Stát chce finančně vzdělávat i dospělé, chystá nové měření

pk | rubrika: Aktuality | 13. 1. 2020 | 2 komentáře

Stát se zaměří na zlepšení finanční gramotnosti nejenom u dětí, ale nově také u seniorů, lidí čerpajících pomoc v hmotné nouzi a u nezaměstnaných. Chce také vzdělávat stávající i budoucí pedagogy a zaměstnance veřejného sektoru, jako jsou sociální pracovníci a policisté, kteří ohroženým osobám nejčastěji pomáhají.

Vyplývá to z Národní strategie finančního vzdělávání 2.0, kterou připravilo ministerstvo financí a dnes ji schválila vláda. Součástí je mimo jiné vznik webu financnigramotnost.mfcr.cz a Národního registru projektů finančního vzdělávání, což má usnadnit orientaci v nabídce.

„V současnosti mnoho soukromých subjektů vytváří a nabízí finančně vzdělávací projekty, ty však mají různou kvalitu i různé zaměření. Díky vzniklým měřítkům kvality budou na webu nabízeny projekty, které tyto standardy splňují. Například pro ředitele škol či domovů seniorů může být v současnosti obtížné se v široké nabídce orientovat. Proto je součástí navrhované strategie tento nástroj, který jim usnadní výběr,“ vysvětluje ministerstvo.

Ministryně financí Alena Schillerová připomíná, že Česká republika se stala jednou z prvních zemí na světě, které zavedly povinnou výuku finanční gramotnosti na základních (od roku 2013) a středních (od roku 2009) školách.

Máte to vychytaný?

Špatné informace jsou jednou z nejsnadnějších cest, jak naletět podvodníkům a přijít o peníze. Váš případ to nejspíš nebude, ale přesto: Pojďme si otestovat, co přinesl rok 2019.

Přijdete snadno o peníze? Vyzkoušejte si, jak znáte novinky

Dva dosavadní průzkumy ukázaly, že finanční gramotnost se postupně zvyšuje, výsledky jsou nicméně stále nedostatečné. Podle posledního šetření, kterého se zúčastnilo 14 zemí Evropské unie, se Česká republika se umístila na 11. místě.

„Dvě třetiny dospělých se nechovají ekonomicky zodpovědně, skoro dvě třetiny domácností nesestavuje rodinný rozpočet, více než třetina respondentů neví, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu domácnosti, pětina dospělých nijak aktivně nespoří a skoro polovina lidí nedokáže správně vypočítat úrok,“ uvádí ministerstvo.

„Tato zjištění, v kombinaci s novými výzvami, jako jsou rozšiřující se nabídky korporátních dluhopisů vykazujících podvodné rysy, nekalé nabídky mířené na seniory, nezaměstnané, extrémní dostupnost a agresivní marketingová podpora rychlých půjček, využívání sofistikovaných psychologických nátlakových metod v osobním prodeji, vedou k nutnosti aktualizace strategie finančního vzdělávání,“ dodává úřad.

Už na začátku letošního roku má být v Česku provedeno nové měření finanční gramotnosti obyvatelstva jako součást celosvětového průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 6 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

19. 12. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

Obchodníci s cennými papíry včetně bank, investičních společností a zprostředkovatelů musí nahrávat všechny hovory, které s klienty vedou ohledně investičních služeb a které by nakonec... celý článek

Kvíz o ceny. Ukažte, jak jste finančně gramotní!

16. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Kvíz o ceny. Ukažte, jak jste finančně gramotní!

Deset otázek, které prověří vaše znalosti bankovnictví, spoření, půjček. Každý, kdo dobře odpoví, vyhrává. Protože se v životě neztratí. A pro tři z těch, co budou dobře odpovídat,... celý článek

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

Rozumíte pojištění? Tak schválně, otestujte se. Když se vám v našem kvízu bude dařit, můžete si i zasoutěžit o pěkné ceny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.