Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Každému jeho lichváře. Chcete změnu? Pošlete exekutory k úředníkům domů

| rubrika: Komentář | 14. 6. 2011 | 10 komentářů
Každému jeho lichváře. Chcete změnu? Pošlete exekutory k úředníkům domů
Stát už řadu let zavírá oči nad stále rostoucím problémem lichvy a okrádáním chudých za pomoci rozhodčích doložek a exekutorů. Existuje šance na změnu?

Bohužel snad jen v případě, že se s lichvou nebo exekutory osobně setkají ti, kteří odpovídají za nastavení pravidel v této oblasti. Těch je ovšem tolik, že si celou agendu přehazují jak horký brambor. Co se v reálu děje, tak vlastně nikoho příliš nezajímá.

Ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají – nic

Zatímco za regulaci většiny finančních služeb odpovídá ministerstvo financí, za regulaci spotřebitelského úvěru odpovídá ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde ještě o pozůstatek z dob Rakouska-Uherska, kdy spotřebitelské úvěry neposkytovaly banky, ale drobní živnostníci přímo svým zákazníkům. Ta doba už je sice dávno pryč, ovšem ve státní správě je vše při starém. Na dodržování těch několika málo pravidel pak musí dohlížet Česká obchodní inspekce, která na to nemá kapacitu ani odborné znalosti, místo České národní banky, která by kapacitu i odborné znalosti měla – ale oblast spotřebitelských úvěrů, zejména nebankovních, považuje za špinavou oblast, od které je potřeba se držet co nejdál.

Exekutoři pak spadají pod ministerstvo spravedlnosti, které má spoustu jiných priorit a pochybné praktiky exekutorů pak nemá chuť ani energii řešit.

Bojí se stát exekutorů a rozhodců?

Navíc by se razantním zákrokem, který je už několik let potřeba, ministerstvo dotklo velmi lukrativního způsobu obživy velké a dobře organizované skupiny lidí, která nemá zájem cokoliv měnit. A které čím dál tím větší excesy ani nevadí: na plnou třetinu exekutorů jsou podány kárné žaloby a nezájem prezidentky Exekutorské komory je velmi dobře ilustrovaný v sobotních Lidových novinách. Ještě větší strach má ministerstvo spravedlnosti z rozhodců, naprosto neregulovaného byznysu, ve kterém lidé se silným žaludkem vydělávají miliony měsíčně na úkor těch, kteří nemají šanci se bránit.

Svůj díl viny ale bohužel nese ještě jeden hráč, o kterém se v souvislosti s lichvou vůbec nemluví – Nejvyšší soud. Aby totiž bylo možno někoho odsoudit pro lichvu, musí nejen získat nepřiměřené plnění, ale také využít klientovy tísně, nezkušenosti nebo rozumové slabosti či rozrušení. Ovšem zatímco u výše plnění je Nejvyšší soud velmi rozumný (trojnásobek průměrných sazeb už je příliš), druhou podmínku trestného činu lichvy vykládá tak přísně, že je za lichvu téměř nemožné někoho odsoudit.

Promarněná šance

O problematice lichvy se již napsalo mnoho a všichni mluví o tom, že je potřeba s tím něco udělat. Přesto stát naprosto promrhal ideální možnost loňské úpravy zákona o spotřebitelském úvěru, kdy měl možnost velmi rychle zabránit alespoň těm nejhorším excesům. Místo toho ale i nadále hraje mrtvého brouka. Bude muset přijít exekutor domů až k zodpovědným státním úředníkům, aby konečně pochopili, jak svou nečinností poškozují tisíce lidí?

Psáno pro Lidové noviny

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2011 9:50, černý pasažér

Hlavně by se mělo udělat to že tam kde je jeden dlužník,jeden věřitel a vše vymáhá jeden exekutor tak tam by mělo být povinné aby exekutor sloučil všechny exekuce do jedné.A né že např. za 10 pokut u Dopravního podniku si jeden exekutor který to vymáhá (např.exek. p.Podkonický)účtuje 10x odměnu a 10 x náklady za výkon exekuce.
Takto se vyrábí ještě větší dlužníci ale to nikoho nezajímá ,každý jen neměl jezdit na černo jasně, ale tady píšu jak exekutor vydělalá na dlužníku to lichva není.???? To zákon dovoluje proč???

Reagovat

 

+13
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2011 17:44, jezevec

vyměňte právníka. za dluhy je zodpovědný pouze ten kdo je nasekal, platí i v manželství. navíc většina závazků nad rámec "obvyklého" hospodaření rodiny, uzavřená jen jedním partnerem, je aopriori neplatná.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (alexandra 14. 06. 2011 11:10)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

29. 7. 2012 | 9:13 | EVA

Ano , exekutoři to nezákonně zkoušejí i když ví že na to nemají právo a je to nezákonné . Nemůžou Vám zablokovat ůčet , zabavit majetek ani nijak se domáhat na vás "spolupráce" na manžel. dluzích... Když jde SJM tak tam si...více

21. 10. 2011 | 18:15 | Milena

Na mě byla také uvalena exekuce kvůli manželovým dluhům. Po počátečním šoku jsem hledala na internetu a našla, že exekuce je podle současné judikatury nepřípustná, stejně jako je nepřípustné zablokování mého bankovního účtu....více

27. 7. 2011 | 15:49 | Michal

Problem je uplne jinde. Kde existuje poptavka, tam bude vzdy i nabidka. Dokud budou existovat hloupi lide, kteri si neumi precist podminky uverove smlouvy a dobrovolne pristupuji na smesne vysoke uroky, budou existovat i...více

22. 6. 2011 | 19:32 | Jana

taky by mě zajímalo, o co se ve svém tvrzení opíráte ( o jaký § zákona ) naší zaměstnankyni musíme srážet a odvádět ze mzdy exekuce na dluhy jejího manžela, takže s tím máme dokonce náklady i my jako firma. Vaši radu bych...více

14. 6. 2011 | 21:28 | benzin

Mate k tomuhle tvrzeni nejake zdroje (judikate, zakony)? Skutecne mne to zajima, protoze tohle je jeden z duvodu proc se nechci zenit, aby pri problemech mne (resp. partnerky) nebyla potopena cela rodina.
P.S.: Plati...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK