Fondy: konec růžového snu?

Fondy: konec růžového snu?
Poprvé v letošním roce vykázaly fondy ve statistikách čistý pokles majetku - týdenní odkupy dosáhly bezmála dvaceti milionů korun. Že by ustaly žně a podílníci se již investování nabažili?

V pohledu na fondový byznys není zatím potřeba růžové brýle, přes které se zdají perspektivy růstu majetku pod správou velmi slibné, odkládat. Mínus z minulého týdne má totiž na svědomí jediný fond – nedávno otevřený PIF První investiční. Pokud by tohoto fondu, ze kterého za jediný týden odplynulo před 233 milionů korun, ve statistikách nebylo, zakončilo by odvětví přírůstkem spravovaného majetku o 214 milionů korun. Majetek v PIF bude zřejmě podobně razantně klesat také v dalších týdnech. Fond stále spravuje více než šest miliard korun podílníků, jejichž investiční horizont je limitován právě otevřením fondu a snížením výstupního poplatku na přijatelnou výši.

Vyrovnané síly

Nejvíce peněz – 173 milionů korun - získal IKS peněžní trh (profil, názory), následovaný s notným odstupem Sporoinvestem (profil, názory). Do jiných fondů než peněžního trhu, peníze nepřicházely. Souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správou investiční společnosti prakticky kopíruje peněžní trh: IKS získala podstatně více peněz než ISČS (169 milionů korun proti 41,6 milionu). V dalším horizontu jsou síly obou investičních společností velmi vyrovnané. V kategorii největšího růstu majetku za měsíc vede o 125 milionů korun s 902 miliony korun nových investic ISČS.

Nejvíce peněz odplynulo kromě PIF První investiční z ČSOB výnosového (profil, názory) a Restitučního fondu /OFPISRES). Mezi pěticí fondů s největším úbytkem majetku najdete ještě IKS Globální (profil, názory) a Výnosový fond První investiční (profil, názory). Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Klesají i fondy peněžního trhu

Týdenní výkonnosti všech kategorií fondů jsou záporné. Pokles výkonnosti fondů peněžního trhu svědčí o dlouhé duraci jejich portfolií. Spíše než fondy peněžního trhu by bylo možné fondy této kategorie nazývat fondy krátkodobých dluhopisů.

Akciové fondy za poslední týden poklesly o 1,09 procenta. V měsíčním horizontu zhodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o plus 1,96 procenta, za poslední čtvrt rok ale poklesl majetek každého podílníka v průměru o 0,6 procenta a za rok propadl o plných 22 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 0,87 procenta Citicorp OPF akcií (OFCITAKC) a Akro OPF Český (profil, názory). Nejvíce, přes 3,6 procenta, ztrácel Akro Eurotech (profil, názory), následovaný s minus 2,5 procenty Sporotrendem (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Soubor tabulek dokumentující tržní podíly a celkové prodeje jednotlivých investičních společností

Měli jste peníze v PIF? Nebo vás již otevírání fondů nezajímá? Budou odkupy v PIF pokračovat s podobnou intenzitou v dalších týdnech? Vadí vám, že v tuzemsku neexistují, až na výjimky, opravdové fondy peněžního trhu, ale fondy krátkodobých dluhopisů? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.