Vyberte si svého amerického brokera II.

Aleš Vávra | 14. 2. 2002
Vyberte si svého amerického brokera II.
Kromě ceny se při výběru amerického brokera klient rozhoduje podle doprovodných služeb a produktů. Na cenu služeb nebudu v dnešním díle brát zřetel.
V prvním díle jsem se pokusil určit mezi vybranými americkými brokery, který je nejlevnější pro případ, že se rozhodneme investovat "pouze" tři tisíce dolarů, tzn. že jediné hodnoticí kritérium byla cena za zprostředkování realizovaného obchodu. V tomto díle bych se pokusil o další srovnání, budu se především zajímat o rozšířené produkty a služby.

Pojištění a licence

Všichni uvedení brokeři jsou členové NASD a SIPC. V případě NASD to znamená, že jsou licencovaní obchodníci, kteří podléhají dozoru americké komise pro cenné papíry. SIPC je společnost pro ochranu investorů. Je to nezisková organizace, sloužící k ochraně klientů licencovaných amerických obchodníků, kteří jsou členy této organizace.

Každý klientský účet je pojištěn do maximální výše 500 tisíc USD. Pojištěny jsou akcie, dluhopisy, depozitní certifikáty (od roku 1933 byly z pojištěného majetku vyňaty komoditní opční a futures kontrakty). Pojištění se týká ztráty majetku klienta pro případ, že dojde k finančnímu selhání obchodníka. Učet není samozřejmě pojištěn proti ztrátám klientů vyplývajících z vývoje trhů. Jednotlivý obchodníci se pak dále, nad rámec toho pojištění, připojišťují u komerčních pojišťoven. Porovnáme-li údaje uvedené v tabulce, zjistíme, že na nejnižší částku je účet pojištěn u společnosti Interactive Brokers. Podle mého názoru není rozhodující, do jaké výše je účet pojištěn (minimum je 500 tisíc USD – což je určitě dostatek), ale zda broker poskytující vám služby je členem SIPC a NASD, což splňují všichni kandidáti.

Informace

Veškeré dostupné informace jsem se snažil získat z firemních www stránek a e-mailem. Se všemi vybranými obchodníky lze také samozřejmě komunikovat pomocí telefonní linky, což jsem ale nezkoušel (info linka je samozřejmě bezplatná pouze pro hovory z USA).

Tato část hodnocení je samozřejmě velice subjektivní, ale podle mého názoru má nejlepší firemní stránky (co do jednoduché informační přehlednosti) firma IB, naopak nejhorší se mně osobně zdály www stránky firmy Charles Schwab. Navíc u firmy IB se mi velice líbila možnost na dotázání se čehokoliv pomocí rychlého online chatu i pro zákazníky, kteří zatím nejsou klienty IB, což nikdo další nenabízí.

Produkty a služby

Vzhledem k momentálnímu rozvoji obchodních systémů můžeme dnes už mezi nutnou základní nabídku zprostředkování obchodních služeb počítat přístup k ECN trhům. (elektronické obchodní systémy, které účastníkům těchto systému umožňují obchodování mimo běžné obchodní hodiny, tzv. pre-market a after-market). Také možnost přijímání reálné kotace na úrovni LEVEL II, která detailně zobrazuje nabídku a poptávku dle jednotlivých brokerů a trhů, je dnes už samozřejmostí.

Obě uvedené služby všichni vybraní US brokeři nabízejí, stejně tak i přístup na OTC trh (neregulovaný mimoburzovní trh, na kterém se obchodují některé akcie neveřejně obchodovatelných společností). Mezi rozšířenou nabídku zprostředkování obchodů můžeme počítat možnost obchodování s opcemi, podílovými (mutual) fondy a dluhopisy na jednom zákaznickém účtu. Tuto komplexní nabídku neposkytuje pouze firma DATEK, a to v případě dluhopisů, a firma IB, která ještě navíc nenabízí obchodování s mutual fondy.

Co se týká samotné obsluhy účtu, možnost spravovat svůj účet pomocí mobilního telefonu či pomocí nějakého PDA, tzv. počítače do kapsy, je jistě možnost nadstandardní a velice komfortní. V našem případě ji nenabízí pouze IB a DATEK. Jednoduchost ovládání, navigaci, správu učtu a s tím spojené služby nelze objektivně posoudit, jelikož nejsem klientem všech zde uvedených brokerů.

Závěr

Každý, kdo se rozhoduje si otevřít svůj účet u nějakého amerického obchodníka, si vybírá podle toho, co je pro něj důležité. Např. zda mu obchodník dá možnost obchodovat s futures kontrakty na indexy (lze pouze u IB) nebo mu vydá klasickou mezinárodní platební kartu, která je krytá majetkem na jeho účtu (lze pouze u Charles Schwab). Jednoznačně nemohu říci, který obchodník je nejlepší či který je nejhorší. Já osobně jsem velice spokojený se službami a produkty firmy Charles Schwab, hlavně kvůli jejich kvalitě a komplexnosti.

Přehled nabízených služeb
Kontaktní
údaje
ECN OTC LEVEL II Opce Mutual fondy Dluhopisy Přístup pomocí
mobilního telefonu
Klientský
servis
nepřetržitě
podpora PDA Počet obchodů
za den
Pojištění celkem
Ameritrade
1-800-669-3900
www.ameritrade.com
A A A A A A A A A 86 tisíc $25 mil USD
Charles Schwab
1-800-225-8570
www.schwab.com
A A A A A A A A A 147 tisíc $25 mil USD
Datek Online
1-800-823-2835
www.datek.com
A A A A A N N A N 75 tisíc $10,5 mil USD
E-Trade Securities
1-800-786-2571
www.etrade.com
A A A A A A A A A 110 tisíc $50 mil USD
Interactive Brokers
1-877-442-2757
www.interactivebrokers.com
A A A A N N N N N 200 tisíc $10 mil USD
Pramen: www stránky jednotlivých US brokerů, autor neručí za správnost údajů

Přečtěte si minulý díl seriálu o amerických brokerech zabývající se cenami služeb.

Rozhodujete při volbě poskytovatele finančních služeb hlavně podle ceny? Máte nějaké zkušenosti s americkými brokery? Jaké? Chcete se na něco zeptat autora seriálu o obchodnících? Napište to do našich názorů!

Za týden se dozvíte, jak postupovat při otevření účtu u zahraničního obchodníka.

Autor se živí obchodováním na amerických kapitálových trzích.

Sdílejte článek, než ho smažem

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.