Růst mezd na začátku roku zpomalil. A bude hůř

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 6. 2020 09:40
Růst mezd na začátku roku zpomalil. A bude hůř

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí na 34 077 korun. Meziročně šlo o pětiprocentní nárůst, reálně (po odečtení inflace) stoupla průměrná mzda o 1,4 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

V nominálním vyjádření jde o nejpomalejší růst za poslední tři roky, po započtení inflace dokonce za posledních šest let.

Medián mezd vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,8 procenta na 29 333 korun. U mužů dosáhl 31 790 korun, u žen 26 723 korun. 

Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami než průměr.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo v prvním čtvrtletí mzdu mezi 15 761 a 53 850 korunami.

Ekonomové upozorňují, že růst mezd vzhledem k ekonomickému propadu v souvislosti s koronavirem letos ještě zpomalí.

„Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým zaměstnancům dokonce v důsledku vysoké inflace klesne reálná hodnota mezd,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Po loňském růstu mezd o více než sedm procent čekáme pro letošek zpomalení na 2,8 %, což pravděpodobně bude jen lehce nad inflací,“ říká Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

„Následky koronavirové krize se naplno projeví až ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku. Úsporná opatření firem mohou být tentokrát výraznější než roce 2009 po velké finanční krizi,“ myslí si David Marek, ekonom skupiny Deloitte.

Průměrná mzda podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha42 760 Kč3,1 %
Středočeský kraj34 224 Kč4,9 %
Jihomoravský kraj32 880 Kč5,5 %
Plzeňský kraj32 800 Kč4,8 %
Ústecký kraj31 530 Kč5,8 %
Královéhradecký kraj31 289 Kč5,2 %
Liberecký kraj31 265 Kč3,8 %
Kraj Vysočina31 181 Kč5,6 %
Jihočeský kraj30 906 Kč6 %
Moravskoslezský kraj30 840 Kč5,4 %
Olomoucký kraj30 469 Kč5,2 %
Pardubický kraj30 349 Kč5,4 %
Zlínský kraj30 139 Kč2,7 %
Karlovarský kraj29 687 Kč5 %
Zdroj: Český statistický úřad

Anketa

Měli by vám přidat?

Dosavadní svižný růst mezd předešlých let příchodem koronavirové krize a související nejistoty ohledně budoucího ekonomického vývoje skončil, potvrzuje i ekonom ING Bank Jakub Seidler. „Za první čtvrtletí prozatím nebylo zpomalení mezd ještě natolik citelné, protože pandemie zasáhla jen závěr čtvrtletí, a jen některá odvětví. Zpomalení mezd od druhého čtvrtletí však bude výraznější,“ říká. 

„ČNB čeká dokonce meziroční pokles. Nejen z důvodu restriktivních opatření a zpomalení ekonomiky, ale i z určitých technických důvodu, kdy ošetřovné a kompenzace za nařízenou karanténu nebudou brány jako mzdy a budou tak výpočet průměrné mzdy snižovat. Stejně tak výpočet průměrné mzdy sníží ti zaměstnanci, kteří pobírali nižší mzdu kvůli překážkám na straně zaměstnavatele,“ dodává Seidler.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

7. 9. 2021 | Zdeněk Bauer | 3 komentáře

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

Kdy vás musí zaměstnavatel omluvit v práci a naplno vám to proplatit? Co patří mezi důležité osobní překážky v práci? Přečtěte si.

Mzdy rekordně stouply, hlásí statistici

3. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Mzdy rekordně stouply, hlásí statistici

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 38 275 korun, což je o 3893 korun (11,3 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace)... celý článek

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

Z pravidel odpadne podmínka společné domácnosti. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

30. 8. 2021 | Petr Kučera

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

Lidé, kteří celý den pečují o člena rodiny, dosáhnou snadněji na dlouhodobé ošetřovné neboli ošetřovatelské volno. Zkrátí se podmínka hospitalizace, u nevyléčitelně nemocných se úplně... celý článek

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

30. 8. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

Tatínci si od roku 2022 nově mohou vzít dva týdny místo dosavadního jednoho. Když bude dítě během šestinedělí hospitalizováno, prodlouží se lhůta k čerpání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.