Potraviny výrazně zdražují. Inflace ale klesá díky benzinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 5. 2020 | 4 komentáře

Meziroční inflace v dubnu klesla na 3,2 % z březnových 3,4 %. K poklesu nejvíce přispěly ceny pohonných hmot, které zažily historický propad. Naopak dál zdražují ceny potravin nebo bydlení. Čerstvá čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Zatímco ještě na začátku roku měla ČNB obavy z přílišných inflačních tlaků, nyní se znovu potvrzuje, že jsou dávno pryč. Inflace v dubnu podle očekávání poklesla a nic nebrání tomu, aby se dál snižovala,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podle něj inflace už za měsíc spadne pod tříprocentní hranici a bude dál klesat. „Předpokládáme, že se ještě v průběhu letošního roku inflace dostane pod dvouprocentní cíl ČNB, nicméně pravděpodobnost deflace zůstává velmi nízká. Je to podstatné především z pohledu možných nekonvenčních opatření, o nichž informovala ČNB v pondělí,“ říká Dufek.

Člen bankovní rady Tomáš Holub v pondělí uvedl, že se v ČNB debatuje řada nástrojů, jako je obnovený kurzový závazek, kvantitativní uvolňování, kontrola výnosové křivky, nástroje pro podpoření úvěrování ze strany bank, i negativní sazby.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Bankovní rada však prozatím není dohodnutá, kterou cestou jít, proto není ČNB v tomto ohledu konkrétní. My předpokládáme, že se ČNB bude chtít kontroverznějším nástrojům měnové politiky jako je kvantitativní uvolňování či obnovení kurzového závazku vyhnout, pokud to alespoň trochu bude možné,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Za zpomalení růstu spotřebitelských cen může hlavně zlevnění pohonných hmot – jejich ceny byly v dubnu o 16,7 % nižší než před rokem.

Naopak směrem vzhůru inflaci tlačí zdražující potraviny, jako celek jsou – společně s nealkoholickými nápoji – o 7,8 % dražší než před rokem. Vzrostly zejména ceny ovoce (meziročně o 24,7 %) a zeleniny (o 11,8 %). Výrazně zdražila i ceny vepřového masa (o 18,9 %), mouky (o 16,6 %), cukru (o 16,2 %) nebo uzenin (o 13,8 %).

Rostou také ceny v oblasti bydlení, kde je elektřina o 8,6 % dražší než loni v dubnu, vodné o 5,3 %, stočné o 4,5 %, nájemné z bytu o 4,3 % a zemní plyn o 0,4 %.

Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny alkoholických nápojů a tabáku. Ceny lihovin stouply meziročně o 10,2 %, piva o 4 %, tabákových výrobků o 3,2 % a vína o 1,3 %.

Když porovnáme letošní duben s předchozím měsícem, tedy březnem 2020, klesly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo opět dáno poklesem cen pohonných hmot. Ten v dubnu meziměsíčně zaznamenal rekord, když ceny pohonných hmot klesly o 10,5 %. Větší zlevnění u čerpacích stanic samostatné Česko nepamatuje.

Česká inflace je nad evropským průměrem. Podle dat Eurostatu dělala v březnu průměrná meziroční inflace v Evropské unii 1,1 %. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku a v Polsku (shodně o 3,9 %) a nejméně v Itálii, na Kypru, v Portugalsku a ve Španělsku (shodně o 0,1 %). Na Slovensku cenový růst v březnu zpomalil na 2,4 % z 3,1 % v únoru. Březnová inflace klesla i v Německu, a to na 1,3 % z únorových 1,7 %.

„V příštích měsících ovlivní inflaci zejména pokles domácí poptávky. Opačným způsobem se do inflace promítne oslabení kurzu koruny,“ dodává David Marek, ekonom Deloitte.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,5 % v porovnání s letošním červnem. Meziročně jsou vyšší o 8,8 %, což je o 0,9 procentního bodu méně než v červnu. Informoval o tom Český... celý článek

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

7. 8. 2023 | Jana Divinová

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Inflace konečně pod 10 procenty. Na jásot je ale brzy

13. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Inflace konečně pod 10 procenty. Na jásot je ale brzy

Meziroční inflace pokračovala ve zvolňování a dostala se poprvé od ledna 2022 pod deset procent. Spotřebitelské ceny se podle Českého statistického úřadu v červnu zvedly o 9,7 procent.... celý článek

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

10. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

Inflace je zlá. Někdo s ní bojuje spořením, někdo investicemi, někdo vydělá na burze majlant a někdo si musí půjčit v bance. Podívejme se, kde mají tahle slovíčka původ, co má společného... celý článek

Partners Financial Services