Hypotéky dál zlevnily. Níž už to nepůjde, čekají experti

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 20. 1. 2021 | 2 komentáře
Banky loni sjednaly rekordní objem hypotečních úvěrů. Vedle rostoucích cen nemovitostí k tomu pomohly i klesající úroky. Letos hypotéky mírně zdraží, čekají lidé z oboru.
Hypotéky dál zlevnily. Níž už to nepůjde, čekají experti

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték v prosinci podeváté v řadě klesl, konkrétně na 1,96 % z listopadových 1,98 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Loňský rok začal zdražováním: Zatímco v prosinci dosahoval průměrný úrok 2,34 %, na konci března už 2,44 %. Pak ale „peníze začaly zlevňovat“ kvůli koronavirové krizi. Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu postupně z 2,25 % na nynějších 0,25 %.

„V letošním roce se zřejmě trend poklesu hypotečních sazeb otočí a po stagnaci pravděpodobně přijde růst,“ očekává Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. „Cena peněz na mezibankovním trhu totiž již dva měsíce roste a zvyšovat sazby se chystá i ČNB. Základní sazby by mohly začít růst nejpozději ve druhém pololetí. Pokoření rekordně nízké průměrné sazby hypoték z konce roku 2016, kdy se dotkla dna s hodnotou 1,77 %, se tak letos s velkou pravděpodobností nedočkáme,“ dodává.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Na mírné zdražování u hypoték letos sází i šéf Hypoteční banky Jiří Feix. „První signály se objevily už koncem minulého roku. Nebude se ale jednat o žádný překotný nárůst, úrokové sazby úvěrů na bydlení zůstanou velmi atraktivní,“ říká.

Šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek čeká mírné zdražení hned v lednu v souvislosti se zdražením hypoték v UniCredit Bank a v Moneta Money Bank. Další banky by se ještě do konce měsíce mohly přidat.

Rodinné domy a byty loni podle dat skupiny ČSOB zdražily o více než 10 procent, letos by tempo růstu mohlo brzdit. „Myslíme si, že ceny by už neměly plošně růst. Dle našeho názoru dojde v letošním roce ke stabilizaci cen. Samozřejmě se to nebude týkat plošně všech nemovitostí, ale trend rostoucích cen by se měl přibrzdit,“ říká Feix.

„Už na konci loňského roku začaly ceny nemovitostí brzdit. A jelikož dění na realitním trhu se odráží na vývoji hypotečního trhu, dá se očekávat, že v letošním roce přibrzdí i hypoteční trh. Koronavirová krize navíc není zažehnána a nezaměstnanost pozvolna začíná narůstat. Do budoucna tak bude méně lidí, kteří projdou sítem hypotečních bank,“ předpovídá Sýkora. Například Hypoteční banka počítá, že letos objem prodaných hypoték klesne zhruba o desetinu.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Loni banky podle Hypoindexu sjednaly hypotéky v celkovém objemu 254 miliard korun a překonaly tak dosud rekordní roky 2016 a 2017, kdy to bylo 226 miliard. Skutečné číslo za celý trh je přitom ještě o několik miliard vyšší, protože do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl, jako třeba Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Rekordní objemy neznamenají rekordní zájem. Hypoték se loni sjednalo méně než v předchozích rekordních letech. Dosud nejvíc smluv banky podle Hypoindexu sjednaly v roce 2016, kdy jich bylo přes 114 tisíc. Loni to bylo přes 92 tisíc, což je zhruba o 15 tisíc víc než v roce 2019.

Za rekordním objemem je už zmíněný růst cen nemovitostí, se kterou roste i výše poskytnutých hypoték. V prosinci průměrná výše hypotéky atakovala hranici tří milionů, konkrétně to bylo 2 966 150 korun. Za posledních dvanáct měsíců se podle Hypoindexu průměrná výše hypotéky zvýšila o 366 tisíc korun.

„A od listopadu 2016, kdy se usadila nad dvěma miliony korun, vzrostla průměrná výše hypotéky již o více než 900 tisíc korun, tedy o více než 30 procent za čtyři roky,“ dodává Sýkora.

Bankám se výrazně povedl i poslední měsíc roku 2020. Ty, které hlásí data do Hypoindexu, v prosinci poskytly 9951 hypoték za 29,5 miliardy korun. Podle počtu kusů i celkového objemu to byl historicky nejlepší prosinec na trhu.

Výraznou část tohoto objemu tvoří i takzvané refinancované hypotéky, tedy ty, které lidé již měli, ale převedli je do jiné banky. Nejčastěji se to dělá kvůli nabídce s nižšími úroky. Podle hlavního poradce České bankovní asociace Vladimíra Staňury objem refinancovaných hypoték v poslední době dělá zhruba šest miliard korun měsíčně.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

Skupina ČSOB, do níž patří i Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna, oznámila zdražení úvěrů na bydlení.

Státní dluh ještě poroste. Žádnou paniku, uklidňuje hlavní poradce ČBA

24. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Státní dluh ještě poroste. Žádnou paniku, uklidňuje hlavní poradce ČBA

„Naše ekonomika je na tom mnohem lépe, než by se mohlo z médií zdát,“ říká v rozhovoru Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

21. 2. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

Jaká jsou pravidla pro odpočet úroků od základu daně? Od kdy platí nižší limit a pro koho? Komu může pomoct nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu? A jak se mění takzvaný časový... celý článek

Chcete bydlet? Na levnější nemovitosti nečekejte

20. 2. 2021 | Lucie Drásalová | 5 komentářů

Chcete bydlet? Na levnější nemovitosti nečekejte

Čekat, až zlevní nemovitosti, a ještě doufat, že se to potká s nižšími úroky hypoték, je nesmysl.

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

17. 2. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.