Sporotrend získá novou tvář

Sporotrend získá novou tvář
Změna investiční strategie čeká v nejbližších měsících akciový Sporotrend Spořitelní investiční společnosti. Místo zaměření na české a západoevropské akcie bude zanedlouho fondem středoevropským. Podíly v britských a německých firmách nahradí cenné papíry polské a maďarské.

Sporotrend (OFSISSPT) hrál ve Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) dlouho roli jediného akciového fondu. Po boku dluhopisového Sporobondu (OFSISSPB) a peněžního Sporoinvestu (OFSISSPI) tvořil rodinu podílových fondů SIS. Akciové trhy ale nebyly fondu od založení na jaře 1998 příliš nakloněné. Zatímco ve stejný čas založený Sporobond zhodnotil spravovaný majetek o 29 procent, podílníci Sporotrendu stále prodělávají. Ti, kdo do něj před dvěma a půl lety vložili deset tisíc korun, jsou zatím v osmiset korunové ztrátě. Možná právě pošramocená pověst mezi drobnými investory, jejich postupný odliv a nahrazení investory spekulativními vedl SIS k založení dvou nových akciových fondů Globaltrend FF (OFSISFF) a Eurotrend (OFSISEUR). Na Sporotrend zbylo v nové politice investiční společnosti místo doplňku, nikoliv již vlajkové akciové lodi SIS.

Ve scoringu, který zavedl náš server ve spolupráci s Czech Rating Agency, dosáhl Sporotrend maximálního počtu pěti hvězdiček. Měřeno minulou výkonností a kolísáním kurzu patří tedy mezi špičku mezi zdejšími akciovými fondy. Jeho ztráty jsou na klesajícím trhu nižší než průměrné.

V Česku fond nepostavíš

Podle statutu má Sporotrend povoleno investovat v zahraničí čtyřicet procent portfolia. Na Komisi pro cenné papíry nyní leží žádost na úplné zrušení limitů. I když teoreticky bude moci fond již zanedlouho investovat do zahraničí až sto procent spravovaného majetku, jeho portfoliomanažer Michal Žaba to nepředpokládá.

Zhruba polovina fondu by vždy měla být v českých akciích. Nejlépe o optimálním rozložení portfolia vypovídá srovnávací index – bič, se kterým jsou výsledky portfoliomanažera porovnávány. Z poloviny ho tvoří tuzemský PX 50, dvacet procent připadá na evropský Dow Jones Stoxx 50, stejný podíl na středoevropské tituly, zbylých deset procent na český peněžní trh. Vyšší než padesáti procentní zastoupení českých akcií prý není možné z kvůli nedostatku likvidních akcií. "Není tu dost titulů pro diverzifikaci portfolia. Rád bych například koupil nějakou stavební firmu. Ty vždy jako první profitují z oživení ekonomiky, po stažení IPS z trhu ale v tuzemsku žádná obchodovaná není," říká Michal Žaba. S pěti likvidními a transparentními podniky, a více jich v tuzemsku není, se zkrátka portfolio sestavit nedá.

Ze západu do středu Evropy

Zmíněná investiční strategie se ale bude, pravděpodobně od počátku roku 2001 měnit. "Chceme fond stále více profilovat jako středoevropský. Trvale by měl ale být zhruba z poloviny zainvestován v ČR. Postupně bude růst zastoupení polských a maďarských akcií, uvažujeme i o Slovinsku a Slovensku, případně i o dalších zemích připojujících se postupně k Evropské unii," plánuje Michal Žaba. Již nyní mají maďarské akcie v portfoliu zhruba deseti a polské pětiprocentní podíl. Podobnou investiční strategii má Středoevropský fond IPB (profil, názory) profilovaný před čtrnácti dny.

Přemístění portfolia z vyspělých trhů na nevyzpytatelné a méně likvidní trhy středoevropské vysvětlují zástupci SIS snahou nabídnout klientům nepřekrývající se základní fondy. Vzhledem k části portfolia uložené v akciích velkých západoevropských firem se v současné podobě Sporotrend částečně kryje s Globaltrendem FF a s Eurotrendem.

Podle Michala Žaby mají středoevropské trhy velký růstový potenciál. Optimismus pro toto tvrzení čerpá hlavně v doprivatizaci telekomunikačních a energetických firem, stejně tak jako v přibližování k Evropské unii. "Neumím si představit jiný scénář, než že se jednou staneme součástí Evropské unie. Rozklíčování privatizace přiláká ještě mnoho institucionálních investorů," předpovídá Žaba a dodává: "Myslím, že k oživení dojde během čtyř až pěti měsíců, do půl roku může český trh, měřeno indexem PX 50, vzrůst o dvacet procent." Podobně optimistický je i ohledně "svého" fondu, v ročním horizontu mu předpovídá až pětadvacetiprocentní růst. Uvidíme, jak se mu podaří jeho předsevzetí splnit. Momentálně se meziroční zhodnocení pohybuje okolo šesti procent.

Velmi aktivní správa

Kurz podílových listů Sporotrendu kolísá často denně o několik procent. Kromě nestálosti akciových trhů se na "vlnách" výrazně podepisuje i portfoliomanažer svou velmi aktivní správou. Základní strategie fondu je sice dlouhodobá, krátkodobě ale Žaba pozice často opouští a po několika dnech opět dokupuje. Denně Sporotrend realizuje v průměru osm obchodů, letos již zobchodoval cenné papíry za více než čtyři miliardy korun. Portfolio tak obměnil již bezmála pětinásobně. "Daří se nám překonávat indexy, snížili jsme si průměrné pořizovací ceny, dost vydělali a ještě snížili daňový základ," představuje výsledky svých aktivit hrdě Michal Žaba. Do budoucna s očekávaným oživením plánuje ale obchodování utlumit a cenné papíry držet dlouhodobě.

Jak dlouho Riziko Výkonnost Likvidita
pět let a více vysoké vyšší střední

Sporotrend je určen dlouhodobým pěti a víceletým investorům, případně spekulantům. Ti fond využívají především díky bezplatnému nákupu a prodeji podílových listů ke spekulaci na tuzemský akciový index. Spekulacím se snaží správce bránit prodloužením výplaty peněz při prodeji podílů na zákonem maximálně povolených třicet dní. Kvůli vysoké kolísavosti kurzu doporučujeme běžným investorům vložit do Sporotrendu maximálně deset až patnáct procent osobního portfolia.

Myslíte, že nová středoevropská orientace Sporotrendu přinese lepší výsledky než strategie dosavadní? Chcete dát do tohoto fondu peníze? Jak jste s jeho dosavadními výkony spokojeni? Napište nám svůj názor.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 10. 2000 15:24, viktora

Gratuluji! Jestli jste investoval před týdnem, tak jste vydělal 3 procenta! Můžete přeci ze Sporotrendu s klidným svědomím odejít. Já však osobně však rozšíření investičního prostoru fondu považuji za dobrý tah i z hlediska bezpečnosti investice, protože (jak se můžete dočíst i v článku) fond není v tomto stavu schopen vytvořit portfolio a potřebuje více prostoru.

Zobrazit celé vlákno

+31
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 10. 2000 9:58

České tituly stojí momentálně pouze za diskusi, ne za nákup. Zajímavé teritorium může být Slovinsko a Maďarsko s Polskem a Pobaltím. Pokud chcete investovat do našich akcií, směle do toho!
Přeji šťastnou ruku.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Partners Financial Services