Jak to bylo doopravdy?

Jak to bylo doopravdy?
Konstatování, že minulý rok nebyl pro podílové fondy úspěšný, napsali mnozí. My vám jako první přinášíme konkrétní čísla - a zdaleka ne všechna jsou špatná.

Nejúspěšněji dopadl loňský rok pro fondy smíšené. I když průměrné zhodnocení této kategorie je záporné, rekrutují se z ní absolutní vítězové nevyhlášené, ale sledované soutěže o nejvyšší zhodnocení. Zlaté ocenění si za patnáctiprocentní zhodnocení odnáší fond investAGe AG2000 (profil, názory), stříbrné za desetiprocentní růst Newton KSIO II (profil, názory), bronzové Fond majetku První investiční (profil, názory). Podívejte se, které fondy měly v roce 2000 kladné zhodnocení. Fondy fondů ale v tabulce nehledejte, žádný z nich v černých číslech loni neskončil.

Opačnému konci žebříčku, ve společnosti fondů s největšími propady kurzu, dominoval Akro Eurotech (profil, názory) s 39 procentním poklesem. Fond vznikl až loni v létě, kdy se zdálo, že hlavní vlnu korekcí cen technologických titulů má trh již za sebou, ovšem neměl. Na statistice prodejů je však vidět, že podílníci fondu jsou si z velké většiny vědomi, jak rizikový, ale potenciálně výnosný titul do svého portfolia zakoupili. Z fondu neprchají, umírněně do něj dále investují. Více než dvacet procent prodělal též PPF Smíšený (OFPPFSMI) a Pioneer Trust. Oba z podobného důvodu jako Eurotech – vsadily na technologické tituly. O více než deset procent poklesl majetek připadající na podílový list u dalších deseti fondů. Jak dopadly ostatní?

V závěru prosince spravovaly podílové fondy 77,8 miliardy korun, tedy o 28 miliard více než na počátku roku 2000. Na první pohled vzrostlo odvětví fondů o více než padesát procent, na ten druhý zjistíme, že ve skutečnosti pokleslo. Patnácti miliardami bilanci vylepšil v polovině října přeměněný RIF (profil, názory), jedenácti miliardami přispěla IKS Komerční banky (profil, názory), čtyři miliardy do segmentu přinesla přeměna dvou fondů Spořitelní investiční (ISSIS). Připomeňte si, které fondy se v minulém roce otevřely. Pozitivním jevem je oslabení pozice fondů peněžního trhu ve prospěch fondů s delším investičním horizontem.

Neveselá čísla odlivů zachraňovaly nově založené fondy. Vznikl jich v loňském roce rovný tucet. Byly štíty chránícími investiční společnostmi před ještě hlubšími poklesy spravovaného majetku. Celkem do nich investoři vložili přes 1,2 miliardy korun. Nové fondy ale nebyly jedinými posly pozitivních zpráv. Přes rekordní propad kurzu podílových listů vykázal úctyhodný (proti konkurenci více než dvojnásobný) růst spravovaného majetku Pioneer Trust (profil, názory) následovaný Sporotrendem (OFSISSPT) a fondem fondů První investiční (profil, názory). Celkem s kladným přírůstkem spravovaného majetku skončilo třicet šest fondů, se záporným o tři více. Na čelních místech byly fondy – SIS Český (OFSISCES), SIS Výnosový (OFSISVYN) a investAGe 21 (profil, názory).

Z porovnání tržních pozic na počátku a na konci roku vyplývá, že relativně nejvíce ve své kategorii oslabil Fond fondů První investiční. Není divu - zatímco počátkem roku neměl žádného konkurenta, v druhé polovině roku o své místo na slunci začaly bojovat nově vzniklí zástupci IKS (profil, názory) a SIS (ISSIS). Dominantní místo mezi fondy fondů zatím První investiční uhájila, uvidíme ale, jak bude v novém roce schopna čelit nastupující konkurenci. Segmentem smíšených fondů nejvíce zahýbalo otevření Restitučního fondu, z akciových nejvíce ztratil ČSOB světový akciový (profil, názory). Na peněžním trhu a v dluhopisech k žádnému zemětřesení nedošlo.

Myslíte, že letos fondy nějaké zemětřesení zažijí? Které investiční společnosti své postavení posílí, které naopak ztratí, jaké kategorie fondů se nejvíce promění? Kolik miliard majetku budou spravovat členové Unie investičních společností na konci letošního roku? Napište svůj názor.

Zde jsou všechny grafy ještě jednou:
Nejvyšší zhodnocení majetku na podílový list
Největší pokles majetku na podílový list
Nově otevřené fondy
Nově založené fondy
Fondy s největším přírůstkem spravovaného majetku
Fondy s největším poklesem spravovaného majetku
Změna tržní pozice fondu

Spolupráce Marek Teiml

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 1. 2001 19:18, letal

Každopádně doufám, že souhlasíte se mnou, že je vůči nim trochu nespravedlivé psát o nejvýkonnějších českých podílových fondech a brát v potaz jen UNISáky?!

Zobrazit celé vlákno

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 1. 2002 19:16

Pokud bude burza ovlivněna burziany kteří jsou předem domluvený tak budou
fondy budou kolísat a burziani budou vybírat zisky podle domluvy.
A pokud bude strůjce rozkradení republiky Ježek u vesla můžeme čekat jen a jen smé tunely. Jó jo.

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 1 komentář

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

17. 2. 2024 | Tomáš Krause | 1 komentář

Bitcoin stojí už přes 50 tisíc. Souboj solany a BNB. Týden v kryptu

Cena bitcoinu letí pořád výš, zkrachovalá Genesis smí prodat aktiva za miliardy, solana a BNB se perou o pozici tržní čtyřky. Únosci počítačů vydělali loni miliardu dolarů v kryptu... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

10. 2. 2024 | Tomáš Krause

Solana a monero v problémech. Půjde to s bitcoinem z kopce? Týden v kryptu

Na burzy asi zamíří bitcoiny za miliardy. Naopak monero komplet mizí z burzy Binance. Solana si dala pět hodin pauzu a americký regulátor donutil ripple ke striptýzu. A Jižní Korea... celý článek

Partners Financial Services