Nikdy není pozdě

Jaroslav Gall | rubrika: Komentář | 6. 7. 2019 | 16 komentářů
O muži, který po rozvodu peníze nepropil, ale investoval – a vyplatilo se mu to.
Nikdy není pozdě

Pan Jiří za mnou přijel na konci roku 2009. Blížily se Vánoce a on zůstal doma sám, jeho žena ho opustila. Rozvod spolu s vypořádáním majetku už měl za sebou a věděl, že musí zase znovu začít žít.

Jiří byl zaměstnanec na řadové pozici v jednom ze státních úřadů. Z prodeje společné chalupy mu zbylo 630 tisíc korun. Za mnou přišel, abych mu je zhodnotil. Peníze chtěl investovat, protože byl celý život až příliš opatrný a nevyplatilo se mu to. Domluvili jsme se na podílových fondech. Výhodu jsme viděli v tom, že na finančních trzích právě zuřila finanční krize a aktiva se prodávala za nízké ceny.

Jaroslav Gall

Jaroslav Gall
Autor je finanční poradce Partners

Natřikrát

Můj klient doposud využíval klasiku: spořicí účty, stavební spoření a penzijní připojištění. Dobrou zprávou bylo, že v nich měl dalších 450 tisíc korun, tedy pěknou rezervu. Když jsme se zorientovali v jeho financích, stanovili jsme investiční horizont na deset roků, protože přesně tolik zbývalo Jiřímu do penze. Cílem bylo, aby investované peníze za tu dobu neztratily na hodnotě, něco vydělaly, ale zároveň abychom kvůli tomu nemuseli až příliš riskovat. S přihlédnutím k Jiřího konzervativnímu přístupu, ale zároveň i dostatečnému časovému horizontu jsem zvolil vyváženou strategii: mix dluhopisů a akcií ve třech různých investičních programech:

  • Conseq vyvážený, celkem vloženo 200 tisíc korun (vstupní poplatek 8 tisíc). Aktuální stav: 258 tisíc.
  • Pioneer Multibrand vyvážený, celkem vloženo 130 tisíc (vstupní poplatek 5 tisíc). Aktuální stav: 188 tisíc.
  • Pioneer Rentier Invest, smíšená strategie L4, celkem vloženo 300 tisíc korun (vstupní poplatek necelých 7 tisíc). Aktuální stav: 355 tisíc.

Být stále mlád

Není to tak dlouho, kdy na mé dveře Jiří zaklepal znovu. Věděl jsem, že před dvěma lety odešel předčasně do penze. Že oslavil 65 let. Co jsem ale nevěděl, že se hodlá znovu oženit. A tak mě přišel pozvat s tím, že by také potřeboval na svatbu část z peněz, které zhodnotil ve fondech.

Přiznávám, že jsem nebyl zrovna nadšen, že výnosy vloží do svatby, ale samozřejmě jsem mu to nemohl rozmlouvat. Spočítal jsem mu tedy, jak investoval. Byl velmi mile překvapen. Díky investicím vydělal 171 tisíc korun, což znamená 2,4 procenta ročně. Zhodnocení bez problémů překonalo inflaci a důležité bylo i to, že díky dodržení tříletého časového testu nebylo nutné platit patnáctiprocentní daň z příjmů, která by v tomto případě činila 25 650 korun. Kdyby peníze vložil do stavebního spoření nebo investičního životního pojištění, dani by se nevyhnul. 

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 7. 2019 21:43, Platypus Norwegicus

Chudak zakaznik. Z 2009, kdy byly akcie naprosto v haji dostat zhodnoceni 27% za 10 let. Kdyby si byl byval vytisknul na papir akcie ze S_and_P500 a z Ceske bursy, zavrel oci, zatocil se petkrat dokola a udelal poslepu na papir 16 krizku, mohl koupit 16 ruznych akcii bez obrovskych poplatku a dnes mit dvojnasobek puvodni investice.

A to je duvod, proc nikdy nejit do fondu. Pan poradce urcite dostal na poplatcich dost, ale zakaznik v dobe, ktera zhodnotila indexy rychlosti 7-10% p.a. dostal smesnych 2.4% a muze si akorat nafackovat.

Beati pauperes spiritu quoniam ipsorum est regnum caelorum.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

31. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, ale bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel. Vyplývá to z analýzy České... celý článek

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

30. 5. 2023 | Jana Divinová

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

Podle statistik ČNB Češi za covidu rekordně šetřili. To je dobrá zpráva. Horší je, že valná část peněz zůstává ležet na bankovních účtech, odkud se úspory vypařují. Buď velmi rychle,... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Kam s milionem? Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zisk i rizika

25. 5. 2023 | Petra Nová

Kam s milionem? Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zisk i rizika

Fondy kvalifikovaných investorů zažívají velký boom. Největší zájem je o zakládání těch nemovitostních. Jejich výnosy ale už nemusí být tak atraktivní jako dřív. „Už loni byla cítit... celý článek

Partners Financial Services