistotě. Cigaretových špačků bylo na trhu málo a akcie se mu zdály předražené. Čím dal častěji odmítal investiční nápady spolupracovníků. Ti pokrčili rameny a investovali na vlastní účet. Nervózního šéfa bylo stále těžší snášet. Řada kolegů dala výpověď a založila vlastní investiční fondy. Přesně v tu dobu přišla Grahamovi pozvánka na slyšení před senátní bankovní komisi.

V tu dobu se podíly Graham-Newman Corporation prodávaly sedmnáct procent nad tržní hodnotou aktiv – tolik si byli investoři ochotni připlatit za Grahamův mozek. Není divu, že když se 11. března 1955 naskytla senátorům možnost získat tyto informace zadarmo, mnoho z nich jí využilo. Graham se nijak nebránil, a tak se senátní slyšení změnilo v dlouhý rozhovor s portfoliomanažerem. Graham zůstal svůj. Když kritizoval akciové opce, pokusil se ho předseda komise Fulbright zarazit: „Souhlasím s vámi dost často...“

„Pane senátore,“ odpověděl Graham, „nemám v úmyslu měnit svůj názor jen proto, abyste se mnou souhlasil.“

Nakonec se Fulbright zeptal Grahama na to, co ho zajímalo nejvíc. Jak trh pozná, že jsou akcie podhodnocené a dostane je na jejich skutečnou tržní hodnotu? Inzeráty v novinách nebo jak?

„To je jedna ze záhad našeho podnikání,“ odpověděl Graham, „a je to záhada pro mně stejně jako pro kohokoliv jiného. Z vlastní zkušenosti však vím, že si trh svou správnou hodnotu nakonec vždycky najde.“

Dow Jones Industrial Average (Čas Graham-Newman Corporation, 1936 - 1956)

Vývoj amerického akciového trhu po dobu existence Graham-Newman Corporation, která z Grahama opět udělala milionáře. Všimněte si hranice 200 bodů a pochopíte, proč začal být Benjamin Graham v roce 1950 nervózní.

V roce 1955 krach nepřišel a nepřišel ani o rok později. Grahamova obava z hrozícího krachu však byla tak veliká, že psychický tlak nevydržel a v roce 1956 s Newmanem a třetím partnerem, profesorem Doddem, fond rozpustili. Od roku 1936 do roku 1956 přinesli podílníkům průměrný roční výnos 17 procent v porovnání se šestiprocentním výnosem indexu Dow Jones. Když se investoři Grahama ptali, kdo ho nahradí, poradil jim Warrena Buffetta. Některé z nich nepřesvědčil. Lou Green, zastupující velký makléřský dům, na poslední valné hromadě řekl, že největší Grahamova chyba byla, že nevychoval žádného zástupce.

„Graham-Newman končí,“ řekl Green, „protože jediný chlápek, kterého na řízení portfolia mají, je nějaký kluk jménem Warren Buffett. A kdo by s ním chtěl investovat?“

Lou Green se však mýlil. Graham si vychoval své nástupce.

Než své partnerství rozpustil, dodal Warren Buffett investorům mezi roky 1957 a 1969 průměrný roční výkon 23,8 procenta ve srovnání se 7,4procentním výnosem indexu Dow Jones Industrial. Pak začal řídit Berkshire Hathaway, kterou z textilky změnil ve finanční holding s tržní hodnotou přesahující 150 miliard dolarů. Portfolio holdingu přitom se společníkem Charlesem Mungerem mezi roky 1965–2007 dokázal v průměru zhodnotit o 21,1 procenta ročně (v porovnání s 10,3% výnosem indexu S&P 500). Grahamův vliv na jednoho z nejbohatších mužů planety byl ve skutečnosti tak velký, že Buffettův syn Howard (pojmenovaný po Warrenově otci) nese druhé jméno Graham.

Bývalý Grahamův zaměstnanec a žák Walter J. Schloss vydělal mezi léty 1955 až 2000 svým investorům průměrně ročně 15,7 procenta ve srovnání s 8,6procentním ročním výnosem indexu S&P 500. Další zaměstnanec Tom Knapp s Grahamovým žákem Edem Andersonem dosáhli mezi léty 1968 – 1983 ve fondu Tweedy Browne Partners průměrného výkonu 15,74 procenta proti výkonu 7,81 procenta indexu S&P 500. Jejich spolužák Bill Ruane dosáhl ve svém fondu Sequoia Inc.od roku 1970 průměrného výnosu 15,87 procenta proti 11,2procentnímu výnosu S&P 500.

Hodnotový přístup k investování, jak se dnes říká Grahamově metodě vyhledávání podceněných akcií, je jedním ze dvou hlavních investičních proudů akciového investování. Svého konkurenta, růstový přístup, spočívající ve vyhledávání dynamických a perspektivních společností, přitom výkonností statisticky poráží téměř ve všech dlouhodobých periodách.

Po rozpuštění fondu se John Graham přestěhoval z New Yorku do Kalifornie, kde přednášel na tamní univerzitě. Četl staré klasiky, věnoval se výtvarnému umění, sochařství a lyžování. Nadále psal, vedle revidovaných vydání Analýzy cenných papírů a Inteligentního investora i své Paměti děkana Wall Streetu (vyšly v roce 1996). Občas zašel do některé z místních makléřských firem, půjčil si akciového průvodce Standard & Poor’s a hledal investiční tipy, kterými by se mohl pochlubit v knihách či na přednáškách. Stále je nalézal, ale už neinvestoval.

Zemřel ve Francii 21. září 1976 ve dvaaosmdesáti letech. Jeden z nekrologů věnoval otci finanční analýzy i časopis finančních analytiků Financial Analysts Journal. Nikoho nepřekvapilo, že ho napsal Warren Buffett, jeho nejslavnější žák.

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Benjamin Graham

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Potrhlý trh Benjamina Grahama: Jak se mág spálil

2. 7. 2009 | Michal Špaček

Potrhlý trh Benjamina Grahama: Jak se mág spálil

Velká krize třicátých let připravila mága finanční analýzy Benjamina Grahama skoro o všechno. Tato zkušenost ho utvrdila v tom, že při investování je třeba ještě pečlivěji studovat... celý článek

Potrhlý trh Benjamina Grahama: Jak vydělat na suchých číslech

29. 6. 2009 | Michal Špaček

Potrhlý trh Benjamina Grahama: Jak vydělat na suchých číslech

Benjamin Graham věděl, jak porazit trh. Díky času, který trávil nad účetními výkazy firem, dokázal najít takové, které trh zbytečně podhodnocoval. Z finanční analýzy tak udělal respektovaný... celý článek

Zrození Merrill Lynch: Věrozvěst, který naučil Američany kupovat akcie

4. 6. 2009 | Michal Špaček

Zrození Merrill Lynch: Věrozvěst, který naučil Američany kupovat akcie

Rozhodl se, že naučí Američany kupovat akcie a spasí tak zkomírající akciový trh. Jenže Charles E. Merrill šel ještě dál. Učil investovat ženy, kterým byl do té doby svět akcií a dluhopisů... celý článek

Zrození Merrill Lynch: Nejsem blázen, takže prodávám

1. 6. 2009 | Michal Špaček

Zrození Merrill Lynch: Nejsem blázen, takže prodávám

Merrill s Lynchem spolu nejdřív bydleli. Až po čase Merrill založil makléřskou firmu a přizval do ní Lynche, aby držel na uzdě nápady sršícího společníka. Díky instinktu a seancím u... celý článek

Bankéřův pád: Krach, který nešlo odvrátit

7. 5. 2008 | Michal Špaček

Bankéřův pád: Krach, který nešlo odvrátit

Sen o železnici, která propojí americká velká jezera s Tichým oceánem se bankéři Jay Cookeovi nesplnil. Kvůli tomuto riskantnímu podniku přišel o všechen majetek. Přesto nakonec zemřel... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.