Stát chce finančně vzdělávat i dospělé, chystá nové měření

pk | rubrika: Aktuality | 13. 1. 2020 18:30 | 2 komentáře

Stát se zaměří na zlepšení finanční gramotnosti nejenom u dětí, ale nově také u seniorů, lidí čerpajících pomoc v hmotné nouzi a u nezaměstnaných. Chce také vzdělávat stávající i budoucí pedagogy a zaměstnance veřejného sektoru, jako jsou sociální pracovníci a policisté, kteří ohroženým osobám nejčastěji pomáhají.

Vyplývá to z Národní strategie finančního vzdělávání 2.0, kterou připravilo ministerstvo financí a dnes ji schválila vláda. Součástí je mimo jiné vznik webu financnigramotnost.mfcr.cz a Národního registru projektů finančního vzdělávání, což má usnadnit orientaci v nabídce.

„V současnosti mnoho soukromých subjektů vytváří a nabízí finančně vzdělávací projekty, ty však mají různou kvalitu i různé zaměření. Díky vzniklým měřítkům kvality budou na webu nabízeny projekty, které tyto standardy splňují. Například pro ředitele škol či domovů seniorů může být v současnosti obtížné se v široké nabídce orientovat. Proto je součástí navrhované strategie tento nástroj, který jim usnadní výběr,“ vysvětluje ministerstvo.

Ministryně financí Alena Schillerová připomíná, že Česká republika se stala jednou z prvních zemí na světě, které zavedly povinnou výuku finanční gramotnosti na základních (od roku 2013) a středních (od roku 2009) školách.

Máte to vychytaný?

Špatné informace jsou jednou z nejsnadnějších cest, jak naletět podvodníkům a přijít o peníze. Váš případ to nejspíš nebude, ale přesto: Pojďme si otestovat, co přinesl rok 2019.

Přijdete snadno o peníze? Vyzkoušejte si, jak znáte novinky

Dva dosavadní průzkumy ukázaly, že finanční gramotnost se postupně zvyšuje, výsledky jsou nicméně stále nedostatečné. Podle posledního šetření, kterého se zúčastnilo 14 zemí Evropské unie, se Česká republika se umístila na 11. místě.

„Dvě třetiny dospělých se nechovají ekonomicky zodpovědně, skoro dvě třetiny domácností nesestavuje rodinný rozpočet, více než třetina respondentů neví, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu domácnosti, pětina dospělých nijak aktivně nespoří a skoro polovina lidí nedokáže správně vypočítat úrok,“ uvádí ministerstvo.

„Tato zjištění, v kombinaci s novými výzvami, jako jsou rozšiřující se nabídky korporátních dluhopisů vykazujících podvodné rysy, nekalé nabídky mířené na seniory, nezaměstnané, extrémní dostupnost a agresivní marketingová podpora rychlých půjček, využívání sofistikovaných psychologických nátlakových metod v osobním prodeji, vedou k nutnosti aktualizace strategie finančního vzdělávání,“ dodává úřad.

Už na začátku letošního roku má být v Česku provedeno nové měření finanční gramotnosti obyvatelstva jako součást celosvětového průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Broker Trust vstupují do Golem Finance

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Broker Trust vstupují do Golem Finance

Finančně poradenská společnost Broker Trust koupila hypotečního makléře Golem Finance. Výši transakce firmy nezveřejnily, obě budou pokračovat pod svými názvy.

Už se nestresuju, říká nový partner v Partners

17. 9. 2021 | Martin Vlnas | 11 komentářů

Už se nestresuju, říká nový partner v Partners

Když David Kundrt v roce 2007 začínal v Partners, bylo finanční poradenství v plenkách. Tak jako jeho kariéra. Teď po čtrnácti letech se z něj stal partner společnosti. Jak se během... celý článek

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

7. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 17 komentářů

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

Česká televize uvádí novou řadu seriálu Krotitelé dluhů. Profesionálové v něm radí konkrétním lidem, jak z finančních potíží. Dobré rady slouží i divákům, kteří se octnou v podobné... celý článek

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

7. 8. 2021 | Martin Vlnas | 30 komentářů

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

„Chceme penzijko přiblížit mladším lidem v produktivním věku, udělat ho přitažlivější, hravější,“ říká Lucie Simpartlová, šéfka Partners investiční společnosti o plánech nové penzijní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.