Fondy: konec růžového snu?

Fondy: konec růžového snu?
Poprvé v letošním roce vykázaly fondy ve statistikách čistý pokles majetku - týdenní odkupy dosáhly bezmála dvaceti milionů korun. Že by ustaly žně a podílníci se již investování nabažili?

V pohledu na fondový byznys není zatím potřeba růžové brýle, přes které se zdají perspektivy růstu majetku pod správou velmi slibné, odkládat. Mínus z minulého týdne má totiž na svědomí jediný fond – nedávno otevřený PIF První investiční. Pokud by tohoto fondu, ze kterého za jediný týden odplynulo před 233 milionů korun, ve statistikách nebylo, zakončilo by odvětví přírůstkem spravovaného majetku o 214 milionů korun. Majetek v PIF bude zřejmě podobně razantně klesat také v dalších týdnech. Fond stále spravuje více než šest miliard korun podílníků, jejichž investiční horizont je limitován právě otevřením fondu a snížením výstupního poplatku na přijatelnou výši.

Vyrovnané síly

Nejvíce peněz – 173 milionů korun - získal IKS peněžní trh (profil, názory), následovaný s notným odstupem Sporoinvestem (profil, názory). Do jiných fondů než peněžního trhu, peníze nepřicházely. Souhrnný ukazatel přírůstku peněz pod správou investiční společnosti prakticky kopíruje peněžní trh: IKS získala podstatně více peněz než ISČS (169 milionů korun proti 41,6 milionu). V dalším horizontu jsou síly obou investičních společností velmi vyrovnané. V kategorii největšího růstu majetku za měsíc vede o 125 milionů korun s 902 miliony korun nových investic ISČS.

Nejvíce peněz odplynulo kromě PIF První investiční z ČSOB výnosového (profil, názory) a Restitučního fondu /OFPISRES). Mezi pěticí fondů s největším úbytkem majetku najdete ještě IKS Globální (profil, názory) a Výnosový fond První investiční (profil, názory). Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Klesají i fondy peněžního trhu

Týdenní výkonnosti všech kategorií fondů jsou záporné. Pokles výkonnosti fondů peněžního trhu svědčí o dlouhé duraci jejich portfolií. Spíše než fondy peněžního trhu by bylo možné fondy této kategorie nazývat fondy krátkodobých dluhopisů.

Akciové fondy za poslední týden poklesly o 1,09 procenta. V měsíčním horizontu zhodnotily majetek připadající na jeden podíl v průměru o plus 1,96 procenta, za poslední čtvrt rok ale poklesl majetek každého podílníka v průměru o 0,6 procenta a za rok propadl o plných 22 procent. Čelo tabulky fondů s nejvyšším zhodnocením obsadil s 0,87 procenta Citicorp OPF akcií (OFCITAKC) a Akro OPF Český (profil, názory). Nejvíce, přes 3,6 procenta, ztrácel Akro Eurotech (profil, názory), následovaný s minus 2,5 procenty Sporotrendem (profil, názory).

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Soubor tabulek dokumentující tržní podíly a celkové prodeje jednotlivých investičních společností

Měli jste peníze v PIF? Nebo vás již otevírání fondů nezajímá? Budou odkupy v PIF pokračovat s podobnou intenzitou v dalších týdnech? Vadí vám, že v tuzemsku neexistují, až na výjimky, opravdové fondy peněžního trhu, ale fondy krátkodobých dluhopisů? Podělte se s ostatními o své názory!

Pravidelné pondělní komentáře k trhu podílových fondů
sponzoruje Investiční kapitálová společnost KB.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.