Doma nejlíp. Do jakých českých akcií investovat?

Jaroslav Šura | rubrika: Komentář | 3. 7. 2019 | 10 komentářů
Akcie pořád táhnou. Přehlížet byste neměli ani ty domácí.
Doma nejlíp. Do jakých českých akcií investovat?

Centrální banky vyráběly a vyrábějí peníze nevídaným tempem, a tak se s marxistickým klasikem dá říct: Zdroje jsou. Jenže kam s nimi? Americké akcie jsou na historických maximech, což může předznamenávat pád, zvlášť s nevypočitatelným Trumpem v čele země. Na druhou stranu čekání na levnější časy se může táhnout a ve slamníku, kde teď řada investorů radši drží cash, peníze prodělávají. I proto roste atraktivita domácích superdividendových akcií. Výhody jsou zřejmé: absence kurzového rizika, vysoká dividenda, ale i to, že česká burza si žije vlastním životem a k turbulencím vyspělých trhů se tváří netečně.

ČEZ

Můj horký tip. Akcie společnosti ČEZ jsou velmi podhodnocené a skýtají velkou investiční příležitost s možností zhodnocení o desítky procent. Silný fundament, vhodný energetický mix, robustní cash flow, sektorové podhodnocení a hlavně skvělá budoucnost – cena silové elektřiny v příštích letech půjde výrazně nahoru.

Riziko dostavby jaderných bloků podle mého nehrozí, konečné rozhodnutí v roce 2025 je daleko a s vysokou pravděpodobností se zase odsune, případně se zvolí jiná technologie menších modulárních jaderných reaktorů. Pro minoritní akcionáře může být hrozbou nevstřícný management, zejména v dividendové politice.

Cena akcií ČEZ: vývoj za pět let

Zdroj: peníze.cz

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Moneta

Akcie výborně vedené banky se skvělými výnosy a vysokou dividendou by neměly chybět v portfoliu dlouhodobého investora. Ekonomika šlape, lidé a firmy si zdatně půjčují, úvěrové portfolio Monety roste dvojciferným číslem. Vyšší úrokové sazby se budou příznivě promítat do ziskovosti banky. Pozitivem je také kladný přístup managementu ke všem akcionářům. Velký protiklad k chování managementu skupiny ČEZ.

Rizikem a zároveň i příležitostí může být apetit CEO Tomáše Spurného k akvizicím. Hrozbou je také hladový deficitní státní rozpočet a velká chuť politiků zavádět bankovní daň. Andrejem Babišem navrhované zdanění dividend by banky mohly řešit jinými benefity pro akcionáře. Nabízí se zpětný odkup akcií nebo přesunutí přebytečného kapitálu do základního jmění. Banky si prostě poradí. Než bude daň zavedena, dají se očekávat cenové turbulence, které přinesou příležitosti k levnějším nákupům. Moneta se mi jeví mnohem víc sexy než Erste nebo Komerční banka.

Cena akcií Monety: vývoj za pět let

Zdroj: peníze.cz

Jaroslav Šura

Jaroslav Šura

Absolvent Provozně ekonomické fakulty ČZU. Dlouhodobě se zabývá kapitálovými trhy, na podobné téma zpracovává dizertační práci. Je držitelem burzovní makléřské licence. Podílník v několika firmách.

Kofola

Tahle společnost mě baví. Zatím zejména její produkty, akcie bohužel míň. Malý výčet z produktů: minerální voda Rajec, Salaterie UGO, Royal Crown Cola ve skle a samozřejmě oblíbená Kofola. Odchod velkého akcionáře, který loni zdemoloval cenu akcií, skýtá naději na lepší budoucnost a zvýšení tržní hodnoty společnosti. Analytici některých bank jsou se svými cílovkami velmi pozitivní, hodnotu akcií vidí nezřídka výš než na 400 korunách. Nevýhodou je malá likvidita, takže titul není příliš vhodný pro spekulace, ale spíš pro dlouhodobého investora.

Cena akcií Kofoly: vývoj za pět let

Zdroj: peníze.cz

Jaroslav Šura

Autor článku Jaroslav Šura

Narozen 1967 v Plzni, t.č. Litoměřičák. Trochu ekonom - Ph.D., trochu šachista - KM, trochu burzián – ML (makléřská licence). Investor a burzovní spekulant. Minoritní akcionář několika společností z e-commerce, zejména Pilulky.... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+61
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 7. 2019 22:07, autor

Doma nejlíp je nadsázka, kterou jste nepochopil. O problematice české burzy jsem tady psal.
Srovnávat doporučení na akcie ČEZ za 1300,- a 540,- může jen diletant a neználek.
Americké indexy jsou na vrcholech, sázka na blue chips může vyjít, ale také nemusí.
Zajímalo by mě, jak vykonáváte své hlasovací práva u amerických akcií a proč si myslíte, že je to pro retail zajímavé.
Zkuste propříště vystoupit ze své anonymity, ať vím, s jakým rozumbradou mám co do činění...

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

19. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services