Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Trendbond: nezměnilo se jen jméno správce

Trendbond: nezměnilo se jen jméno správce
Nejen jméno změnila Investiční společnost České spořitelny. V nejbližších dnech uvede na trh zcela nový fond.
Statut nového fondu Trendbond, zaměřeného na dluhopisy České republiky, Polska a Maďarska již schválila Komise pro cenné papíry. Proč se ještě neprodává, napadne vás možná. Důvodem je vlekoucí se udělení povolení pro vedení subregistru pro mateřskou banku. "Předpokládáme, že fond uvedeme na trh na počátku října," komentuje záměry druhý muž ISČS (ISSIS) Petr Schůt.

Erste je vzorem

Předobrazem pro Trendbond se stal fond Danubia-Rent Erste Sparinvest (profil, názory). Ten je sice postaven poněkud šířeji – investuje do všech středo a východoevropských kandidátských zemí EU jádrem jeho portfolia jsou ale také papíry z Polska a Maďarska. ISČS zaujal pro svou dobrou výkonnost - momentálně meziročně +11 procent. Pro srovnání výlučně na tuzemský trh zaměřený Sporobond (OFSISSPB) zhodnotil za dvanáct měsíců majetek o 4,11 procent. V Maďarsku i v Polsku jsou totiž úrokové sazby stále vyšší než v tuzemsku. V obou zemích jsou navíc daleko rozvinutější emise kvalitních korporátních dluhopisů.

"Vsázíme na konvergenční efekt, s přibližováním k EU budou klesat úrokové sazby a díky tomu růst ceny dluhopisů," vysvětluje Petr Schůt. Podílníci nového fondu by neměli být vystaveni žádnému kreditnímu riziku – v portfoliu budou jen blue chips dluhopisy doplněné emisemi státními.

Podílníky nového fondu ale ohrožuje kurzové riziko. Červencový propad polského zlotého (profil, názory) měl na výkonnost Danubia-Rentu i na model historického vývoje Trendbondu zásadní dopad. Podle náměstka ISČS ale bude kurzové riziko minimalizováno. "Polský zlotý je více orientován na dolar, Maďarsko zase na euro, rizika se tak budou vyvažovat," říká.

Fond by měl být v počáteční fázi zainvestovanou polovinu portfolia v tuzemských dluhopisech, druhá polovina by měla být rovnoměrně rozdělena mezi papíry polské a maďarské. Cílově by měly dluhopisy každého ze tří kandidátských států zaujímat přibližně třetinu portfolia.

Ve Sporoplánu zatím nebude

Nový fond zatím nebude nabízen ve standardních balíčcích Sporoplán. Na vyžádání jej ale lze do portfolia zařadit. Úvahy ISČS se ale ubírají směrem k zcela novému balíčku. V budoucnu by chtěli začít nabízet Středoevropský balíček. V něm by kromě Trendbondu byl také Sporotrend (OFSISSPT) investující do středoevropských akcií. Fond bude spravovat některý ze stávajících managerů ISČS. Vstupní poplatek byl stanoven na 1,5 procenta, ve stejné výši bude i poplatek obhospodařovatelský.

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
minimálně dva roky střední vysoká

Trendbond je zajímavým zpestřením tuzemského fondového trhu. Vzhledem k velkému kurzovému riziku zůstane zřejmě vždy ve stínu dluhopisového Sporobondu, bude sloužit jako doplněk portfolia. Pro zkušenější investory je zajímavou příležitostí diverzifikovat středoevropskou část portfolia mezi Sporotrend a Trendbond. Investiční společnosti České spořitelny náleží madaile za představení první fondové novinky roku 2001.

Má šanci se nový fond prosadit? Kolik majetku získá pod správu do konce roku? Co říkáte jeho poplatkové politice? Uvítali byste, kdyby investoval i do ostatních kandidátských zemí EU - členů OECD, tak jak má statutem povoleno? Napište svůj názor!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 9. 2001 15:14

Á zase jeden pumpař; samozřejmě, že žádný fond nezačímá od nuly, protože je nutno nějak počátek zainvestovat. A jinak: do špatného fondu by peníze dával jen moula, do dobrého napumpujte taky!

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 19. 09. 2001 18:54)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 9. 2001 18:54, TGP

No tak to napumpují z jiných zdrojů, nebude to poprvé ani naposled, co investička takhle podporuje nový fond. Ale třeba nás něčím zajímavým překvapí, třeba zařazením do Sporoplánu.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SkrivanekT 19. 09. 2001 18:23)

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

3. 10. 2001 | 10:09

Ještě jednou: proč ve Škodovce platí vývoj, fabriku, lidi atd., když se ty automobily dají dovážet? Odpovězte si a pak popřemýšlejte, proč investičky "vymýšlejí" fondy, které stejně již někde ve světě existují. Je to normální...více

1. 10. 2001 | 16:07 | Kozderka

Jsem také dlouhodobý drobný investor. Dle mého názoru banka vymýšlí stále nové produkty a láká tím nové duše. Přitom výkonnost těch starších, kde mají investoři již peníze, upadá! Lepší by bylo méně fondů s větší výkonnost!...více

1. 10. 2001 | 15:12

Nejsem právní expert, zavolejte si na informace SCP, ale subregistry (alespoň velkých investičních společností, tedy ISČS, PIAS) nikdy tyto investičky nevedly - vedou a vždy je vedly mateřské banky. Vaše víra byla tedy bláhová,...více

1. 10. 2001 | 9:59 | urubkova

No nevím, ale vycházím z toho, že Erste podobný fond má. Proč tedy ještě jednou platit analytiky, aby dělali podobnou práci? Nebo prostě jenom berou research Erste a nakupují podle jejich doporučení? I tak by asi bylo efektivnější,...více

1. 10. 2001 | 8:26

Plácáte blbosti. Odpověď je podobná jako na otázku: proč se Boleslavi dělají škodovky, když se podobné vozy dělají v Německu, USA, Francii ... více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK