Nikdy není pozdě

Jaroslav Gall | rubrika: Komentář | 6. 7. 2019 | 16 komentářů
O muži, který po rozvodu peníze nepropil, ale investoval – a vyplatilo se mu to.
Nikdy není pozdě

Pan Jiří za mnou přijel na konci roku 2009. Blížily se Vánoce a on zůstal doma sám, jeho žena ho opustila. Rozvod spolu s vypořádáním majetku už měl za sebou a věděl, že musí zase znovu začít žít.

Jiří byl zaměstnanec na řadové pozici v jednom ze státních úřadů. Z prodeje společné chalupy mu zbylo 630 tisíc korun. Za mnou přišel, abych mu je zhodnotil. Peníze chtěl investovat, protože byl celý život až příliš opatrný a nevyplatilo se mu to. Domluvili jsme se na podílových fondech. Výhodu jsme viděli v tom, že na finančních trzích právě zuřila finanční krize a aktiva se prodávala za nízké ceny.

Jaroslav Gall

Jaroslav Gall
Autor je finanční poradce Partners

Natřikrát

Můj klient doposud využíval klasiku: spořicí účty, stavební spoření a penzijní připojištění. Dobrou zprávou bylo, že v nich měl dalších 450 tisíc korun, tedy pěknou rezervu. Když jsme se zorientovali v jeho financích, stanovili jsme investiční horizont na deset roků, protože přesně tolik zbývalo Jiřímu do penze. Cílem bylo, aby investované peníze za tu dobu neztratily na hodnotě, něco vydělaly, ale zároveň abychom kvůli tomu nemuseli až příliš riskovat. S přihlédnutím k Jiřího konzervativnímu přístupu, ale zároveň i dostatečnému časovému horizontu jsem zvolil vyváženou strategii: mix dluhopisů a akcií ve třech různých investičních programech:

  • Conseq vyvážený, celkem vloženo 200 tisíc korun (vstupní poplatek 8 tisíc). Aktuální stav: 258 tisíc.
  • Pioneer Multibrand vyvážený, celkem vloženo 130 tisíc (vstupní poplatek 5 tisíc). Aktuální stav: 188 tisíc.
  • Pioneer Rentier Invest, smíšená strategie L4, celkem vloženo 300 tisíc korun (vstupní poplatek necelých 7 tisíc). Aktuální stav: 355 tisíc.

Být stále mlád

Není to tak dlouho, kdy na mé dveře Jiří zaklepal znovu. Věděl jsem, že před dvěma lety odešel předčasně do penze. Že oslavil 65 let. Co jsem ale nevěděl, že se hodlá znovu oženit. A tak mě přišel pozvat s tím, že by také potřeboval na svatbu část z peněz, které zhodnotil ve fondech.

Přiznávám, že jsem nebyl zrovna nadšen, že výnosy vloží do svatby, ale samozřejmě jsem mu to nemohl rozmlouvat. Spočítal jsem mu tedy, jak investoval. Byl velmi mile překvapen. Díky investicím vydělal 171 tisíc korun, což znamená 2,4 procenta ročně. Zhodnocení bez problémů překonalo inflaci a důležité bylo i to, že díky dodržení tříletého časového testu nebylo nutné platit patnáctiprocentní daň z příjmů, která by v tomto případě činila 25 650 korun. Kdyby peníze vložil do stavebního spoření nebo investičního životního pojištění, dani by se nevyhnul. 

Naučte děti zacházet s penězi.

Naučte děti zacházet s penězi.

Partners Banka ti poradí, jak na dětský účet. Mějte vše pod kontrolou v jedné apce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 7. 2019 21:43, Platypus Norwegicus

Chudak zakaznik. Z 2009, kdy byly akcie naprosto v haji dostat zhodnoceni 27% za 10 let. Kdyby si byl byval vytisknul na papir akcie ze S_and_P500 a z Ceske bursy, zavrel oci, zatocil se petkrat dokola a udelal poslepu na papir 16 krizku, mohl koupit 16 ruznych akcii bez obrovskych poplatku a dnes mit dvojnasobek puvodni investice.

A to je duvod, proc nikdy nejit do fondu. Pan poradce urcite dostal na poplatcich dost, ale zakaznik v dobe, ktera zhodnotila indexy rychlosti 7-10% p.a. dostal smesnych 2.4% a muze si akorat nafackovat.

Beati pauperes spiritu quoniam ipsorum est regnum caelorum.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

22. 6. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin už nesmrdí ani Bidenovi. Air Bank přestala blokovat krypto

Největší evropská burza s kryptem prý bude z Česka. Trezor má nový Safe. Air Bank po třech letech neblokuje krypto. Biden bere krypto na milost. Robinhood je předopovaný dogecoinem... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 3 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Skateparky staví v Česku i v Africe: Cesta k úspěchu vede přes pády

19. 6. 2024 | Renata Lichtenegerová

Skateparky staví v Česku i v Africe: Cesta k úspěchu vede přes pády

První skatepark v Africe vybudoval Martin Loužecký jako student. A k tomu i neziskovku, která je staví dodnes. Je také spolumajitelem firmy Bonidee, díky které se stále víc nadšenců... celý článek

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

18. 6. 2024 | Petr Kučera

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

Požádat o výplatu dividend jednoduše přes internet nově mohou i akcionáři společnosti Philip Morris ČR, s?jejímiž akciemi se obchoduje na Burze cenných papírů Praha.

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

15. 6. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoinové transakce za 50 dolarů? Burza OKX ucpala trubky. Týden v kryptu

Proč stály bitcoinové transakce majlant? Evropa podezřívavě hledí na LIghtning Network. Do Kwon a Terraform prý zaplatí miliardy, i když je nemají. Paraguay podporuje těžaře a NFT se... celý článek

Partners Financial Services