Inflace klesla pod tři procenta. Jídlo zdražuje víc

| rubrika: Aktuality | 10. 6. 2020 10:00 | 1 komentář

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace v květnu poprvé za posledního půl roku klesla pod hranici tří procent. Spotřebitelské ceny stouply oproti loňskému květnu o 2,9 %, zatímco v dubnu meziročně o 3,2 %. Čerstvá čísla zveřejnil Český statistický úřad.

„V rychlejším poklesu inflaci zabránily jen vyšší spotřební daně u cigaret a alkoholu, když po vyprázdnění skladů začalo na pulty obchodů proudit zboží s vyššími daněmi a tedy i cenami,“ říká Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Inflaci dál táhnou nahoru především ceny potravin, které jako celek zdražily meziročně o 6,3 %. Tempo jejich cenového růstu ale v květnu většinou zpomalilo. Ceny cukru stouply meziročně o 11,6 % (v dubnu o 16,2 %), masa o 10,8 % (v dubnu o 12,8 %), zeleniny o 4 % (v dubnu o 11,8 %), sýrů a tvarohů o 2,1 % (v dubnu o 6 %). Naopak ceny tabákových výrobků v květnu vzrostly o 7,1 %, zatímco v dubnu o 3,2 %.

Výrazně dražší než před rokem jsou ovoce (o 25,4 %), mouka (o 13,9 %), vepřové maso (o 13,7 %) nebo uzeniny (o 13,6 %). Ceny lihovin jsou o 8,9 % vyšší než před rokem, piva o 3,5 %.

K růstu inflace výrazně přispívá i oblast bydlení. Elektřina meziročně zdražila o 8 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 0,4 %. 

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Potraviny jsou nyní dražší o více než šest procent a jsou letos dokonce významnějším inflačním faktorem než bydlení, které ovšem rovněž dál svižně zdražuje,“ shrnuje Dufek.

Naopak na meziroční snižování celkové cenové hladiny v květnu výrazně působily ceny pohonných hmot, které byly nižší o 21,7 %. Dál klesají i ceny telefonních a faxových služeb – o 4,1 %. Zlevnilo třeba i máslo – o 7,7 %.

Ceny zboží v květnu meziročně vzrostly o 2,7 % a ceny služeb o 3,3 %.

„V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice,“ očekává Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

„V průměru tak počítáme s tím, že spotřebitelské ceny v příštích měsících budou oproti současné úrovni růst jen minimálně a meziroční míra inflace tak bude klesat. Koncem roku čekáme inflaci poblíž 1,3 %,“ dodává Brožka.

V porovnání s předchozím měsícem stoupla inflace v květnu o 0,4 %, v dubnu to bylo o 0,2 %. Nejvíce proti dubnu zdražily ovoce (o 7,6 %) nebo brambory (o 5,1 %). Naopak například zelenina zlevnila o 1,2 %. V oblasti bydlení klesly ceny vodného o 3,5 % a stočného o 3 %, a to částečně díky snížení DPH z 15 % na 10 %.

Zdroj: ING Bank, ČSÚ

Otázkou je, do jaké míry jsou čísla o inflaci v současné situaci přesná, upozorňuje Tomáš Volf ze společnosti Citfin. „Meziroční vyjádření je problematické, jelikož v květnu se ekonomika začala teprve pomalu opět rozjíždět. Meziměsíční srovnání také pokulhává, protože v dubnu většina podniků byla zmražena. Podstatně více důležitá budou inflační čísla až za několik měsíců, kdy se trh stabilizuje, a firmy povedou konkurenční boj,“ vysvětluje. 

Meziroční míra inflace v Česku je podle posledních dat Eurostatu za duben největší v celé Evropské unii. Podobně vysokou inflaci mají v Polsku, nad dvěma procenty jsou také na Slovensku. Německo je pod hranicí jednoho procenta. Naopak meziroční pokles cen v dubnu zaznamenali ve Slovinsku (o 1,3 %) a na Kypru (o 1,2 %).


Máme toho víc:

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.