Karanténa v peněženkách končí. Nová čísla, jak Češi utrácejí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2020 | 11 komentářů
Karanténa v peněženkách končí. Nová čísla, jak Češi utrácejí

Zdroj: Shutterstock

Češi už utrácejí jako před koronavirem. Uvolnění karanténních opatření rychle přispělo k oživení nákupů. Vyplývá to z analýzy karetních platebních transakcí a objemů výběrů hotovosti z bankomatů, kterou provedla Česká spořitelna.

„Platby kartou (jak u terminálů v obchodech, tak na internetu) a výběry z bankomatů byly v polovině května ve dvou po sobě jdoucích týdnech o devět procent vyšší než ve stejném období loňského roku. V meziročním srovnání tak rostly podobným tempem jako v lednu a únoru, tedy ještě před koronavirem,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Rozšíření koronaviru do Česka během března a následné omezování chodu ekonomiky i volného pohybu lidí se dramaticky projevilo ve výdajích domácností. Vůbec nejhlubší propad nastal koncem března, kdy výdaje prováděné platebními kartami klesly meziročně o 24 procent.

Nová čísla jsou podle Navrátila nadějná. „Češi neupadli do deprese, nezvyšují výrazně míru úspor a neodkládají útraty za zbytné věci,“ zdůrazňuje.

Zdroj: ČS

Největší nárůst plateb kartou zaznamenaly obory, které se zaměřují převážně na české klienty a na sortiment spojený s jejich domovy. Hobbymarkety zaznamenaly ve druhé polovině května meziroční růst o víc než dvojnásobek (o 112 %), výrazný růst hlásí i prodejci nábytku (62 %) či elektroniky (+47 %). Platby kartou za doručování domů stouply meziročně o 86 %, za oblečení o 17 %.

Naopak největší propad se projevil u cestovních kanceláří (o 91 %) a provozovatelů ubytování (o 75 %).

Restaurace ve druhé polovině května vykazovaly meziroční pokles karetních transakcí „jen“ o 11 %, zatímco ještě před otevřením zahrádek to bylo o 40 %. „Propad tržeb restaurací i dalších podniků je ale bezpochyby větší. Analýza České spořitelny totiž monitoruje útraty Čechů, nikoliv cizinců, kteří se zejména ve velkých městech významně na tržbách restaurací a hotelů podílejí,“ vysvětluje Navrátil.

Analýza navíc nepočítá hotovostní transakce, které byly v některých odvětvích až dosud zásadní. „Pokles hotovostních transakcí naznačuje skutečnost, že v meziročním srovnání došlo k poklesu výběru z bankomatů o osm procent,“ dodává Navrátil.

Zdroj: ČS

Čísla z trhu podle něj ukazují, že dodávání likvidity firmám a domácnostem má téměř okamžitý efekt. Prostřednictvím útrat domácností totiž peníze rychle putují do reálné ekonomiky a přispívají k jejímu oživování.

„Samozřejmě ještě může přijít sekundární vliv přes korporátní sektor, tedy že rostoucí nezaměstnanost spotřebu opět srazí,“ upozorňuje Navrátil. „Pokud se ale podaří dodávat likviditu prostřednictvím různých programů a podporovat investice), tak by oživení české ekonomiky nemuselo trvat tak dlouho, jak se ještě před pár týdny zdálo.“

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2020 22:01, pag

Ano,lidé utrácejí stejně jako před příchodem koronaviru,jen za to dostanou třetinu zboží nebo služeb. Kdyby koronavir nebyl,musely by si ho banky vymyslet.

+33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

23. 6. 2022 | Petr Kučera

Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

Starší vzory bankovek, které přestanou platit na konci letošního června, budou dál přijímat téměř všechny sítě vkladomatů, tedy bankomatů s vkladovou funkcí. Webu Peníze.cz to potvrdili... celý článek

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Tyhle už mi nedávejte! Co s bankovkami, kterým končí platnost

21. 6. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Tyhle už mi nedávejte! Co s bankovkami, kterým končí platnost

Na konci června přestanou platit starší vzory většiny českých bankovek. Můžete je odmítnout už teď? A kam s nimi, když vám zůstanou v peněžence po začátku července? Tady je přehled. celý článek

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

20. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 42 komentářů

Kolik si připlatíte za jídlo v hospodě? Grafy nejen svíčkové

Chodíte z práce na oběd do hospody? Míváte pracovní schůzky v restauracích? Rádi si zajdete na večeři? Museli jste si všimnout, že účty nejsou, co bývaly. Zdražuje se. Vzali jsme data... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.