Statut nového fondu Trendbond, zaměřeného na dluhopisy České republiky, Polska a Maďarska již schválila Komise pro cenné papíry. Proč se ještě neprodává, napadne vás možná. Důvodem je vlekoucí se udělení povolení pro vedení subregistru pro mateřskou banku. "Předpokládáme, že fond uvedeme na trh na počátku října," komentuje záměry druhý muž ISČS (ISSIS) Petr Schůt.
Erste je vzorem
Předobrazem pro Trendbond se stal fond Danubia-Rent Erste Sparinvest (profil, názory). Ten je sice postaven poněkud šířeji – investuje do všech středo a východoevropských kandidátských zemí EU jádrem jeho portfolia jsou ale také papíry z Polska a Maďarska. ISČS zaujal pro svou dobrou výkonnost - momentálně meziročně +11 procent. Pro srovnání výlučně na tuzemský trh zaměřený Sporobond (OFSISSPB) zhodnotil za dvanáct měsíců majetek o 4,11 procent. V Maďarsku i v Polsku jsou totiž úrokové sazby stále vyšší než v tuzemsku. V obou zemích jsou navíc daleko rozvinutější emise kvalitních korporátních dluhopisů.
"Vsázíme na konvergenční efekt, s přibližováním k EU budou klesat úrokové sazby a díky tomu růst ceny dluhopisů," vysvětluje Petr Schůt. Podílníci nového fondu by neměli být vystaveni žádnému kreditnímu riziku – v portfoliu budou jen blue chips dluhopisy doplněné emisemi státními.
Podílníky nového fondu ale ohrožuje kurzové riziko. Červencový propad polského zlotého (profil, názory) měl na výkonnost Danubia-Rentu i na model historického vývoje Trendbondu zásadní dopad. Podle náměstka ISČS ale bude kurzové riziko minimalizováno. "Polský zlotý je více orientován na dolar, Maďarsko zase na euro, rizika se tak budou vyvažovat," říká.
Fond by měl být v počáteční fázi zainvestovanou polovinu portfolia v tuzemských dluhopisech, druhá polovina by měla být rovnoměrně rozdělena mezi papíry polské a maďarské. Cílově by měly dluhopisy každého ze tří kandidátských států zaujímat přibližně třetinu portfolia.
Ve Sporoplánu zatím nebude
Nový fond zatím nebude nabízen ve standardních balíčcích Sporoplán. Na vyžádání jej ale lze do portfolia zařadit. Úvahy ISČS se ale ubírají směrem k zcela novému balíčku. V budoucnu by chtěli začít nabízet Středoevropský balíček. V něm by kromě Trendbondu byl také Sporotrend (OFSISSPT) investující do středoevropských akcií. Fond bude spravovat některý ze stávajících managerů ISČS. Vstupní poplatek byl stanoven na 1,5 procenta, ve stejné výši bude i poplatek obhospodařovatelský.
Jak dlouho |
Riziko a výkonnost |
Likvidita |
minimálně dva roky |
střední |
|
vysoká |
|
Trendbond je zajímavým zpestřením tuzemského fondového trhu. Vzhledem k velkému kurzovému riziku zůstane zřejmě vždy ve stínu dluhopisového Sporobondu, bude sloužit jako doplněk portfolia. Pro zkušenější investory je zajímavou příležitostí diverzifikovat středoevropskou část portfolia mezi Sporotrend a Trendbond. Investiční společnosti České spořitelny náleží madaile za představení první fondové novinky roku 2001.
Má šanci se nový fond prosadit? Kolik majetku získá pod správu do konce roku? Co říkáte jeho poplatkové politice? Uvítali byste, kdyby investoval i do ostatních kandidátských zemí EU - členů OECD, tak jak má statutem povoleno? Napište svůj názor!
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
20. 9. 2001 15:14
Á zase jeden pumpař; samozřejmě, že žádný fond nezačímá od nuly, protože je nutno nějak počátek zainvestovat. A jinak: do špatného fondu by peníze dával jen moula, do dobrého napumpujte taky!
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
19. 9. 2001 18:54, TGP
No tak to napumpují z jiných zdrojů, nebude to poprvé ani naposled, co investička takhle podporuje nový fond. Ale třeba nás něčím zajímavým překvapí, třeba zařazením do Sporoplánu.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.