Nové tváře Komerční banky

Nové tváře Komerční banky
Velký třesk připomínal koncem léta přechod tří významných a uznávaných portfolio manažerů do Komerční banky. Další podobné zásahy - stahování kvalitních lidí z trhu - budou zřejmě následovat, neboť polostátní banka chce svou roli ve správě portfolií výrazně rozšířit.

Zleva: Ondřej Král, Patrik Hochmal, Tomáš Lipový
Bývalí konkurenti pracují od počátku září v jednom týmu. "Možná je škoda, že si již nekonkurujeme, letos bych myslím kolegu ve výkonnosti fondu poprvé porazil," říká Tomáš Lipový (29), bývalý portfolio manažer fondu peněžního trhu ŽB-Trust - Sporokonto (profil, názory). Na mysli má jednoho z lidí, se kterými sdílí novou kancelář - bývalého portfolio manažera Sporoinvestu (OFSISSPI) a ředitele dluhopisových portfolií SIS (ISSIS) Patrika Hochmala (28). Hochmalův Sporoinvest (zdaleka největší fond peněžního trhu v Čechách) totiž v posledních dvou letech pravidelně vedl tabulku výkonnosti fondů peněžního trhu a Sporokonto bylo po oba roky těsně druhé. Třetí nová tvář Komerční banky, Ondřej Král (24), si s Lipovým a Hochmalem přímo nekonkuroval - spravoval totiž v První investiční (profil, názory) dluhopisovou část portfolia Restitučního investičního fondu.

Silná trojka

Proč Komerční banka takovéto lidi přijímá a co tam budou dělat? Odpověď je stále obestřena tajemstvím. Jmenovaná trojice sice nyní pracuje v Komerční bance, spekuluje se ale o formování záloh, které budou časem převedeny do dceřinné Investiční kapitálové společnosti Komerční banky (profil, názory), která se svými 16,5 miliardami korun pod správou v sedmi fondech ovládá necelou čtvrtinu českého trhu kolektivního investování. Bývalý marketingový manažer ABN Amro Bank Oldřich Kračmer, pracující nyní též v Komerční bance sice takové úvahy přímo neodmítá, nicméně silná skupina správců aktiv je podle něj potřebná rovněž v samotné bance. "Nové představenstvo rozhodlo, že správa aktiv je velmi perspektivní oblast a měl by se na ni klást větší důraz než doposud. A je jenom přirozené, že se pro naplnění této vize hledali schopní lidé," říká Kračmer. Divize správy aktiv, ve které jsou všichni zběhlí portfolio manažeři zařazeni a která spadá pod náměstka Michala Větrovského, by do budoucna měla koordinovat investování celé skupiny Komerční banky, tedy i všech dceřinných společností od investiční společnosti přes penzijní fond až po stavební spořitelnu.

Opustit běžící instituce, ve kterých měli všichni tři portfolio manažeři silnou pozici, a přejít do banky, kterou čeká privatizace, bezpochyby vyžadovalo notnou dávku odvahy. "Z hlediska profesionálního růstu navíc nabídka KB znamenala velkou výzvu," říká o svém rozhodnutí Ondřej Král. Podobné důvody vedly po třech letech ke změně zaměstnavatele i Patrika Hochmala. Svou roli ale hrálo i něco dalšího. "Když přišla nabídka z Komerční banky, věděl jsem již o stejném záměru ze strany Tomáše Lipového a Ondřeje Krále a přitáhla mě vize vytvořit silnou skupinu asset manažerů," říká Hochmal. Komerční banka navíc nedávno posílila tým investičního bankovnictví o několik kvalitních manažerů se zkušenostmi ze zahraničních bank a otevřela tak prostor pro využití moderních sofistikovaných produktů. Pro všechny tři nové tváře v Komerční bance je nezanedbatelný také systém odborného vzdělávání prostřednictvím zahraničních stáží a ne obvyklých teoretických seminářů, které se často v ČR nabízí.

S možností využívat nové nástroje pro správu peněz souviselo i rozhodnutí nejstaršího z trojice, současného hlavního portfolio manažera divize správy aktiv KB Tomáše Lipového. Český dluhopisový trh je podle něj přeregulovaný a podmínky pro aktivní management jsou silně limitované. "Myslím, že v Komerční bance bude více prostoru pro tvůrčí práci a využití moderních investičních technologií. Výrazným argumentem pro změnu byl i tvořící se silný tým," potvrzuje Hochmalova slova.

Sečteno a podtrženo, nové vedení Komerční banky udělalo něco, co zatím nebývalo zvykem. Zatímco dosud pouze přecházel portfolio manažer z jedné investiční společnosti do jiné a okamžitě přebíral nový fond, Komerční banka postavila silný tým a poskytla mu dostatek času i prostředků na to, aby se mohli noví kolegové sehrát, doplnit si vědomosti a vytvořit kvalitní strategii.

Zda je současné působiště zmiňovaných portfolio manažerů jen přestupní stanicí na cestě do IKS a výroky o správě aktiv v bance jen zastírací, nelze zatím odhadnout. Každopádně uvedené změny naznačují, že nový management banky bere své vyjádření o tvorbě nové Komerční banky velmi vážně.

Myslíte, že Tomáš Lipový, Patrik Hochmal a Ondřej Král v Komerční bance zůstanou? Jaké přestupy lze ještě očekávat? Jak velkou roli pro úspěch fondu podle vás hraje osobnost portfolio manažera? Napište nám svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 10. 2000 17:47

Nedokazi odhadnout jestli budou ci nebudou dani panove pro KB prinosem, ale tento clanek mi dost zavani skrytym PR...

+46
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 10. 2000 13:35, Tomas_Prouza

Pan Král byl jedním z nejschopnějších lidí,kteří dělali dluhopisy, jeden z pěti, které sledoval celý trh a kteří měli velký vliv na to, co se děje. Není pochyb o tom, že má nejen na to, co dělá, ale i mnohem na víc.

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

19. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

Česká gastronomická skupina Coloseum prodala během veřejné nabídky akcií (IPO) jen necelé dvě pětiny nabízených akcií. Obchodování na trhu Start pražské burzy začne 25. července za... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.