Karanténa v peněženkách končí. Nová čísla, jak Češi utrácejí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2020 15:30 | 11 komentářů
Karanténa v peněženkách končí. Nová čísla, jak Češi utrácejí

Zdroj: Shutterstock

Češi už utrácejí jako před koronavirem. Uvolnění karanténních opatření rychle přispělo k oživení nákupů. Vyplývá to z analýzy karetních platebních transakcí a objemů výběrů hotovosti z bankomatů, kterou provedla Česká spořitelna.

„Platby kartou (jak u terminálů v obchodech, tak na internetu) a výběry z bankomatů byly v polovině května ve dvou po sobě jdoucích týdnech o devět procent vyšší než ve stejném období loňského roku. V meziročním srovnání tak rostly podobným tempem jako v lednu a únoru, tedy ještě před koronavirem,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Rozšíření koronaviru do Česka během března a následné omezování chodu ekonomiky i volného pohybu lidí se dramaticky projevilo ve výdajích domácností. Vůbec nejhlubší propad nastal koncem března, kdy výdaje prováděné platebními kartami klesly meziročně o 24 procent.

Nová čísla jsou podle Navrátila nadějná. „Češi neupadli do deprese, nezvyšují výrazně míru úspor a neodkládají útraty za zbytné věci,“ zdůrazňuje.

Zdroj: ČS

Největší nárůst plateb kartou zaznamenaly obory, které se zaměřují převážně na české klienty a na sortiment spojený s jejich domovy. Hobbymarkety zaznamenaly ve druhé polovině května meziroční růst o víc než dvojnásobek (o 112 %), výrazný růst hlásí i prodejci nábytku (62 %) či elektroniky (+47 %). Platby kartou za doručování domů stouply meziročně o 86 %, za oblečení o 17 %.

Naopak největší propad se projevil u cestovních kanceláří (o 91 %) a provozovatelů ubytování (o 75 %).

Restaurace ve druhé polovině května vykazovaly meziroční pokles karetních transakcí „jen“ o 11 %, zatímco ještě před otevřením zahrádek to bylo o 40 %. „Propad tržeb restaurací i dalších podniků je ale bezpochyby větší. Analýza České spořitelny totiž monitoruje útraty Čechů, nikoliv cizinců, kteří se zejména ve velkých městech významně na tržbách restaurací a hotelů podílejí,“ vysvětluje Navrátil.

Analýza navíc nepočítá hotovostní transakce, které byly v některých odvětvích až dosud zásadní. „Pokles hotovostních transakcí naznačuje skutečnost, že v meziročním srovnání došlo k poklesu výběru z bankomatů o osm procent,“ dodává Navrátil.

Zdroj: ČS

Čísla z trhu podle něj ukazují, že dodávání likvidity firmám a domácnostem má téměř okamžitý efekt. Prostřednictvím útrat domácností totiž peníze rychle putují do reálné ekonomiky a přispívají k jejímu oživování.

„Samozřejmě ještě může přijít sekundární vliv přes korporátní sektor, tedy že rostoucí nezaměstnanost spotřebu opět srazí,“ upozorňuje Navrátil. „Pokud se ale podaří dodávat likviditu prostřednictvím různých programů a podporovat investice), tak by oživení české ekonomiky nemuselo trvat tak dlouho, jak se ještě před pár týdny zdálo.“

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2020 22:01, pag

Ano,lidé utrácejí stejně jako před příchodem koronaviru,jen za to dostanou třetinu zboží nebo služeb. Kdyby koronavir nebyl,musely by si ho banky vymyslet.

+33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

Na výměnu poukazu, který jste dostali podle zákona zvaného Lex voucher, zbývá měsíc. O peníze nepřijdete ani v případě, že si náhradní zájezd nevyberete. Ale pozor: Pro vlastní vouchery... celý článek

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

26. 7. 2021 | Petr Kučera

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

Fintechová společnost Mall Pay mění svou vizuální identitu. Stylizovanou platební kartu v ní nahrazuje NFC symbol pro bezkontaktní placení. Slovo Mall sice v názvu zůstává, graficky... celý článek

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

Banky varují před nevýhodným kurzem v cizině při využití služby DCC. Většina z nich ale pořád odmítá nabídnout klientům snadnou ochranu. Proč?

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

Lidé zřejmě budou lépe chráněni na trhu s energiemi. Poslanci schválili vládní novelu energetického zákona, teď ji projednají senátoři. Očekává se, že nová pravidla začnou platit od... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.