Podzimní blýskání (na lepší časy?)

Podzimní blýskání (na lepší časy?)
Obvykle se říká, že se blýská na lepší časy. Minulý týden české podílové fondy po delší době vykázaly lepší výsledky a nadprůměrný příliv nových peněz. Vrací se s příchodem studených dní investoři?

Nejprve něco, co se nezměnilo: investoři si minulý týden z českých fondů vybrali necelých 462 milionů korun, což je posledních několik měsíců obvyklá hodnota. Překvapením naopak je, že do fondů bylo uloženo téměř 483 milionů korun, což je zhruba o polovinu více než bývalo zvykem celé léto a začátkem podzimu. Čisté prodeje (tedy rozdíl mezi vloženými a vybranými penězmi) jsou poprvé od června kladné a činí 21 milionů korun. Výrazně lépe vypadá i zhodnocení fondů za minulý týden - v červených číslech se pohybuje pouze 25 ze 66 fondů.

Na pozitivním výsledku minulého týdne má zásluhu především pětice fondů: Pioneer Trust (profil, názory), SIS Všeobecný (OFSISVSE), Union peněžní trh (profil, názory), ČSOB smíšený (profil, názory) a IKS fond světových indexů (profil, názory). Pioneer i přes rychlý pád svého kursu v posledních šesti měsících dokázal prostřednictvím svých prodejců zabránit prodejní panice a řadu investorů naopak přesvědčit, že klesající kurs znamená nejvhodnější příležitost k nové investici. A tak zatímco platí, že v době boomu může nutnost prodávat pouze přes individuální distributory zpomalovat příliv nových peněz, v době problémů mají fondy jako Pioneer výhodu. Pokud investor rozladěný špatnou výkonností fondu přijde na přepážku banky a požádá o odkup, bankovní úředník bez zaváhání jeho přání splní. Naproti tomu poradci mohou svým klientům takové impulzivní rozhodnutí rozmluvit - a v případě Pioneeru to činí (i vzhledem k tomu, že podobnou situaci už jednou v době ruské krize prožili) velmi účinně.

Velkým překvapením minulého týdne byla investice 52 milionů korun do SIS Všeobecného, počátkem září otevřeného fondu Spořitelní investiční (ISSIS), u kterého by se měly očekávat především odkupy bývalých kupónových investorů. Statistiku uplynulého týdne do černých čísel posunula i neobvykle vysoká investice 48 milionů korun do fondu Union peněžní trh a 30 milionů korun do nedávno založeného ČSOB smíšeného fondu. Do obou v uplynulých měsících plynuly spíše tisíce než miliony; zatímco u fondu Union může jít o jednorázovou anomálii, u fondů ČSOB bude zajímavé pozorovat, zdali jde o nový trend reagující na masivní reklamní kampaň společnosti. Tak jako v uplynulých týdnech si mírně polepšil i IKS fond světových indexů, do kterého investoři vložili 24 milionů korun (do dvou nových fondů SIS, Eurotrendu a Globaltrendu 10 a 7 milionů korun).

Oficiální pořadí minulého týdne tak vypadá takto: nejvyšší čisté prodeje vykázal Union peněžní trh (48 milionů korun), následovaný Pioneer Trustem (41 milionů korun), fondem ČSOB smíšený (30 milionů korun), IKS fondem světových indexů (24 milionů korun) a SIS Eurotrendem (10 milionů korun).

Naopak nejnižší čisté prodeje minulý týden vykázal fond peněžního trhu Sporoinvest (OFSISSPI) (mínus 25 milionů korun), následovaný IKS Plus balancovaný (profil, názory) s mínus 24,7 milionů korun, IKS Globální (profil, názory) s mínus 24 milionů korun, IKS Peněžní trh (profil, názory) s mínus 22 milionů korun a Sporobondem (OFSISSPB) s mínus 15 miliony korun.

Poněkud netradičně vypadá tabulka fondů s nejvyššími prodeji, tedy fondů, do kterých investoři minulý týden vložili nejvíce peněz. Tradičně a s obvyklým náskokem vede Sporoinvest (do kterého přiteklo 150 milionů korun). Na druhém místě je s nadprůměrnými 53 miliony Pioneer Trust, následovaný fondem SIS Všeobecný s 52 miliony korun. Na čtvrtém místě je zcela netradičně Union peněžní trh, na pátém pak stálice této tabulky, Sporotrend (OFSISSPT) se 43 miliony uložených korun.

Nic nového se neobjevilo v tabulce pěti fondů, ze kterých si investoři vybrali nejvíce peněz. Opět vede Sporoinvest (mínus 175 milionů korun), za ním je s mínus 58 miliony korun SIS Všeobecný. Na třetím místě je IKS Peněžní trh (mínus 43 milionů korun), na čtvrtém akciový Sporotrend (mínus 39 milionů korun) a na pátém IKS Globální s mínus 26 miliony korun.

Jak se díváte na výsledky minulého týdne? Jde o anomálii nebo se opravdu blýská na lepší časy? Naučili se už čeští investoři, že je dobré investovat v době, kdy trhy padají? Přidejte svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 47 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 10. 2000 21:48, Tomas_Prouza

To je samozřejmě problém českých fondů. Mají sice Unii, která má plno řečí o etice a podpoře investování, ale vůbec jim nevadí, že spousta investiček mate lidi. Říkají, že mají smíšené fondy, které slibují vyšší výnos, a přitom to jsou velmi často fondy dluhopisové. Srovnávají se potom hrušky s jablky a nikomu s funkcí to zdá se nevadí. Proč se třeba takový Pioneer, který tady všichni tak rádi probírají, nezasadí o změnu? Určitě by ji v UNISu prosadil, kdyby chtěl. Sám jsem se na to kdysi zkoušel dvakrát ptát unisovské tiskové mluvčí, ale ani za měsíc mi na mé emaily neodpověděla. Přiznávám, že mě to překvapilo a nechápu, k čemu tam v tom případě je.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 10. 2000 9:59, pjanecek

Jasne, ze v Americe je to nepruchozi. Tam neuvidite na plazi ani nahe dite nebo zelvu bez krunyre. Alespon jsou odvazni, zadna financni instituce to jeste neudelala. A ze si reklamu pamatujete, to urcite je jejich plus. Co mate proti tehotnym zenam?

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (47 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.