Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 20. 10. 2021 | 3 komentáře
Statistika Fincentrum Hypoindex za září sice ukazuje hodnotu 2,43 %, jenže takový úrok vám už dnes banky k nové hypotéce nenabídnou. Trh čeká zchlazení.
Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték posedmé v řadě stoupl – v září na 2,43 % ze srpnových 2,32 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Loni v září dosahoval průměrný úrok 2,09 %.

Na zářijových 2,43 % už teď ale nikdo nedosáhne. Hypotéky v říjnu, po výrazném zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky, rychle zdražují. Novou už dnes s úrokem pod tři procenta seženete těžko.

„S ohledem na to, že nabídkové sazby jednotlivých bank už tříprocentní hodnotu překročily a dnes se už blíží k hranici 4 % a Fincentrum Hypoindex reaguje se zpožděním dva až tři měsíce, je jasné, že i průměrná sazba poskytnutých hypoték bude brzy tyto hodnoty atakovat,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Naposledy včera oznámila skupina ČSOB, která je díky Hypoteční bance jedním z lídrů hypotečního trhu, že od pondělí 25. října zvyšuje u delších fixací na pět a více let úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Jednoleté a tříleté fixace porostou ještě výrazněji. Úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let a s 80% LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti) nově dosáhne 3,59 %.

Konkrétně v ČSOB tak jde o druhé výrazné zdražení hypoték za dva týdny. Podobně na rostoucí cenu peněz reagují i další banky – a reagovat dál budou.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to zaplatit? Hypotéka? Úvěr ze stavebního spoření? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„V návaznosti na vývoj české ekonomiky a zvyšující se inflaci dochází k rychlému růstu úrokových sazeb, který jsme nuceni přenést i do naší nabídky. Očekávám, že se zvýšením úrokových sazeb hypoték bude spojeno také určité ochlazení hypotečního trhu, který od začátku pandemie covid-19 zaznamenával rekordní výsledky. Vyšší sazby také výrazněji utlumí zájem o předčasné refinancování stávajících úvěrů, který se na rekordních číslech významně podílel,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

K ochlazení trhu by v příštích měsících kromě růstu úrokových sazeb mohl přispět i efekt možného předzásobení. První tři čtvrtletí byl totiž zájem o hypotéky rekordní a i rok 2020 byl pro banky úspěšný. Za prvních devět měsíců roku 2021 sjednaly banky podle Hypoindexu téměř 104 tisíc hypoték za téměř 323 miliard korun. Už tak překonaly dosud rekordní loňský rok, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal za 12 měsíců na 254 miliard korun. I počtem sjednaných hypoték je letošek už nad rokem 2020, loni banky sjednaly za celý rok 92 tisíc hypoték. Rekord v počtu sjednaných hypoték dosud drží rok 2016, tehdy jich bylo 114 tisíc.

V září banky podle Hypoindexu sjednaly 9602 hypoték, v srpnu to bylo 10 444 hypoték a v rekordním březnu 14 401 kusů. Jisté ochlazení tak už vidět lze, stále je však v meziročním srovnání stejných měsíců počet hypoték vyšší. I když i tady tempo klesá – v září banky sjednaly meziročně o 22 % hypoték víc, ještě v srpnu to ale bylo o více než polovinu.

Průměrná výše hypotečního úvěru v září klesla zhruba o 46 tisíc na 3 183 818 korun. Před pěti lety, v září roku 2016, dosahovala průměrná výše hypotéky podle Hypoindexu 1 995 626 korun. Za pět let tedy narostla o 60 % a kopíruje rychlý růst cen nemovitostí z posledních let.

A ještě poznámka na konec: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

ČSOB upozadí značku Hypoteční banka, tradiční logo končí

7. 2. 2024 | Olga Skalková, Petr Kučera | 1 komentář

ČSOB upozadí značku Hypoteční banka, tradiční logo končí

Podobné jméno, jednotná modrá barva i logo. Změny mají zdůraznit, že ČSOB je jedna velká skupina. Jen Patria se tomu zatím vyhne.

Partners Financial Services