Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je česká ekonomika dostatečně svobodná?

Je česká ekonomika dostatečně svobodná?
Při prvním pohledu na Index ekonomické svobody je jasné, že se Česká republika nenachází a v devadesátých letech nikdy nenacházela ve stadiu spálené země, jak nám tvrdil jeden lidový exprognostik. Druhý a mnohem pozornější pohled nám však prozrazuje, že od roku 1995 naše ekonomika více či méně přešlapuje stále na jednom místě, což je tvrzení, které by zase mohlo namíchnout jiného exprognostika.

Co je ekonomická svoboda

Počínaje rokem 1995 zveřejňuje americká organizace Heritage Foundation každoročně svůj Index ekonomické svobody. Tento index není jediným, který se pokouší dokázat, že existuje přímá závislost mezi mírou ekonomické svobody a prosperitou, ale je určitě nejobsáhlejším, protože autoři indexu zkoumají padesát různých ekonomických ukazatelů.

Ekonomika je svobodná tehdy, když vláda nijak nezasahuje do chodu ekonomika a neomezuje produkci, distribuci nebo spotřebu zboží a služeb, a to nad míru, která je nezbytně nutná pro ochranu občanů a udržování svobody. Každá vládní akce si vyžaduje větší či menší míru vynucení. Úkolem státu je mimo jiné chránit své občany, a to jak uvnitř státu, tak i ve vztahu k zahraničí. Proto je nutné, aby se občané v určité míře přispívaly na chodu státu. Jsou činnosti, které by soukromý sektor vykonával neefektivně anebo by je bylo nebezpečné privátnímu sektoru svěřit (např. policie, armáda, soudy). Ekonomickou svobodu ovšem ničí státní zásahy, které přesahují nutný rámec ochrany občanů a jejich majetku. Kritickým místem je právě ta hranice, která rozlišuje mezi zásahem nezbytně nutným a zásahem nadměrným, tedy škodlivým. Ta se v minulosti měnila se stejnou pravidelností jako jednotlivé vlády. (I když je pravda, že některé vlády počítaly s tím, že tu budou navždy.)

V historii bychom našli mnoho způsobů, kterými vlády uplatňovaly svou moc tím, že zasahovaly do produkce, distribuce a spotřeby zboží a služeb. Čím se tyto zásahy lišily, byla právě jejich míra. A právě míru státních zásahů do ekonomiky se snaží určit Index ekonomické svobody.

Jak se Index ekonomické svobody sestavuje

Index se sestavuje na základě celkového skóre, které vyjadřuje míru ekonomické svobody a vypočítává se jako prostý aritmetický průměr dílčích výsledků dané země v deseti různých oblastech možné státní regulace ekonomiky. Každé dílčí skóre vlastně vyjadřuje jakousi známku země, a to stejně jako ve škole, takže skóre rovno jedné znamená výborně a pětka je naopak nejhorší. Každé dílčí hodnocení je doplněno dovětkem o tom, zda se situace v dané oblasti změnila k lepšímu, horšímu nebo zda zůstala nezměněná.

Země se na základě dosaženého výsledku dělí do čtyř skupin:
Ekonomika je... Celkové průměrné skóre je...
svobodná max. 1,95
převážně svobodná 2 až 2,95
převážně nesvobodná 3 až 3,95
nesvobodná min. 4

Podívejme se nyní, jak česká ekonomika obstála v jednotlivých oblastech:

1) Zahraniční obchod. Klíčovým faktorem ekonomické svobody je míra s jakou stát brání přílivu zahraničního zboží a služeb.

 • Faktory: průměrná celní sazba, necelní bariéry, korupce na celnicích
 • Skóre ČR: 2 (nízká míra protekcionismu) - zhoršení

2) Fiskální břemeno. Vysoké zdanění a vysoký objem státních výdajů destimulují ekonomickou aktivitu.

 • Faktory: nejvyšší sazby daně z příjmů fyzických i právnických osob, sazba daně z příjmů, kterou platí občan s průměrným příjmem, podíl vládních výdajů na HDP
 • Skóre ČR: 4 (velmi vysoké fiskální břemeno resp. náklady státu) – beze změny

3) Státní intervence v ekonomiky. Faktor zkoumá relativní velikost zdrojů, které stát využívá.
 • Faktory: vládní spotřeba statků a služeb, státní vlastnictví a další
 • Skóre ČR: 2 (relativně nízká míra státních zásahů) – beze změny
4) Monetární politika. Nestabilní a vysoká míra inflace má nejen konfiskační účinky, ale také narušuje cenový systém a efektivní alokaci zdrojů.
 • Faktory: průměrná míra inflace v letech 1990-99
 • Skóre ČR: 2 (nízká míra inflace) - zlepšení
5) Příliv kapitálu a zahraničních investic. Omezování přílivu zahraničních investic narušuje ekonomickou svobodu.
 • Faktory: omezování zahraničního vlastnictví podniků, půdy, rovnoprávnost domácích a zahraničních podniků a mnoho dalších
 • Skóre ČR: 2 (nízká bariéry) – beze změny
6) Bankovnictví a finance. Banky jsou srdcem ekonomiky a vyspělé země se rovněž neobejdou bez rozvinutého kapitálové trhu.
 • Faktory: státní vlastnictví bank, regulace finančních služeb a další
 • Skóre ČR: 1 (velmi nízká regulace) – beze změny
7) Mzdy a ceny. V tržní ekonomice je to trh, který stanovuje ceny, ne vláda.
 • Faktory: minimální mzda, státní dotace, regulace cen a další
 • Skóre ČR: 2 (nízká míra regulace) – beze změny
8) Vlastnická práva. Možnost svobodně vlastnit majetek je hlavní motivační silou v tržní ekonomice.
 • Faktory: ochrana vlastnických práv, korupce v justici a mnoho dalších
 • Skóre ČR: 2 (vysoká míra ochrany vlastnických práv) – beze změny
9) Regulace podnikání. Omezování podnikání snižuje ekonomickou aktivitu.
 • Faktory: licence potřebné k podnikání a obtížnost jejich získáni, regulace na trhu práce, ochrana spotřebitelů a mnoho dalších
 • Skóre ČR: 2 (nízká bariéry) – beze změny
10) Černý trh. Existence černého trhu je přímým důsledkem nějakého druhu státní intervence.
 • Faktory: pašování, pirátské kopie, černý trh práce mnoho dalších
 • Skóre ČR: 3 (mírná aktivita na černém trhu) – beze změny
CELKOVÉ SKÓRE: 2,2

HODNOCENÍ: převážně svobodná ekonomika

POŘADÍ VE SVĚTĚ: 27.

Takové hodnocení by samo o sobě samozřejmě mnoho neprozradilo, takže je nutné jej použít v kontextu, a to jak v historickém, tak i porovnáním s ostatními zeměmi.

Nejprve se podívejme na výsledky transformujících se zemí převážně ze střední a východní Evropy a vesměs aspirantů na vstup do Evropské unie, které seřadíme podle výše absolutního ukazatele míry ekonomické svobody:

Země podle dosaženého indexu ekonomické svobody
Pořadí země Dosažené skóre
1. Estonsko 2,05
2. Kypr 2,15
3. Česká republika 2,2
4.-5. Maďarsko 2,55
4.-5. Litva 2,55
6. Lotyšsko 2,65
7. Polsko 2,75
8. Slovensko 2,85
9.-10. Slovinsko 2,9
9.-10. Turecko 2,9
11. Bulharsko 3,3
12. Chorvatsko 3,45
13. Moldavsko 3,6
14. Rumunsko 3,65
15. Rusko 3,7
16. Ukrajina 3,85
17. Bělorusko 4,25

Z tabulky je patrné, že Česká republika patří společně s Estonskem, které atakuje hranici nejvyššího stupně ekonomické svobody, a Kyprem mezi státy s nejsvobodnější ekonomikou. Překvapivé jsou zejména výsledky našich "přímých konkurentů" v "boji" o vstup do EU Polska a Slovinska. Nelze také přehlédnout výsledky pobaltských států. Estonská ekonomika dosáhla ve světovém měřítku navlas stejné míry svobody jako ekonomiky Dánska, Kanady, Rakouska a Japonsko, zatímco česká je téměř stejně tak svobodná jako ekonomiky Finska a Islandu, stejně svobodná jako ekonomika thajská a o něco svobodnější než argentinská, jihokorejská a švédská.

Pokračování zítra.

Myslíte si, ekonomická svoboda je cestou k prosperitě? Co vás v České republice nejvíce štve? Přidejte svůj názor!

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 2. 2001 14:15, TGP

Vždyť ono je to přece jedno, ne? Ostatně podívejte se, jak dobře zapadla Škoda Auto do koncernu VW: A není tam jenom nějakou levnou manufakturou, ale rovnocenným partnerem, který se podílí i na vývoji pro celý koncern, vyrábí slušná auta jdoucí na odbyt po celé Evropě - a srovnejte to s Tatrou nebo Liazem, které úplně zmizely ze své slávy (nemluvě o otřepaných příkladech jako je Škoda Plzeň nebo Vítkovice). Pokud bude EU znamenat větší tlak a zároveň lepší podporu (dotační programy a podobně), tak jsem všemi deseti pro.

Reagovat

 

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 20. 02. 2001 13:53)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 2. 2001 23:18, petrliska

Kéž by naše ekonomika byla ještě svobodnější a kéž by všichni kritici neviditelné ruky trhu neukazovali svou viditelnou rukou trhu na tu neviditelnou, aby v ní našli neviditelného viníka svých kroků, regulací, ochranářství, zvýhodňování zájmových organizovaných skupin a ve své "moudrosti, morálnosti a osvícenosti" prohlašovali, že neviditelná ruka trhu nefunguje.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

27. 2. 2001 | 11:50 | HradilD

Muzeme si namlouvat co chceme, muzeme k EU jakkoli vzhlizet, ale stejne se obavam, ze EU, ac majice nektere uslechtile cile (volny pohyb zbozi, kapitalu, osob...), je krokem k obrovske moci byrokratu a velkem prerozdelovani...více

27. 2. 2001 | 9:26 | martinahu

Podle tohoto příspěvku je jasné, že vláda (tj. stát) velmi podcenila diskusi o EU, stejně jako to provedly ty minulé s Temelínem. Mediální kampaň ani nezačala, ovšem všichni už mají jasno. A to chtějí referendum. Proboha!...více

27. 2. 2001 | 8:49 | martinahu

Víte sice jak to zde vypadalo dříve, ale vůbec jste nepochopil autora. Měl na mysli, že stejné blbosti se dějou občas i dnes, protože vlastně stát řídí ta samá mašinerie, akorát z jiný strany a jinými pseudonázory. Pro ty...více

26. 2. 2001 | 21:21

Nejvíc mne štvou odborníci seskupení v družině zvané Parlament ČR, kteří příkladně slouží svému lidu, což zcela jistě u většiny z nich byl a je hlavní důvod, proč v tom parlamentu jsou. Podnikatelům mimojiné pomáhají tvrobou...více

22. 2. 2001 | 12:41 | SYROVY

To je konečně pořádné slovo - namísto něco dělat tak nadávat, že že za všechno můžou komunisti. Zvláštní věc je ta, že čím dále jsme od r. 89, tím víc za to můžou. Ono po II. světový to bylo stejné. Zlí Němci nám dali normy...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK