Názor: Kdo se bude radovat po jednání Senátu o exekučním řádu?

Petr Koblovský | rubrika: FINMARKET | 7. 6. 2021 | 1 komentář
Po dvou letech se projednávání exekučního řádu chýlí k finále v Senátu. Za pár dní se dozvíme, kdo bude moci slavit. Jak by to vypadalo, kdyby prošel návrh bez dalších úprav?
Názor: Kdo se bude radovat po jednání Senátu o exekučním řádu?

Zdroj: Martin Vlnas

Zásadně se zlepší situace dlužníků. Malé dluhy do 1500 korun se odpustí automaticky. Dluhy u státu, obcí, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků a dalších veřejnoprávních institucí by šlo smazat splacením jistiny, původní výše dluhu. Dluhy, které na úrocích, penále a nákladech vymáhání nabobtnaly z tisíců na statisíce, by se najednou scvrkly zpět do splatitelné výše. Ulevila by jim i nová pravidla mobiliárních exekucí.

Ta by sice exekutorům ztížila práci, ale velký důvod k oslavě by jim zůstal. Zavedení povinných záloh na náklady placených věřiteli by jim garantovalo miliardy korun bez ohledu na výsledek jejich práce.

A kdo slavit nemůže? Věřitelé. Protože všechny změny, jakkoli užitečné, jdou na jejich úkor, protože sníží procento pohledávek, které se vymohou. I když jeden důvod mají i oni. Sněmovna zamítla řadu návrhů, které by pro ně byly daleko horší. V první řadě takzvanou teritorialitu – tedy nahrazení volby exekutora věřitelem jeho automatickým přidělováním podle místní příslušnosti.

A co občané, kteří nikomu nedluží a nikdo nedluží jim? Ti si mohou oddechnout. Rozumný kompromis zachrání systém vymáhání pohledávek před rozvratem, který by zdražil služby i úvěry. Pokud by totiž prošla teritorialita a některé další nápady, tak by nesplácené dluhy zaplatili poctiví zákazníci, na které by firmy přenesly své ztráty.

Petr Koblovský

Petr KoblovskýZdroj: Liberální institut

Autor je behaviorální ekonom a advokát, působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v Liberálním institutu. Autor není exekutorem ani se na činnosti exekutorů jakkoliv nepodílí.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Petr Koblovský

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Před oddlužením číhá past. Osobní bankrot se může prodražit

Před vstupem do oddlužení stále číhá na dlužníky past v podobě nepoctivých firem, které na nich chtějí vydělat. Agentura pro sociální začleňování spadající pod ministerstvo pro místní... celý článek

Marné exekuce skončí dřív. Senátoři upravili balík změn

10. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Marné exekuce skončí dřív. Senátoři upravili balík změn

Zastavování dlouhodobě nevymahatelných exekucí by se mělo vztahovat i na starší případy. Senátoři podpořili i takzvané milostivé léto, přednostní splácení jistiny a další změny. Novela... celý článek

Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Nezabavitelné minimum má být díky chráněnému účtu opravdu nezabavitelné. Jenže v Air Bank k němu nedají platební kartu.

Exekutoři mají nové vedení. Chtějí teritorialitu

30. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Exekutoři mají nové vedení. Chtějí teritorialitu

Exekutorská komora má nové vedení. Sněm, jehož se zúčastnilo téměř 120 soudních exekutorů, potvrdil v čele komory Jana Mlynarčíka, který vede exekutorský úřad v Jablonci nad Nisou.... celý článek

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.