Karanténa v peněženkách končí. Nová čísla, jak Češi utrácejí

| rubrika: Aktuality | 28. 5. 2020 15:30 | 11 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Češi už utrácejí jako před koronavirem. Uvolnění karanténních opatření rychle přispělo k oživení nákupů. Vyplývá to z analýzy karetních platebních transakcí a objemů výběrů hotovosti z bankomatů, kterou provedla Česká spořitelna.

„Platby kartou (jak u terminálů v obchodech, tak na internetu) a výběry z bankomatů byly v polovině května ve dvou po sobě jdoucích týdnech o devět procent vyšší než ve stejném období loňského roku. V meziročním srovnání tak rostly podobným tempem jako v lednu a únoru, tedy ještě před koronavirem,“ říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Rozšíření koronaviru do Česka během března a následné omezování chodu ekonomiky i volného pohybu lidí se dramaticky projevilo ve výdajích domácností. Vůbec nejhlubší propad nastal koncem března, kdy výdaje prováděné platebními kartami klesly meziročně o 24 procent.

Nová čísla jsou podle Navrátila nadějná. „Češi neupadli do deprese, nezvyšují výrazně míru úspor a neodkládají útraty za zbytné věci,“ zdůrazňuje.

Zdroj: ČS

Největší nárůst plateb kartou zaznamenaly obory, které se zaměřují převážně na české klienty a na sortiment spojený s jejich domovy. Hobbymarkety zaznamenaly ve druhé polovině května meziroční růst o víc než dvojnásobek (o 112 %), výrazný růst hlásí i prodejci nábytku (62 %) či elektroniky (+47 %). Platby kartou za doručování domů stouply meziročně o 86 %, za oblečení o 17 %.

Naopak největší propad se projevil u cestovních kanceláří (o 91 %) a provozovatelů ubytování (o 75 %).

Restaurace ve druhé polovině května vykazovaly meziroční pokles karetních transakcí „jen“ o 11 %, zatímco ještě před otevřením zahrádek to bylo o 40 %. „Propad tržeb restaurací i dalších podniků je ale bezpochyby větší. Analýza České spořitelny totiž monitoruje útraty Čechů, nikoliv cizinců, kteří se zejména ve velkých městech významně na tržbách restaurací a hotelů podílejí,“ vysvětluje Navrátil.

Analýza navíc nepočítá hotovostní transakce, které byly v některých odvětvích až dosud zásadní. „Pokles hotovostních transakcí naznačuje skutečnost, že v meziročním srovnání došlo k poklesu výběru z bankomatů o osm procent,“ dodává Navrátil.

Zdroj: ČS

Čísla z trhu podle něj ukazují, že dodávání likvidity firmám a domácnostem má téměř okamžitý efekt. Prostřednictvím útrat domácností totiž peníze rychle putují do reálné ekonomiky a přispívají k jejímu oživování.

„Samozřejmě ještě může přijít sekundární vliv přes korporátní sektor, tedy že rostoucí nezaměstnanost spotřebu opět srazí,“ upozorňuje Navrátil. „Pokud se ale podaří dodávat likviditu prostřednictvím různých programů a podporovat investice), tak by oživení české ekonomiky nemuselo trvat tak dlouho, jak se ještě před pár týdny zdálo.“

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2020 22:01, pag

Ano,lidé utrácejí stejně jako před příchodem koronaviru,jen za to dostanou třetinu zboží nebo služeb. Kdyby koronavir nebyl,musely by si ho banky vymyslet.

+33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.