Technická analýza: Zobrazování mezer je hlavní předností sloupkového grafu

| rubrika: Když se řekne | 30. 6. 2009
Technická analýza: Zobrazování mezer je hlavní předností sloupkového grafu
I nic může být signálem, pokud toto nic leží mezi dvěma sloupky, které jsou částí sloupcového grafu. Ten je hlavně používán k takzvané gapové analýze, i když ho lze použít i v kombinaci s dalšími nástroji technické analýzy.

Vyzkoušejte nové grafy na akcie.penize.cz

Nové grafy technické analýzy na Peníze.cz

Pro zvětšení klikněte na obrázek.


Nové grafy s technickou analýzou, svíčkovými a sloupcovými grafy můžete vyzkoušet na stránkách jednotlivých akcií na akcie.penize.cz. Například u akcie ČEZ.
 

Svíčkový graf na akcie.penize.cz

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Klasický čárový graf je tím nejzákladnějším nástrojem, podle kterého si investoři dělají představu o tom, jak se v minulosti vyvíjela cena. Jeho hlavní přednost je přehlednost, dají se v něm dobře pozorovat různé formace a kreslit trendové čáry. Nicméně tím, že tento graf se skládá pouze za zavíracích cen, které spojuje, ochuzuje se o další tři údaje, které někteří techničtí analytici pokládají za důležité. Ti používají sloupcový (nebo také sloupkový) graf, který kromě zavíracích cen obsahuje ještě další tři ceny – otevírací, minimální a maximální cenu za daný časový úsek (obvykle den).

Rozpětí mezi minimální a maximální cenou představuje výšku sloupečku. V našich grafech na akcie.penize.cz zobrazujeme sloupečky v denní periodě, ale možné je sestavovat je s kratší i delší periodou. Otevírací cenu na sloupečku zobrazuje zobáček, který míří vlevo. Druhý zobáček, ukazující na opačnou stranu, představuje zavírací cenu. „Někteří analytici upřednostňují sloupkový graf v případě, kdy se pokoušejí o aplikaci trendové analýzy či standardizovaných formací, i když ne všechny formace jsou v grafu tohoto typu pozorovatelné,“ píše Jitka Veselá v knize Investování na kapitálových trzích a poukazuje na to, že tento typ grafů je nenahraditelný hlavně při takzvané gapové analýze.

Gap neboli mezera vzniká, pokud je nejvyšší cena dne níže než minimální cena příští den (jak ilustruje obrázek), případně naopak. Techničtí analyticirozlišují několik typů mezer a sledují také to, kdy jsou „vyplněny“, tedy kdy nezaplněné místo v grafu v nějakém dalším obchodním dnu vyplní nový sloupeček.

Hledaným typem mezer jsou odtržené mezery (breakaway gap), které signalizují nástup nového trendu. Vznikají jako náhlý vzestup či pokles poté, co se nějakou dobu cena finančního instrumentu v podstatě neměnila, nebo se jí nedařilo prolomit určitou hranici. „Je důležité, aby byla mezera doprovázena vysokým objemem obchodů,“ tvrdí Martin Pring v knize Technical analyses explained. V takovém případě je pravděpodobné, že se jedná o nový trend. „Odtržené mezery se při rostoucím trendu často používají jako hladina podpory (ceně se nechce pod tuto hladinu klesnout a „odráží“ se od ní, pozn. red.) a naopak při klesajících trzích jako hranice odporu,“ píše Ludvík Turek v Semináři technické analýzy a dodává, že pokud se tak cena chová, je to další signál, že se jedná o nový trend.

V trendech se objevují pokračující či pádivé mezery (continuation, runaway gap), které jsou podobné odtrženým mezerám, i když objem obchodů již mnohdy není tak výrazný. „Tento typ mezery se často objevuje v polovině trvání trendu,“ tvrdí Pring a dále píše, že proto se jim také někdy říká měřící mezery (measuring gaps). Tento typ mezery a odtržená mezera zůstávají často dlouho nezaplněny.

Ovšem pádivých mezer může být v trendu i více. Jedna z nich potom již pravděpodobně nebude pádivá, ale bude to takzvaná mezera z vyčerpání (exhaustion gap), která se naopak objevuje na konci trendu. Není samozřejmě jednoznačné, jak určit, jestli se jedná o další pádivou mezeru, nebo jestli už přichází změna trendu. Martin Pring píše, že mezera z vyčerpáníje obvykle charakterizována nezvyklou mohutností obchodování ve srovnání s tím, jak se změnila cena. I když maximální denní hodnota může být relativně vysoko, otevírací a zavírací cena se od sebe příliš neliší. Dalším signálem může být, pokud další dny mezeru nezaplní, ale cena se nepohne příliš vzhůru. Tomu říkají techničtí analytici ostrovní obrat.

Častým typem mezer je běžná mezera, která vzniká, pokud o trhy nemají investoři dostatek zájmu. Brzy po výskytu se zpravidla zaplní.

Stejně jako ostatní nástroje technické analýzy ani mezery neposkytují jistou předpověď příštího vývoje. Stejně tak je nutné vzít v úvahu, že pokud jeden investor čte jistý signál jako vzestupný trend, může tentýž signál číst stejně tisíce dalších obchodníků. Vzestup tak může být způsoben například tím, že hodně penězreaguje na stejný signál.

Máte nějaké zkušenosti s tímto typem grafu? Podělte se ně.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.