Stát chce finančně vzdělávat i dospělé, chystá nové měření

| rubrika: Aktuality | 13. 1. 2020 18:30 | 2 komentáře

Stát se zaměří na zlepšení finanční gramotnosti nejenom u dětí, ale nově také u seniorů, lidí čerpajících pomoc v hmotné nouzi a u nezaměstnaných. Chce také vzdělávat stávající i budoucí pedagogy a zaměstnance veřejného sektoru, jako jsou sociální pracovníci a policisté, kteří ohroženým osobám nejčastěji pomáhají.

Vyplývá to z Národní strategie finančního vzdělávání 2.0, kterou připravilo ministerstvo financí a dnes ji schválila vláda. Součástí je mimo jiné vznik webu financnigramotnost.mfcr.cz a Národního registru projektů finančního vzdělávání, což má usnadnit orientaci v nabídce.

„V současnosti mnoho soukromých subjektů vytváří a nabízí finančně vzdělávací projekty, ty však mají různou kvalitu i různé zaměření. Díky vzniklým měřítkům kvality budou na webu nabízeny projekty, které tyto standardy splňují. Například pro ředitele škol či domovů seniorů může být v současnosti obtížné se v široké nabídce orientovat. Proto je součástí navrhované strategie tento nástroj, který jim usnadní výběr,“ vysvětluje ministerstvo.

Ministryně financí Alena Schillerová připomíná, že Česká republika se stala jednou z prvních zemí na světě, které zavedly povinnou výuku finanční gramotnosti na základních (od roku 2013) a středních (od roku 2009) školách.

Máte to vychytaný?

Špatné informace jsou jednou z nejsnadnějších cest, jak naletět podvodníkům a přijít o peníze. Váš případ to nejspíš nebude, ale přesto: Pojďme si otestovat, co přinesl rok 2019.

Přijdete snadno o peníze? Vyzkoušejte si, jak znáte novinky

Dva dosavadní průzkumy ukázaly, že finanční gramotnost se postupně zvyšuje, výsledky jsou nicméně stále nedostatečné. Podle posledního šetření, kterého se zúčastnilo 14 zemí Evropské unie, se Česká republika se umístila na 11. místě.

„Dvě třetiny dospělých se nechovají ekonomicky zodpovědně, skoro dvě třetiny domácností nesestavuje rodinný rozpočet, více než třetina respondentů neví, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu domácnosti, pětina dospělých nijak aktivně nespoří a skoro polovina lidí nedokáže správně vypočítat úrok,“ uvádí ministerstvo.

„Tato zjištění, v kombinaci s novými výzvami, jako jsou rozšiřující se nabídky korporátních dluhopisů vykazujících podvodné rysy, nekalé nabídky mířené na seniory, nezaměstnané, extrémní dostupnost a agresivní marketingová podpora rychlých půjček, využívání sofistikovaných psychologických nátlakových metod v osobním prodeji, vedou k nutnosti aktualizace strategie finančního vzdělávání,“ dodává úřad.

Už na začátku letošního roku má být v Česku provedeno nové měření finanční gramotnosti obyvatelstva jako součást celosvětového průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.