Inflace klesla pod tři procenta. Jídlo zdražuje víc

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 6. 2020 | 1 komentář
Inflace klesla pod tři procenta. Jídlo zdražuje víc

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace v květnu poprvé za posledního půl roku klesla pod hranici tří procent. Spotřebitelské ceny stouply oproti loňskému květnu o 2,9 %, zatímco v dubnu meziročně o 3,2 %. Čerstvá čísla zveřejnil Český statistický úřad.

„V rychlejším poklesu inflaci zabránily jen vyšší spotřební daně u cigaret a alkoholu, když po vyprázdnění skladů začalo na pulty obchodů proudit zboží s vyššími daněmi a tedy i cenami,“ říká Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Inflaci dál táhnou nahoru především ceny potravin, které jako celek zdražily meziročně o 6,3 %. Tempo jejich cenového růstu ale v květnu většinou zpomalilo. Ceny cukru stouply meziročně o 11,6 % (v dubnu o 16,2 %), masa o 10,8 % (v dubnu o 12,8 %), zeleniny o 4 % (v dubnu o 11,8 %), sýrů a tvarohů o 2,1 % (v dubnu o 6 %). Naopak ceny tabákových výrobků v květnu vzrostly o 7,1 %, zatímco v dubnu o 3,2 %.

Výrazně dražší než před rokem jsou ovoce (o 25,4 %), mouka (o 13,9 %), vepřové maso (o 13,7 %) nebo uzeniny (o 13,6 %). Ceny lihovin jsou o 8,9 % vyšší než před rokem, piva o 3,5 %.

K růstu inflace výrazně přispívá i oblast bydlení. Elektřina meziročně zdražila o 8 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 0,4 %. 

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Potraviny jsou nyní dražší o více než šest procent a jsou letos dokonce významnějším inflačním faktorem než bydlení, které ovšem rovněž dál svižně zdražuje,“ shrnuje Dufek.

Naopak na meziroční snižování celkové cenové hladiny v květnu výrazně působily ceny pohonných hmot, které byly nižší o 21,7 %. Dál klesají i ceny telefonních a faxových služeb – o 4,1 %. Zlevnilo třeba i máslo – o 7,7 %.

Ceny zboží v květnu meziročně vzrostly o 2,7 % a ceny služeb o 3,3 %.

„V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice,“ očekává Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

„V průměru tak počítáme s tím, že spotřebitelské ceny v příštích měsících budou oproti současné úrovni růst jen minimálně a meziroční míra inflace tak bude klesat. Koncem roku čekáme inflaci poblíž 1,3 %,“ dodává Brožka.

V porovnání s předchozím měsícem stoupla inflace v květnu o 0,4 %, v dubnu to bylo o 0,2 %. Nejvíce proti dubnu zdražily ovoce (o 7,6 %) nebo brambory (o 5,1 %). Naopak například zelenina zlevnila o 1,2 %. V oblasti bydlení klesly ceny vodného o 3,5 % a stočného o 3 %, a to částečně díky snížení DPH z 15 % na 10 %.

Zdroj: ING Bank, ČSÚ

Otázkou je, do jaké míry jsou čísla o inflaci v současné situaci přesná, upozorňuje Tomáš Volf ze společnosti Citfin. „Meziroční vyjádření je problematické, jelikož v květnu se ekonomika začala teprve pomalu opět rozjíždět. Meziměsíční srovnání také pokulhává, protože v dubnu většina podniků byla zmražena. Podstatně více důležitá budou inflační čísla až za několik měsíců, kdy se trh stabilizuje, a firmy povedou konkurenční boj,“ vysvětluje. 

Meziroční míra inflace v Česku je podle posledních dat Eurostatu za duben největší v celé Evropské unii. Podobně vysokou inflaci mají v Polsku, nad dvěma procenty jsou také na Slovensku. Německo je pod hranicí jednoho procenta. Naopak meziroční pokles cen v dubnu zaznamenali ve Slovinsku (o 1,3 %) a na Kypru (o 1,2 %).


Máme toho víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.