Studentské hrátky s trvalým bydlištěm

Studentské hrátky s trvalým bydlištěm
K formální změně trvalého bydliště se studenti uchylují zpravidla ve snaze získat nějaké naturální výhody, například kolej. Stejným způsobem však lze získat i několik tisíc korun měsíčně v hotovosti.

Při zkoumání nároku na většinu dávek státní sociální podpory se posuzuje, zda příjem osob, které spolu žijí a hradí společně životní náklady, nepřesahuje zákonem stanovenou hranici. Znamená to, že mají-li rodiče vysoké příjmy, student na dávku nemá nárok. Tuto podmínku ale ti, kterým již bylo 18 let a studují, obcházejí právě účelovou změnou trvalého bydliště. V případě společného bydliště s rodiči se totiž příjmy všech členů domácnosti sledují automaticky, v případě bydliště odlišného pouze za předpokladu, že rodina i nadále spravuje své finance společně. Pokud však tuto skutečnost student sám nepřizná, prokazuje se jen velmi obtížně. Částka, na kterou si student takovýmto počínáním může měsíčně přijít, přitom není zanedbatelná:

  • Příklad 1: Štěpánka studuje na vysoké škole a „přestěhovala“ se na chatu rodičů, kde pobývá sama. Škola je od místa trvalého bydliště vzdálena 35 km, Štěpánka je ubytována přes týden na koleji.

Protože Štěpánka nemá žádné vlastní příjmy, náleží jí příspěvek na dítě ve zvýšené výměře, tj.784 Kč.
Dále obdrží příspěvek na bydlení vypočtený podle zjednodušeného vzorce (vzhledem k tomu, že nedosahuje životního minima) částka ŽM nákladů na jednočlennou domácnost – částka ŽM nákladů na jednočlennou domácnost/1,6 tj. 1780 – 1780/1,6 = 668 Kč. Příspěvek na dopravu bude s ohledem na čtrnáctidenní periodicitu dojíždění představovat zanedbatelnou sumu, jelikož se vypočte jako 5 % čtyřicetinásobku obyčejného jízdného v autobusové dopravě za vzdálenost 35 km, tj. 0,05 . 1298 = 65 Kč. Štěpánka obohatí svůj rozpočet o 1517 Kč.

  • Příklad 2: Igor, student vysoké školy, se "odstěhoval" k babičce, přičemž své životní náklady hradí každý samostatně. Babička pobírá šestitisícový důchod. Igor dojíždí denně a novým trvalým bydlištěm se mu škola "vzdálila" na 90 km.

Také Igor dostane zvýšenou výměru přídavku na dítě, tj. zmíněných 784 Kč. U příspěvku na bydlení je třeba počítat i s babiččiným důchodem a Igorovým přídavkem na dítě, ani tyto příjmy nicméně nepřesáhnou životní minimum a je možné využít vzorce částka ŽM nákladů na dvoučlennou domácnost – částka ŽM nákladů na dvoučlennou domácnost/1,6 tj. 2320 – 2320/1,6 = 870 Kč. Příspěvek na dopravu se vypočte jako polovina obyčejného jízdného v autobusové dopravě, tj. 0,5 . 2835 = 1418 Kč. Igor získá měsíčně navíc 3072 Kč.

PŘÍDAVEK NA DÍTĚ – příspěvek pro nezaopatřené děti, který slouží k částečnému krytí nákladů na živobytí, je poskytován rodinám s příjmy do trojnásobku životního minima
PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU – dávka pro nezaopatřené dítě, které dojíždí do školy mimo místo obce, kde je hlášeno k trvalému pobytu, limitem pro výplatu je dvojnásobek životního minima
PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ – dávka vlastníkovi nebo nájemci bytu bez ohledu na formu bydlení, jež má částečně uhradit náklady na bydlení, na rozdíl od předešlých dvou příspěvků se posuzují příjmy všech osob, které v daném bydlišti žijí, vyplácen osobám do 1,6násobku životního minima  

Spoluautorka zákona č. 117/1995 o státní sociální podpoře JUDr. Michaela Kepková z Ministerstva práce a sociálních věcí ve svém vyjádření upozorňuje, že rozdílné místo trvalého pobytu studenta a rodičů automaticky neznamená zánik společné domácnosti. Poukazuje rovněž na možnost využití ustanovení zákona o správě daní a poplatků o výměně informací mezi správcem daní a referátem státní sociální podpory.

Rozpor by bylo nicméně možno zjistit pouze tehdy, pokud by rodič uplatňoval na "odhlášené" dítě nárok na odpočet ze základu daně. Jestliže opatrná rodina raději zaplatí o několik set korun měsíčně více na daních, účelové inkaso tisícových částek na dávkách státní sociální podpory je prakticky nepostižitelné. Předpoklad, že příslušný referát bude z vlastní iniciativy aktivně ověřovat správnost uvedených informací, je nadto v současné praxi spíš utopický.

Kolik znáte účelově přestěhovaných osob ve svém okolí? Co si o stávající úpravě myslíte? Podělte se s námi o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 58 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 6. 2002 20:23, Pavla

Ne ne, prvotni pricinou jsou blbci poslanci :o)

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 3. 2002 8:33, Pechr

Pche, a pak že sociálku šidí jen houmlesáci a cikáni. Takhle si trénují budoucí bílé límečky své zločiny, které ovšem nikdy nikdo nenazve "bělošská kriminalita, bohužel.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (58 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.