Potraviny výrazně zdražují. Inflace ale klesá díky benzinu

| rubrika: Aktuality | 13. 5. 2020 10:00 | 4 komentáře

Meziroční inflace v dubnu klesla na 3,2 % z březnových 3,4 %. K poklesu nejvíce přispěly ceny pohonných hmot, které zažily historický propad. Naopak dál zdražují ceny potravin nebo bydlení. Čerstvá čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Zatímco ještě na začátku roku měla ČNB obavy z přílišných inflačních tlaků, nyní se znovu potvrzuje, že jsou dávno pryč. Inflace v dubnu podle očekávání poklesla a nic nebrání tomu, aby se dál snižovala,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podle něj inflace už za měsíc spadne pod tříprocentní hranici a bude dál klesat. „Předpokládáme, že se ještě v průběhu letošního roku inflace dostane pod dvouprocentní cíl ČNB, nicméně pravděpodobnost deflace zůstává velmi nízká. Je to podstatné především z pohledu možných nekonvenčních opatření, o nichž informovala ČNB v pondělí,“ říká Dufek.

Člen bankovní rady Tomáš Holub v pondělí uvedl, že se v ČNB debatuje řada nástrojů, jako je obnovený kurzový závazek, kvantitativní uvolňování, kontrola výnosové křivky, nástroje pro podpoření úvěrování ze strany bank, i negativní sazby.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Bankovní rada však prozatím není dohodnutá, kterou cestou jít, proto není ČNB v tomto ohledu konkrétní. My předpokládáme, že se ČNB bude chtít kontroverznějším nástrojům měnové politiky jako je kvantitativní uvolňování či obnovení kurzového závazku vyhnout, pokud to alespoň trochu bude možné,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Za zpomalení růstu spotřebitelských cen může hlavně zlevnění pohonných hmot – jejich ceny byly v dubnu o 16,7 % nižší než před rokem.

Naopak směrem vzhůru inflaci tlačí zdražující potraviny, jako celek jsou – společně s nealkoholickými nápoji – o 7,8 % dražší než před rokem. Vzrostly zejména ceny ovoce (meziročně o 24,7 %) a zeleniny (o 11,8 %). Výrazně zdražila i ceny vepřového masa (o 18,9 %), mouky (o 16,6 %), cukru (o 16,2 %) nebo uzenin (o 13,8 %).

Rostou také ceny v oblasti bydlení, kde je elektřina o 8,6 % dražší než loni v dubnu, vodné o 5,3 %, stočné o 4,5 %, nájemné z bytu o 4,3 % a zemní plyn o 0,4 %.

Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny alkoholických nápojů a tabáku. Ceny lihovin stouply meziročně o 10,2 %, piva o 4 %, tabákových výrobků o 3,2 % a vína o 1,3 %.

Když porovnáme letošní duben s předchozím měsícem, tedy březnem 2020, klesly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo opět dáno poklesem cen pohonných hmot. Ten v dubnu meziměsíčně zaznamenal rekord, když ceny pohonných hmot klesly o 10,5 %. Větší zlevnění u čerpacích stanic samostatné Česko nepamatuje.

Česká inflace je nad evropským průměrem. Podle dat Eurostatu dělala v březnu průměrná meziroční inflace v Evropské unii 1,1 %. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku a v Polsku (shodně o 3,9 %) a nejméně v Itálii, na Kypru, v Portugalsku a ve Španělsku (shodně o 0,1 %). Na Slovensku cenový růst v březnu zpomalil na 2,4 % z 3,1 % v únoru. Březnová inflace klesla i v Německu, a to na 1,3 % z únorových 1,7 %.

„V příštích měsících ovlivní inflaci zejména pokles domácí poptávky. Opačným způsobem se do inflace promítne oslabení kurzu koruny,“ dodává David Marek, ekonom Deloitte.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.