Krize zasáhla ekonomiku rychle, spočítali statistici

| rubrika: Aktuality | 15. 5. 2020 09:45 | 3 komentáře

Zdroj: Shutterstock

Necelé tři týdny nouzového stavu v březnu stačily, aby hrubý domácí produkt (HDP) Česka v prvním čtvrtletí roku 2020 propadl mezičtvrtletně o 3,6 % a meziročně o 2,2 %. Ukazuje to předběžný odhad, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Výsledek prvního čtvrtletí, byť zatím jen předběžný, je srovnatelný se situací na začátku roku 2009. Tehdy však šlo však o vrchol recese, která následovala po rozjezdu finanční krize. Tentokrát jde vlastně teprve o začátek nové recese, která nyní graduje,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

„Druhé čtvrtletí totiž nejspíše už bude ve znamení dvojciferného propadu,“ dodává Dufek.

Negativní meziroční vývoj HDP byl podle statistiků způsoben především poklesem zahraniční poptávky a nižší tvorbou kapitálu. Naopak pozitivní vliv měly rostoucí výdaje vládních institucí.

Srovnejte si to s námi

„Výsledek prvního čtvrtletí je odrazem nákladového šoku, respektive rozpadu dodavatelských řetězců, nuceného i dobrovolného uzavírání obchodů. Poptávkový šok, který následuje, sice zřejmě nebude tak drastický, ale o to může být delší,“ říká Dufek.

Jak dlouhý a hluboký ekonomický propad bude, záleží na tom, jak moc poroste nezaměstnanost nebo poklesnou reálné mzdy, ale také na důvěře spotřebitelů nakupovat a investovat. „A v podstatě totéž platí i pro firemní sféru, která své investice zmrazila a dál už jen předpokládá jejich pokles,“ dodává Dufek.

„Bude-li pokračovat uvolňování restrikcí podle vládou nastíněného harmonogramu, nejhorším měsícem pro průmysl, dopravu i obchod bude duben. Za celé druhé čtvrtletí v této chvíli odhadujeme snížení HDP mezikvartálně o 13 až 15 %, což znamená meziroční výkon nižší o bezprecedentních 15 až 17 %,“ říká Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank.

Analytici ČSOB letos očekávají pokles české ekonomiky o 10 %, analytici UniCreditu o 11 %. Jsou tak pesimističtější než Česká národní banka, která ve své aktuální prognóze počítá s osmiprocentním propadem. Návrat na předkoronavirovou úroveň ekonomiky nečeká ani v příštím roce, kdy by se měl obnovit ekonomický růst.


Čtěte více:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.