Studentské hrátky s trvalým bydlištěm

Studentské hrátky s trvalým bydlištěm
K formální změně trvalého bydliště se studenti uchylují zpravidla ve snaze získat nějaké naturální výhody, například kolej. Stejným způsobem však lze získat i několik tisíc korun měsíčně v hotovosti.

Při zkoumání nároku na většinu dávek státní sociální podpory se posuzuje, zda příjem osob, které spolu žijí a hradí společně životní náklady, nepřesahuje zákonem stanovenou hranici. Znamená to, že mají-li rodiče vysoké příjmy, student na dávku nemá nárok. Tuto podmínku ale ti, kterým již bylo 18 let a studují, obcházejí právě účelovou změnou trvalého bydliště. V případě společného bydliště s rodiči se totiž příjmy všech členů domácnosti sledují automaticky, v případě bydliště odlišného pouze za předpokladu, že rodina i nadále spravuje své finance společně. Pokud však tuto skutečnost student sám nepřizná, prokazuje se jen velmi obtížně. Částka, na kterou si student takovýmto počínáním může měsíčně přijít, přitom není zanedbatelná:

  • Příklad 1: Štěpánka studuje na vysoké škole a „přestěhovala“ se na chatu rodičů, kde pobývá sama. Škola je od místa trvalého bydliště vzdálena 35 km, Štěpánka je ubytována přes týden na koleji.

Protože Štěpánka nemá žádné vlastní příjmy, náleží jí příspěvek na dítě ve zvýšené výměře, tj.784 Kč.
Dále obdrží příspěvek na bydlení vypočtený podle zjednodušeného vzorce (vzhledem k tomu, že nedosahuje životního minima) částka ŽM nákladů na jednočlennou domácnost – částka ŽM nákladů na jednočlennou domácnost/1,6 tj. 1780 – 1780/1,6 = 668 Kč. Příspěvek na dopravu bude s ohledem na čtrnáctidenní periodicitu dojíždění představovat zanedbatelnou sumu, jelikož se vypočte jako 5 % čtyřicetinásobku obyčejného jízdného v autobusové dopravě za vzdálenost 35 km, tj. 0,05 . 1298 = 65 Kč. Štěpánka obohatí svůj rozpočet o 1517 Kč.

  • Příklad 2: Igor, student vysoké školy, se "odstěhoval" k babičce, přičemž své životní náklady hradí každý samostatně. Babička pobírá šestitisícový důchod. Igor dojíždí denně a novým trvalým bydlištěm se mu škola "vzdálila" na 90 km.

Také Igor dostane zvýšenou výměru přídavku na dítě, tj. zmíněných 784 Kč. U příspěvku na bydlení je třeba počítat i s babiččiným důchodem a Igorovým přídavkem na dítě, ani tyto příjmy nicméně nepřesáhnou životní minimum a je možné využít vzorce částka ŽM nákladů na dvoučlennou domácnost – částka ŽM nákladů na dvoučlennou domácnost/1,6 tj. 2320 – 2320/1,6 = 870 Kč. Příspěvek na dopravu se vypočte jako polovina obyčejného jízdného v autobusové dopravě, tj. 0,5 . 2835 = 1418 Kč. Igor získá měsíčně navíc 3072 Kč.

PŘÍDAVEK NA DÍTĚ – příspěvek pro nezaopatřené děti, který slouží k částečnému krytí nákladů na živobytí, je poskytován rodinám s příjmy do trojnásobku životního minima
PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU – dávka pro nezaopatřené dítě, které dojíždí do školy mimo místo obce, kde je hlášeno k trvalému pobytu, limitem pro výplatu je dvojnásobek životního minima
PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ – dávka vlastníkovi nebo nájemci bytu bez ohledu na formu bydlení, jež má částečně uhradit náklady na bydlení, na rozdíl od předešlých dvou příspěvků se posuzují příjmy všech osob, které v daném bydlišti žijí, vyplácen osobám do 1,6násobku životního minima  

Spoluautorka zákona č. 117/1995 o státní sociální podpoře JUDr. Michaela Kepková z Ministerstva práce a sociálních věcí ve svém vyjádření upozorňuje, že rozdílné místo trvalého pobytu studenta a rodičů automaticky neznamená zánik společné domácnosti. Poukazuje rovněž na možnost využití ustanovení zákona o správě daní a poplatků o výměně informací mezi správcem daní a referátem státní sociální podpory.

Rozpor by bylo nicméně možno zjistit pouze tehdy, pokud by rodič uplatňoval na "odhlášené" dítě nárok na odpočet ze základu daně. Jestliže opatrná rodina raději zaplatí o několik set korun měsíčně více na daních, účelové inkaso tisícových částek na dávkách státní sociální podpory je prakticky nepostižitelné. Předpoklad, že příslušný referát bude z vlastní iniciativy aktivně ověřovat správnost uvedených informací, je nadto v současné praxi spíš utopický.

Kolik znáte účelově přestěhovaných osob ve svém okolí? Co si o stávající úpravě myslíte? Podělte se s námi o své názory!

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 58 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 6. 2002 20:23, Pavla

Ne ne, prvotni pricinou jsou blbci poslanci :o)

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 3. 2002 8:33, Pechr

Pche, a pak že sociálku šidí jen houmlesáci a cikáni. Takhle si trénují budoucí bílé límečky své zločiny, které ovšem nikdy nikdo nenazve "bělošská kriminalita, bohužel.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (58 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 31 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.