Hypotéky znovu zdražují. Přehled sazeb a další novinky

Monika Veselíková | rubrika: Co se děje | 9. 1. 2018
Kdo přesně zdražoval a o kolik? Projděte si přehled změn v oblasti půjček a hypotečních úvěrů za prosinec 2017.
Hypotéky znovu zdražují. Přehled sazeb a další novinky

Některé hypoteční úvěry podražily už během listopadu, další banky se přidaly během prosince. Úrokové sazby ovšem nestoupají nijak závratně, většinou o jednu až dvě desetinky procenta. Během prosince přišla s informací o zvýšení úroků hypotečních úvěrů také Česká spořitelna. Nové sazebníky začaly právě platit. „Situace na hypotečním trhu směřuje k dalšímu zvyšování sazeb centrální bankou. Česká spořitelna proto mírně zvýší hypoteční úrokové sazby o 0,2 procenta,“ komentoval zvýšení mluvčí Filip Hrubý. Nové úrokové sazby hypoték České spořitelny začínají u pětileté fixace na 2,49 procenta, u osmileté fixace na 2,59 procenta, u desetileté fixace na 2,69 procenta a u patnáctileté fixace na 2,89 procenta.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

U ostatních bank platí vyšší sazby už od prosince a to následovně:

  • Air Bank: zvedla úrokové sazby hypotečních úvěrů o dvě desetiny procenta. Hypotéku do 1,5 milionu korun pořídíte se sazbou 2,69 procenta, úvěr nad 1,5 milionu korun se sazbou 2,49 procenta. Nové sazby platí pro nové hypotéky i refinancování.
  • Raiffeisenbank: s vyšší nabídkovou sazbou musí od 4. prosince počítat i zájemci o hypotéku u Raiffeisenbank. Úrok u Hypotéky na bydlení (Klasik) nově začíná na 2,29 procentech, Hypotéku na nebytové prostory banka nabízí s úrokem od 2,59 procenta. Předhypoteční úvěr (Klasik Plus) lze sjednat s úrokem od 4,59 procenta a Americkou hypotéku banka nabízí s úročením 3,79 procenta.
  • ČSOB a Era/Poštovní spořitelna: Dráž vyjde hypoteční úvěr i u Československé obchodní banky a Poštovní spořitelny. Od šestého prosince vypadají úrokové sazby následovně: 2,49 procenta u hypotéky s LTV do 80 procent, 3,49 procenta u hypotéky s LTV do 90 procent. Americká hypotéka začíná na úroku 4,79 procenta. V úrokových sazbách do 80 procent je již zahrnutá sleva 0,3 procenta za aktivní využívání platebního účtu – minimálně 5 tisíc korun měsíčně – u ČSOB nebo Ery/Poštovní spořitelny.
  • mBank: začátkem prosince se zdražovalo i u mBank. mHypotéku Light s fixací na 3 roky a LTV do 80 procent nově pořídíte se sazbou 2,09 procenta namísto původních 1,74 procenta. Podražila i hypotéka s pětiletou fixací a LTV do 80 procent – namísto 1,94 procenta teď banka nabídne 2,29 procenta. Uvedené sazby navíc platí pouze při využití slev 0,25 procenta za sjednání pojištění schopnosti splácet od mBank a slevu půl procenta za obrat na účtu mKonto minimálně 15 tisíc korun měsíčně.
  • Equabank: zvedla úrokovou sazbu plošně pro účelové úvěry s fixací na tři roky a pět let z 1,99 procenta na 2,29 procenta. Stejné sazby platí i při refinancování.
  • Wüstenrot: u hypoteční banky Wüstenrot zlevnily hypotéky s LTV od 80 do 90 procent odhadní ceny nemovitosti a fixací na jeden či dva roky s garantovanou úrokovou sazbou – z původních 2,64 procenta na 2,44 procenta. Dráž – o jednu desetinku procenta, naopak vyjde hypotéka s LTV do 80 procent a tříletou, pětiletou a sedmiletou fixací. Konkrétní sazby se odvíjí od výše úvěrů – projít si je můžete zde.
  • UniCredit Bank: zvýšila sazby plošně o jednu desetinu procenta. Hypoteční úvěr s fixací na pět let nebo sedm let a LTV do 80 nově nabídne úrok 2,59 procenta namísto 2,49 procenta. Kdo by chtěl sazbu fixovat na deset let, musí počítat s úrokem 2,69 procenta (původně 2,59 procenta).
  • Stavební spořitelna České spořitelny: dražší Hypoúvěr – úrokové sazby u Hypoúvěru zvedla také stavební spořitelna Buřinka. Nově dělá nabídková sazba úvěru s fixací na šest let a LTV do 80 procent 2,25 procenta namísto původních dvou procent. U tříleté fixace je úrok 2,4 procenta a u fixace na deset let 2,5 procenta.

Jedna drobná změna nastala i u spotřebitelských půjček:

  • Wüstenrot: nižší doba splatnosti – spořitelna snížila maximální dobu splatnosti překlenovacího úvěru Půjčka ProBydlení Expres – nově dělá osm let namísto deseti.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Partners Financial Services