Přijdete snadno o peníze? Vyzkoušejte si, jak znáte novinky

Petr Kučera | rubrika: Kvíz týdne | 28. 12. 2019
Špatné informace jsou jednou z nejsnadnějších cest, jak naletět podvodníkům a přijít o peníze. Váš případ to nejspíš nebude, ale přesto: Pojďme si otestovat, co přinesl rok 2019.
Přijdete snadno o peníze? Vyzkoušejte si, jak znáte novinky

Z většiny bankovních účtů v Česku už je možné odesílat okamžité platby. Na co byste si měli dát pozor?

Vláda Andreje Babiše před pár měsíci rozhodovala o změně věku odchodu do důchodu po roce 2030. Jak to dopadlo?

O kolik víc letos platíme za zboží a služby v porovnání s loňským rokem? Jinými slovy: Jak vysoká bude průměrná meziroční inflace za celý rok 2019, jestliže prosincová čísla nepřekvapí?

Kdyby aspoň ty výdělky rostly aspoň stejně rychle, co? Tak schválně: O kolik stoupla průměrná mzda ve třetím čtvrtletí 2019, když to porovnáme se stejným obdobím předchozího roku? Zajímá nás růst bez započtení inflace.

Jasně, byty zdražily mnohem víc než rohlíky nebo jízdenky. A zvlášť to vynikne, když porovnáme jejich tržní cenu třeba se začátkem roku 2010. O kolik stoupla – v průměru za celou republiku a nehledě na stáří bytu – podle statistik Hypoteční banky?

Bitcoin letos vystřelil jako raketa. Kam nakonec dopadl? Konkrétně: Jaká byla hodnota bitcoinu (v dolarech) letos o Vánocích, když ji srovnáme se začátkem roku 2019?

Kdo v roce 2019 nejvíc vydělal? Ten, kdo na začátku roku uložil peníze

Hodně se letos mluvilo o Monetě. A to nejenom o akciích téhle banky. Kterého z konkurentů v roce 2019 koupila? (Pro zjednodušení počítáme dohodu, nikoliv definitivní schválení regulátorem.)

Den před koncem roku 2019 vám sympatický obchodník chce nabídnout nové pojištění. V kterém z následujících případů byste měli zpozornět, protože pojišťovna s tímto jménem (nebo obchodní značkou) už samostatně v Česku nepůsobí nebo ani nikdy nevstoupila na trh?

Rok 2019 přinesl změnu týkající se dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců – takzvané nemocenské. Jakou?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+79
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Vodafone zdražuje paušální tarify. Spojte si služby, radí

25. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Vodafone zdražuje paušální tarify. Spojte si služby, radí

Operátor Vodafone zvýší ceny paušálních mobilních tarifů pro domácnosti i firmy zhruba o devět procent. U předplacených karet, dosavadních tarifů pevného připojení k internetu ani u... celý článek

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.