O odklad splátek požádalo přes čtvrt milionu klientů bank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2020 | 2 komentáře
O odklad splátek požádalo přes čtvrt milionu klientů bank

Zdroj: Shutterstock

Víc než 250 tisíc lidí požádalo do konce dubna svou banku o odklad splátek hypoték, spotřebitelských nebo podnikatelských úvěrů. Vyplývá to z ankety webu Peníze.cz.

Většina žádostí přišla ještě v době, kdy banky nabízely odklad dobrovolně – na základě dohody v rámci České bankovní asociace. Zjednodušeně řečeno tak mohli lidé odložit splátky přinejmenším za duben až červen.

Další zájemci pak využili odklad podle zákona, který je účinný od 17. dubna. Díky němu se žádosti zjednodušily (ze strany klienta stačí oznámení, banka už ho prakticky nehodnotí) a odklady lze využít na delší dobu (do konce července nebo října podle vlastního výběru). Mnohem častěji volí lidé delší variantu.

Kdo oznámil bance do konce dubna, že má zájem odklad podle zákona, může ho využít počínaje květnovou splátkou. Kdo to oznámí až v květnu, může začít červnovou. Délka odkladu se tím však neprodlužuje, vždycky skončí nejpozději v říjnu.

Na systém podle zákona mohou přejít i klienti, kteří už předtím využili dobrovolnou nabídku banky na odklad. Dosáhnou tím mimo jiné delšího přerušení – k odkladu dubnové splátky mohou využít zákonnou možnost pro splátky za květen až říjen.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jak to funguje

Zdroj: Shutterstock

Co přináší zákon, který lidem umožní snadno přerušit splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů? Jak to v praxi funguje, jak je to s počítáním úroků nebo registry dlužníků? A na co si ještě dát pozor? Tady jsou odpovědi na časté otázky.

Na odložení splátek už máte nárok ze zákona. Projděte si podmínky

Česká spořitelna dostala ke konci dubna přes 70 tisíc žádostí o odklad splátek, z toho přes 50 tisíc přišlo na základě dobrovolné iniciativy banky a kolem 20 tisíc po začátku vládního moratoria (zákona)., „Zhruba 50 % žádostí se vztahuje na nezajištěné úvěry, 27 % na hypotéky a 9 % na úvěry pro firmy a podnikatele,“ upřesňuje František Bouc z tiskového oddělení spořitelny.

Skupina ČSOB – včetně Poštovní spořitelny a Hypoteční banky – eviduje skoro 60 tisíc žádostí. „Z toho zákonný odklad zatím využilo 20 tisíc klientů, většina – 90 procent – připadá na hypotéky a spotřebitelské úvěry,“ říká mluvčí Patrik Madle. Většina zájemců dala přednost delší ochranné lhůtě, tedy do konce října. „U spotřebitelských úvěrů zůstalo na dobrovolné variantě zhruba 55 procent klientů ze všech, kteří si doposud o odklad – dobrovolný i zákonný – požádali,“ dodává mluvčí ČSOB.

Komerční banka hlásí přes 25 tisíc žádostí o odklad splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů (zhruba se stejným poměrem) a další čtyři tisíce od klientů z řad firem. Asi dvě třetiny všech požadavků preferují odklad na dobu šesti měsíců.

Moneta zatím umožnila odklad úvěrů a hypoték téměř 68 tisícům žadatelů. „Jde o portfolio úvěrů v objemu 30,5 miliardy korun, z toho na Wüstenrot připadá 5,9 miliardy,“ upřesňuje mluvčí Zuzana Filipová. „Největší zájem o odklad splátek mají živnostníci, jejich odklady tvoří 23,5 % z celkového portfolia banky. Spotřebitelské úvěry tvoří 15 %, odklad hypoték pak 11,2 %,“ dodává.

Raiffeisenbank hlásí kolem 20 tisíc žádostí. „S jejich vyřízením jsme čekali na platnost zákona tak, abychom mohli žadatelům vše nastavit v souladu s ním,“ vysvětluje mluvčí Tomáš Zavoral. Polovina připadá na spotřebitelské půjčky, 35 % na hypotéky a 15 % na podnikatele. Oblíbenější je šestiměsíční varianta.

Air Bank požádalo o odklad 11,5 tisíce klientů. „Někteří žádají o odklady více úvěrů, proto celkový počet už odložených úvěrů je 17 tisíc, objem odložených splátek je přibližně 270 milionů korun,“ upřesňuje mluvčí Jana Karasová. Nejčastěji žádají o odklad splátek o šest měsíců – často uvádějí, že je to i z preventivních důvodů.

Zhruba 9000 žádostí dostala ke konci dubna UniCredit Bank. „Podíl spotřebitelských úvěrů je 55 %, hypoték 45 %. Podíl OSVČ je do tří procent,“ říká mluvčí Petr Plocek. Většina lidí zvolila šestiměsíční variantu. „Kontaktovali jsme všechny klienty z dříve domluveného odkladu a nabídli jim možnost postupovat podle moratoria schváleného vládou. Většina klientů tuto možnost využila,“ dodává.

mBank eviduje přes 5500 žádostí, z toho 84 % představují půjčky a 16 % hypotéky. „Tři čtvrtiny klientů, kteří žádají podle zákona, využili možnost odkladu do konce října,“ říká Martin Podolák, ředitel divize úvěrových produktů.

Fio banka, která s příjmem žádostí začala mezi posledními, registruje ke konci dubna 107 žádostí o odklad splátek hypoték, z toho 80 na šest měsíců. U podnikatelských úvěrů přijala žádosti o odklad splátek od 56 zájemců.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Partners Financial Services