Slučování, nucená správa a červená čísla

Slučování, nucená správa a červená čísla
Nucená správa na Invescom a změna vlastnictví společnosti InvestAGe jsou největší fondové novinky. Na letních, pro investiční společnosti nepříznivých trendech, se ani v druhé polovině srpna nic nezměnilo.

O konsolidaci tuzemského fondového byznysu, jehož výsledkem bude snížení počtu účastníků trhu, se dlouho jen mluvilo. Nyní je zde. Uplynulý týden přinesl hned dvě "trendové" události:
1) Vyhlášením nucené správy vyvrcholily problémy investiční společnosti Invescom (ISINV), patřící ještě před nedávnem do zanikajícího impéria Finnex Group. Společnost již měsíc neposkytovala o svých fondech žádné údaje a podle informací Komise pro cenné papíry se pokusila správcovství jednoho z fondů převést na třetí – neoprávněnou osobu. (Další informace najdete tady.) Téměř s jistotou lze říci, že nucenou správou "kauza" nekončí, předpokládáme, že jejím výsledkem bude odnětí licence investiční společnosti.
2) Investiční společnost InvestAGe (ISAGE), patřící doposud lidem a firmám okolo ImAGe Group, změnila majitele. Sto procent firmy koupila J & T Asset management. Perspektivně chce J & T dvě investiční společnosti sloučit v jedinou. Dle stávajících výsledků by se "nová" J & T stala šestou největší tuzemskou investiční společností. Také v případě InvestAGe lze tedy předpovídat, že firma v jednoročním horizontu opustí trh. (Další informace najdete zde.)

Za vším je fond fondů

Již v minulém týdnu jsme upozornili, že za nálepkou určité kategorie fondu se v tuzemsku může skrývat prakticky cokoliv. Akciový fond může být ve skutečnosti zainvestován na peněžním trhu - ČSOB český akciový (OFOBICAK), smíšené fondy pro změnu, jako v případě AG 2000 (OFAGE2000), třeba v dluhopisech.
Nově nastává posun také v kategorii "fond fondů", která byla doposud poměrně homogenní. Mezi fondy fondů se začíná řadit nejvolatilnější český fond – Akro Eurotech (OFAKRET). Ten sice může dle statutu investovat přímo do akcií z odvětví nové ekonomiky, v praxi ale, z důvodu malého objemu spravovaného majetku, zůstává věrný indexovým akciím a certifikátům z německého Nového trhu. Změna kategorizace by podle našeho názoru neměla, je-li myšlena vážně, skončit jen u Eurotechu. Do stejných nástrojů investuje též IKS světových indexů (OFIKSFSI) a používal je i Akro Svět (OFAKRSVT). V nejbližších týdnech uvidíme, zda se změna dotkne i jich, nebo zda také v kategorii fond fondů zavládne chaos.

Nákupy, prodeje a výkonnost

Odkupy podílových listů postihly především fondy postkuponové a peněžního trhu. Investoři celkem odkoupili podílové listy za 427 milionů korun. Při nových investicích za 211 milionů korun vychází, že čisté prodeje mají znaménko "minus" před částkou 216 milionů. Přes devadesát milionů korun vybrali investoři z Mezinárodního akciového fondu ŽB Trustu (OFZBTMAF). O 41 milionů korun menší portfolio má IKS Peněžní trh (OFIKSPT), třicet sedm milionů korun odplynulo ze Sporoinvestu (OFSISSPI). Deset fondů s nejvyšším úbytkem majetku najdete v této tabulce .

Na radostnějším konci tabulky, mezi fondy s nejvyššími přílivy nových investic, vytrvale kraluje IKS Dluhopisový (+17 milionů korun) a IKS fond světových indexů (OFIKSFSI) (+2 miliony korun). Mezi tyto dva fondy se na druhou příčku s +11,9 miliony korun prodral Peněžní trh První investiční (OFPISPT). Dalších pět fondů, mezi nimiž jsou tři Investiční společnosti České spořitelny, uhájily kladnou nulu. Top ten nejvyšších čistých prodejů je zde. Nelekejte se, že v něm najdete také dva fondy s nulovou změnou majetku.

Nejlepší týdenní výkonnost měl PKIS Růstový - plus 1,75 procenta. Na druhém místě skončil na tuzemský akciový trh orientovaný Citicorp OPF akcií (OFCITAKC) (+1,53 procenta). Ostatní z první desítky nejúspěšnějších připsaly méně než půl procentní zhodnocení. Podívejte se, které fondy to byly!

Sedmi z deseti fondů s nejhorší týdenní výkonností propadl kurz za týden o více než dvě procenta. Na výsledku se podepsaly další ztráty světových akciových trhů. Nejhůře dopadl Akro mezinárodní akciový (OFAKRMA) (-3,33 procenta, ČSOB světový akciový (OFOBISAK) (-3,07 procenta) a Globaltrend FF (OFSISFF) (-2,96 procenta). Podívejte se na ostatní fondy se špatnou týdenní výkonností.

Více se dozvíte z našich tabulek. Zde je najdete všechny pěkně pohromadě:
tabulku výkonnosti
tabulku kategorií fondů
tabulku prodejů

Považujete přeřazení Akra Eurotech mezi fondy fondů za správné? Které další fondy jsou podle vás špatně zařazené? Měly by vzniknout nové kategorie? Jaké? Napište svůj názor.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-79
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 8. 2001 11:13

Proč píše pořád jen Skřivánek, Vykoukal a Pekarová???

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 8. 2001 11:28, Baronlempl

Pavel Zajíček také píše. Jeho články se Vám nelíbily? Nebo líbily?

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

27. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Čtyřlístek jako poklad. První číslo se draží za desítky tisíc

První vydání časopisu Čtyřlístek s názvem Vynález profesora Myšpulína z roku 1969 se v poslední aukci portálu Aukro.cz vydražilo za 53,5 tisíce korun.

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

27. 5. 2024 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za rok 2023, včetně fondů kvalifikovaných investorů. Inflaci porazila skoro polovina z nich.

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

25. 5. 2024 | Tomáš Krause

Perfektní otočka: ETF na ether mají zelenou. Týden v kryptu

Americká Komise pro cenné papíry schválila etherová ETF, za pizzu dal sedm miliard dolarů, Donald Trump bere krypto, Venezuela techniku na jeho těžbu. Bitcoin míří na londýnskou burzu.... celý článek

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

21. 5. 2024 | Martin Vlnas | 3 komentáře

Drsný způsob, jak legálně zničit spoluvlastníky. Milan Roček o flipování nemovitostí

Milan Roček má jako zakladatel a šéf společnosti, která sesbírala největší databázi informací o prodejích nemovitostí v Česku, záviděníhodný přehled o realitním trhu. S Martinem Vlnasem... celý článek

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Partners Financial Services