Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Časovat či nečasovat?

Časovat či nečasovat?
Načasovat správně svoji investici je snem každého investora. Maximální míra úspěchu je vymezena dvěma okamžiky, nejlevnějším nákupem a nejdražším prodejem. Oba lze ale spolehlivě určit jen při pohledu do minulosti, neboť pověstnou křišťálovou kouli zatím nikdo nenašel.

Kapitálové trhy žijí po svém - jednou se zpožďují, podruhé zrychlují. Celé týmy analytiků se snaží zjistit alespoň přibližně, kdy nastane to správné období pro nákup či prodej. "Správné" nebo "špatné" načasování může ovlivnit výnos investice nejvíce u akcií, v menší míře u dluhopisů a nejméně u fondů peněžního trhu.

Co způsobuje výkyvy na kapitálových trzích?

Mezi nejvýznamnější faktory patří makroekonomické parametry: míra inflace a úroveň úrokových sazeb v různých světových regionech, respektive intenzita jejich změn, růst produktivity práce, hospodaření státních rozpočtů, vývoj cen surovin, platebních bilancí a směnných kurzů měn. Vedle nich se uplatňují i politická rozhodnutí, nejistoty a otřesy způsobující náhlou změnu hospodářských podmínek nebo jen změnu v očekávání budoucího vývoje. Existuje sice řada poznatků o zákonitostech působících na chování jednotlivých segmentů a subjektů trhu, ale spolehlivý model chování – onu pověstnou křišťálovou kouli umožňující nahlédnout do budoucnosti – zatím nemá nikdo.

Pravděpodobnost úspěchu při časování

V povědomí investorů se již zafixoval mimořádně výnosný charakter vývoje vyspělých akciových trhů ve druhé polovině 90. let, respektive od poloviny 80. let. S určitým zjednodušením lze konstatovat, že čím nižší byla inflace a úrokové sazby, tím rychlejší bylo tempo hospodářského rozvoje a s ním i růst cen akcií. Jenže tento vývoj neprobíhal rovnoměrným tempem ani v čase, ani v prostoru, ani uvnitř jednotlivých ekonomik. Poměr "nejúspěšnějších" úseků k celému období posledních 5 - 15 let je poměrně malý: během 1 až 2 procent obchodních dnů se realizovalo 50 až 70 procent celkového výnosu. To znamená, že pravděpodobnost úspěšnosti "nejlepšího časování" je ze statistického hlediska nevýznamná, ale současně platí, že během více než 50 procent obchodních dnů lze nakupovat levně.

"Trend is your friend" (trend je tvůj přítel)

To je zásada, kterou se v uplynulých dvaceti letech řídila řada úspěšných investičních manažerů. V poslední době ale tato zásada ovlivnila chování trhu silněji, než si její přední průkopníci nakonec byli ochotni připustit. Lze ji jednoduše vyjádřit heslem "nežeňme se", ve smyslu nepospíchat, neukvapit se. Nesnažit se předběhnout vývoj událostí, ale naopak spíše posečkat, až se trend trhu dostatečně rozvine. Je dobré využít toho, že trhy mají tendenci "přestřelovat" a vzestupné i sestupné trendy přetrvávají. Hlavní podmínkou však je věnovat se soustavně sledování vývoje na kapitálových trzích a věnovat shromažďování informací dostatek času.

Spořící strategie je spolehlivé řešení

Pro člověka, který na to nemá čas ani chuť, je daleko lepší vsadit na průměrování pořizovacích nákladů na investici. Rozložení investic na pravidelné nákupy v dostatečně dlouhém časovém horizontu (u akcií nejméně na 3 roky) zajišťuje nejen "vyrovnání" ze zpětného pohledu úspěšných a neúspěšných nákupů, ale vzhledem k zákonitosti dlouhodobého růstu akciových trhů jako celku i dosažení "průměrného" zisku při respektování zásad "diverzifikace", tzn. rozložení investic na více akciových titulů nebo nákupem indexů či fondů.

Pavel Pršala
Spořitelní investiční společnost


Myslíte, že dokážete "přechytračit" trh? Preferujete aktivní, nebo pasivní správu portfolia? Co si myslíte o přečteném článku? Těšíme se na váš názor.

Příspěvkem Pavla Pršaly začínáme uveřejňovat seriál zamyšlení renomovaných odborníků.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-18
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 10. 2000 19:45

Pane p11,

vase nazory sleduji se zaujetim jiz delsi dobu a vzdy kroutim hlavou nad vasim neopakovatelnym vyjadrenim naproste neznalosti veci. Prosim vas, nemohl byste nam vsem priblizit, jake mate profesni zazemi a take co vas pudi k tomu, abyste vase negativisticke postoje zverejnoval?

Dekuji

Tomas Vilim

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (p11 20. 10. 2000 14:18)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 10. 2000 16:58

Vzkaz pro anonyma?! Nejde o to,kolik akcií Tonaku vlastní Sporotrend,ale že je vůbec má a jak k nim přišel.Ať mi nikdo nevykládá,že jich koupil na burze,protože se jedná o perspektivní podnik a to už vůbec nemluvím o tom,jakou mají tyto akcie na trhu likviditu(ve statutu se jasně mluví o likvidních a růstových akciích).Myslím si,že Sporotrend pomáhal jinému kuponovému fondu snížit váhu této akcie ve svém portfoliu a myslím,že to není fér vůči podílníkům Sporotrendu.Podobnou zkušenost jiného rázu mám i společnosti IKS KB. A můj první příspěvek byl reakcí na téma důvěra k fondům SIS a názory pana p11,stačí jen dobře číst!

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 27. 10. 2000 06:58)

Další příspěvky v diskuzi (34 komentářů)

27. 10. 2000 | 16:58

Vzkaz pro anonyma?! Nejde o to,kolik akcií Tonaku vlastní Sporotrend,ale že je vůbec má a jak k nim přišel.Ať mi nikdo nevykládá,že jich koupil na burze,protože se jedná o perspektivní podnik a to už vůbec nemluvím o tom,jakou...více

27. 10. 2000 | 9:12 | viktora

A jak to souvisí s dluhopisy a pokladničníma poukázkama? Mimochodem, mrkl jsem se na web SISky a vidím, že Tonak tvoří bombastických 0,07% portfolia. více

27. 10. 2000 | 6:58

Se zájmem sleduji tuto debatu a pana p11 bych tak úplně nezatracoval.Uvedu na příkladech.Zajímalo by mě,kde se vzali akcie Tonaku ve fondu Sporotrend,když tytéž akcie vlastnily privatizační fondy ČS.Copak podnik Tonak patří...více

25. 10. 2000 | 10:49

"PENÍZE.cz" jsou velmi užitečný server. Pracuji jako finanční poradce a lektor pro firmy z oblastí peněžního a kapitálového trhu a chválím Vaše stránky a velmi za ně a Vaši práci na nich děkuji. Souhlasím s názorem a argumenty,...více

25. 10. 2000 | 9:20 | whatever

Omlouvám se, že odpovídám na Váš příspěvek ze 6:59 takto, ale jinak to bohužel nejde, protože na výš uvedeném příspěvku není link na odpověď.
Píšete, že nepoužíváte technickou analýzu, načež uvádíte, že berete v potaz...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK