Potraviny výrazně zdražují. Inflace ale klesá díky benzinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 5. 2020 | 4 komentáře

Meziroční inflace v dubnu klesla na 3,2 % z březnových 3,4 %. K poklesu nejvíce přispěly ceny pohonných hmot, které zažily historický propad. Naopak dál zdražují ceny potravin nebo bydlení. Čerstvá čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Zatímco ještě na začátku roku měla ČNB obavy z přílišných inflačních tlaků, nyní se znovu potvrzuje, že jsou dávno pryč. Inflace v dubnu podle očekávání poklesla a nic nebrání tomu, aby se dál snižovala,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podle něj inflace už za měsíc spadne pod tříprocentní hranici a bude dál klesat. „Předpokládáme, že se ještě v průběhu letošního roku inflace dostane pod dvouprocentní cíl ČNB, nicméně pravděpodobnost deflace zůstává velmi nízká. Je to podstatné především z pohledu možných nekonvenčních opatření, o nichž informovala ČNB v pondělí,“ říká Dufek.

Člen bankovní rady Tomáš Holub v pondělí uvedl, že se v ČNB debatuje řada nástrojů, jako je obnovený kurzový závazek, kvantitativní uvolňování, kontrola výnosové křivky, nástroje pro podpoření úvěrování ze strany bank, i negativní sazby.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Bankovní rada však prozatím není dohodnutá, kterou cestou jít, proto není ČNB v tomto ohledu konkrétní. My předpokládáme, že se ČNB bude chtít kontroverznějším nástrojům měnové politiky jako je kvantitativní uvolňování či obnovení kurzového závazku vyhnout, pokud to alespoň trochu bude možné,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Za zpomalení růstu spotřebitelských cen může hlavně zlevnění pohonných hmot – jejich ceny byly v dubnu o 16,7 % nižší než před rokem.

Naopak směrem vzhůru inflaci tlačí zdražující potraviny, jako celek jsou – společně s nealkoholickými nápoji – o 7,8 % dražší než před rokem. Vzrostly zejména ceny ovoce (meziročně o 24,7 %) a zeleniny (o 11,8 %). Výrazně zdražila i ceny vepřového masa (o 18,9 %), mouky (o 16,6 %), cukru (o 16,2 %) nebo uzenin (o 13,8 %).

Rostou také ceny v oblasti bydlení, kde je elektřina o 8,6 % dražší než loni v dubnu, vodné o 5,3 %, stočné o 4,5 %, nájemné z bytu o 4,3 % a zemní plyn o 0,4 %.

Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny alkoholických nápojů a tabáku. Ceny lihovin stouply meziročně o 10,2 %, piva o 4 %, tabákových výrobků o 3,2 % a vína o 1,3 %.

Když porovnáme letošní duben s předchozím měsícem, tedy březnem 2020, klesly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo opět dáno poklesem cen pohonných hmot. Ten v dubnu meziměsíčně zaznamenal rekord, když ceny pohonných hmot klesly o 10,5 %. Větší zlevnění u čerpacích stanic samostatné Česko nepamatuje.

Česká inflace je nad evropským průměrem. Podle dat Eurostatu dělala v březnu průměrná meziroční inflace v Evropské unii 1,1 %. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku a v Polsku (shodně o 3,9 %) a nejméně v Itálii, na Kypru, v Portugalsku a ve Španělsku (shodně o 0,1 %). Na Slovensku cenový růst v březnu zpomalil na 2,4 % z 3,1 % v únoru. Březnová inflace klesla i v Německu, a to na 1,3 % z únorových 1,7 %.

„V příštích měsících ovlivní inflaci zejména pokles domácí poptávky. Opačným způsobem se do inflace promítne oslabení kurzu koruny,“ dodává David Marek, ekonom Deloitte.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 14 komentářů

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 164 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

Spotřebitelské ceny stouply v dubnu o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.