Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poklidné jaro nebo klid před bouří?

Poklidné jaro nebo klid před bouří?
Zdá se, že opravdu nastalo nové tisíciletí - alespoň soudě podle dosavadních výsledků českých podílových fondů. Očekávaný lednový propad nepřišel a tak se můžeme ptát - je to začátek dlouhodobého oživení nebo ještě přijdou jarní plískanice?

Všichni samozřejmě doufají, že jde o první náznak dlouhodobé změny. Víra investičních společností je pochopitelná, protože rostoucí objem majetku pod správou a zájem o nové fondy znamená to nejpříjemnější, co může firma, její management i řadoví zaměstnanci prožívat - naplňování plánu růstu a pokud možno i překonávání konkurence. Růst je ale dobrou zprávou i pro stávající investory - větší majetek pod správou totiž znamená, že jej lze mnohem efektivněji rozložit, případně provádět transakce, vyžadující poměrně velký minimální kapitál. Velké fondy také mohou mnohem lépe diverzifikovat do řady různých cenných papírů a účinně tak snižovat riziko, nemluvě o tom, že si investiční společnost s velkým objemem peněz ve fondech může dovolit platit lepší lidi, analýzy a podobně.

To samozřejmě neznamená, že malé investiční společnosti musí zaniknout nebo že by se jim investoři měli obloukem vyhýbat. Naopak. I když i velké investiční společnosti připravují nové, úžeji zaměřené fondy, i Česká republika směřuje k celoevropskému standardu. Velké investiční společnosti budou nabízet především jednoduché fondy pro široké masy, často jako alternativní spořící nástroje pro jiné produkty mateřských bank (bez ohledu na to, že se Komise pro cenné papíry snaží vytvořit umělou sémantickou linii mezi "spořením" a "investováním"). Pokud bude chtít vedle těchto kolosů s jednoduchým přístupem ke klientům a velkými zdroji na marketingovou podporu uspět i společnost menší, nemůže nabízet klasické fondy peněžního trhu, dluhopisové nebo smíšené fondy.

Místo toho se bude muset vydat cestou, kterou zvolila například investiční společnost Akro (ISAKR) s prvním indexovým fondem v Čechách Akro Svět (OFAKRSVT), Akro Obligace (OFAKROBL) (fondem peněžního trhu investujícího do nástrojů denominovaných v euru) a s (nešťastně načasovaným) Akro Eurotech (OFAKRET), investujícím do evropských technologických akcií. Podzimní spojení s americkou Wells Fargo by mělo přinést další zlepšení správy majetku a lepší zacílení zbývajících fondů Akra. Podobnou cestu zvolila loni v létě také společnost Newton (ISNTN), která na trh uvedla první fond denominovaný v euru, tedy měně regionu, kam Newton Euro (OFNTNEUR) především investuje. Velké změny v nabídce řada investorů očekávala také od OB Investu (ISOBI) poté, co ČSOB koupila belgická KBC. Právě KBC si v oblasti investic na domácím trhu vydobyla silné postavení nabídkou garantovaných fondů, které jsou obvykle na začínajících trzích, na kterých lidé o fondech příliš nevědí, poměrně velký hit. Zatím ale belgické garantované fondy nabízí pouze ČSOB, OB Invest zatím na český trh podobný produkt neuvedl.

A jak dopadl souboj velkých s malými v číslech?

Nijak špatně. Již v úvodu zmíněné dobré zprávy vypadají takto: objem čistých prodejů, tedy rozdíl mezi vloženými a vybranými penězi, minulý týden dosáhl výrazně nadprůměrných 121 milionů korun. V čele tabulky po váhavých výkonech na konci minulého roku opět pevně stojí Sporoinvest (OFSISSPI) s čistými prodeji dosahujícími téměř 81 milionů korun, následovaný Sporotrendem (OFSISSPT) s 37 miliony korun. O pouhých pět milionů korun méně získal IKS peněžního trhu (OFIKSPT). Na čtvrtém místě se s 23 miliony korun usadil dluhopisový Sporobond (OFSISSPB). Další stálici většiny týdenních tabulek, Pioneer Trustu (OFPIOPIO), k pátému místu stačily čisté prodeje ve výši 4 milionů korun, za ním hranici jednoho milionu v čistých prodejích překonaly ještě IKS Dluhopisový (OFIKSDL) s třemi miliony a Živnobanka akciový fond (OFZBTAC) s 1,4 milionu korun. Čtyři "podzimní novinky" - fond světových indexů (OFIKSFSI) a fond fondů (OFIKSFF) IKS a Eurotrend (OFSISEUR) s Globaltrendem (OFSISFF) Spořitelní investiční - minulý týden přilákaly nové investice pouze v řádu statisíců. Dá se ovšem očekávat, že jde jen o dočasné utlumení a po opětovném zahájení reklamních kampaní se tyto nové fondy opět přesunou do skupiny těch s milionovými prodeji.

Podíváme-li se pouze na tabulku prodejů, dostaneme mírně jiný obrázek. V čele je samozřejmě Sporoinvest se 179 miliony korun, následovaný fondem IKS peněžní trh se 48 miliony korun. Třetí a čtvrté místo obsadily Sporotrend se 44 miliony korun a Sporobond s 31 miliony korun, ovšem na pátém se objevil fond Živnobanka-Sporokonto (OFZBTSPO) s prodeji přesahujícími 12 milionů korun. S necelými 12 miliony korun následuje Pioneer Trust, za ním pak s větším odstupem SIS Český (OFSISCES) se sedmi miliony korun, Akro mezinárodní balancovaný (OFAKRMB) se šesti miliony korun a IKS Dluhopisový s pěti miliony. První desítku uzavírá SIS Výnosový (OFSISVYN) s necelými čtyřmi miliony korun.

A tabulka odkupů, tedy fondů, ze kterých si investoři nejvíce peněz vybrali? Jako vždy je na prvním místě Sporoinvest s odlivem necelých 99 milionů korun, z povzdálí následovaný fondy IKS peněžní trh a SIS Všeobecný (OFSISVSE) (oba s necelými 16 miliony korun). Na čtvrtém místě je Sporokonto ŽB-Trustu s odkupy ve výši 13 milionů korun, na pátém pak IKS Globální (OFIKSGL) s 10 miliony. Zhruba sedm milionů korun si investoři vybrali ze Sporobondu, SIS Českého, Sporotrendu, Pioneer Trustu a Akro mezinárodního balancovaného, první desítku s překvapivě nízkými šesti miliony uzavírá IPB restituční (OFPISRES).

Bude podle vás růst majetku ve správě podílových fondů pokračovat až do léta? Nebo ještě déle? Jak se změní postavení jednotlivých investičních společností a jaké fondy byste chtěli na trhu vidět? Přidejte svůj názor!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 2. 2001 9:29, pjt

Takove fondy (a dostatecne velike) prece v CZ existuji a s presne takovym servisem jako pisete.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 19. 02. 2001 10:38)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 2. 2001 9:46

A proč by je převálcovat neměly? Když si vyberu fond založený tady, místo třeba v Belgii, co získám navíc kromě příjemného pocitu, že část mých výnosů směřuje do státní pokladny, kde je rozumně použita na správném místě? Ostatně, je třeba SIS víc rakouská, nebo ještě česká? A co když někdo koupí Erste...? Pro mne osobně je důležitější kvalita produktu a servis, kde ten který fond vznikl, je mi úplně jedno.

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 19. 02. 2001 07:08)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

20. 2. 2001 | 16:20 | TGP

¨To ano, ale jsou příliš velké a příliš široce zaměřené. Měl jsem na mysli mnohem úžeji zaměřené fondy, investující do jednoho sektoru nebo jedné oblasti. více

20. 2. 2001 | 9:29 | pjt

Takove fondy (a dostatecne velike) prece v CZ existuji a s presne takovym servisem jako pisete. více

19. 2. 2001 | 13:59 | martinahu

Státní dozor je spíše psychologický tah, já mu také příliš nevěřím. Být Vámi tak vsadím na velkého správce co se týká objemu spravovaného majetku. Já to tak udělal a myslím, že "podraz" je téměř vyloučen. více

19. 2. 2001 | 13:28 | TGP

Já vím. Máte pravdu, že rizik je řada - a většina lidí vůbec neví, o co jde. Jakákoliv výhoda je proto k dobru - a nejlepší výchovou jsou krachy. Jinak se totiž lidé nepoučí a ve schopnost státního dozoru nevěřím. více

19. 2. 2001 | 13:07 | martinahu

Myslel jsem to s tím rizikem trochu jinak. Je riziko a riziko. Ale to nevadí...:-)) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK