Inflace klesla pod tři procenta. Jídlo zdražuje víc

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 6. 2020 10:00 | 1 komentář
Inflace klesla pod tři procenta. Jídlo zdražuje víc

Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace v květnu poprvé za posledního půl roku klesla pod hranici tří procent. Spotřebitelské ceny stouply oproti loňskému květnu o 2,9 %, zatímco v dubnu meziročně o 3,2 %. Čerstvá čísla zveřejnil Český statistický úřad.

„V rychlejším poklesu inflaci zabránily jen vyšší spotřební daně u cigaret a alkoholu, když po vyprázdnění skladů začalo na pulty obchodů proudit zboží s vyššími daněmi a tedy i cenami,“ říká Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Inflaci dál táhnou nahoru především ceny potravin, které jako celek zdražily meziročně o 6,3 %. Tempo jejich cenového růstu ale v květnu většinou zpomalilo. Ceny cukru stouply meziročně o 11,6 % (v dubnu o 16,2 %), masa o 10,8 % (v dubnu o 12,8 %), zeleniny o 4 % (v dubnu o 11,8 %), sýrů a tvarohů o 2,1 % (v dubnu o 6 %). Naopak ceny tabákových výrobků v květnu vzrostly o 7,1 %, zatímco v dubnu o 3,2 %.

Výrazně dražší než před rokem jsou ovoce (o 25,4 %), mouka (o 13,9 %), vepřové maso (o 13,7 %) nebo uzeniny (o 13,6 %). Ceny lihovin jsou o 8,9 % vyšší než před rokem, piva o 3,5 %.

K růstu inflace výrazně přispívá i oblast bydlení. Elektřina meziročně zdražila o 8 %, nájemné z bytu o 3,8 %, zemní plyn o 0,4 %. 

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Potraviny jsou nyní dražší o více než šest procent a jsou letos dokonce významnějším inflačním faktorem než bydlení, které ovšem rovněž dál svižně zdražuje,“ shrnuje Dufek.

Naopak na meziroční snižování celkové cenové hladiny v květnu výrazně působily ceny pohonných hmot, které byly nižší o 21,7 %. Dál klesají i ceny telefonních a faxových služeb – o 4,1 %. Zlevnilo třeba i máslo – o 7,7 %.

Ceny zboží v květnu meziročně vzrostly o 2,7 % a ceny služeb o 3,3 %.

„V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice,“ očekává Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

„V průměru tak počítáme s tím, že spotřebitelské ceny v příštích měsících budou oproti současné úrovni růst jen minimálně a meziroční míra inflace tak bude klesat. Koncem roku čekáme inflaci poblíž 1,3 %,“ dodává Brožka.

V porovnání s předchozím měsícem stoupla inflace v květnu o 0,4 %, v dubnu to bylo o 0,2 %. Nejvíce proti dubnu zdražily ovoce (o 7,6 %) nebo brambory (o 5,1 %). Naopak například zelenina zlevnila o 1,2 %. V oblasti bydlení klesly ceny vodného o 3,5 % a stočného o 3 %, a to částečně díky snížení DPH z 15 % na 10 %.

Zdroj: ING Bank, ČSÚ

Otázkou je, do jaké míry jsou čísla o inflaci v současné situaci přesná, upozorňuje Tomáš Volf ze společnosti Citfin. „Meziroční vyjádření je problematické, jelikož v květnu se ekonomika začala teprve pomalu opět rozjíždět. Meziměsíční srovnání také pokulhává, protože v dubnu většina podniků byla zmražena. Podstatně více důležitá budou inflační čísla až za několik měsíců, kdy se trh stabilizuje, a firmy povedou konkurenční boj,“ vysvětluje. 

Meziroční míra inflace v Česku je podle posledních dat Eurostatu za duben největší v celé Evropské unii. Podobně vysokou inflaci mají v Polsku, nad dvěma procenty jsou také na Slovensku. Německo je pod hranicí jednoho procenta. Naopak meziroční pokles cen v dubnu zaznamenali ve Slovinsku (o 1,3 %) a na Kypru (o 1,2 %).


Máme toho víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

Zdražování nemovitostí v Česku neztrácí tempo. Nejvíc – skoro o pětinu za poslední rok – stouply ceny pozemků. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.