Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Exekuce po česku: pro pár stovek jí neprávem brali dům

| rubrika: Aktuálně.cz | 12. 6. 2011 | 5 komentářů
Exekuce po česku: pro pár stovek jí neprávem brali dům
Případ necelých sedmi set korun, o které se žena kdysi přela s předchůdcem mobilního operátora Vodafone, přinesl další drsný důkaz, že spravedlnost v Česku může být dlouho slepá.

Až po sedmi letech dostala zmíněná žena, daňová poradkyně z Liberce, do rukou rozhodnutí soudu, aby zaplatila přes 15 tisíc korun. Aniž tušila, oč jde.

Její údiv se zvýšil poté, co zjistila v katastru nemovitostí, že na základě vydaného exekučního příkazu jí byly obstaveny všechny nemovitosti v celkové hodnotě kolem devíti milionů korun.

To vše kvůli tomu, že v roce 2004 nezaplatila kvůli reklamaci jedinou fakturu za telefonní účet společnosti Český mobil (nyní Vodafone). O tom, že dluh stále existuje, že ho Český telekomunikační úřad uznal a že soud nařídil, aby žena zaplatila několikanásobně vyšší částku, přitom podnikatelka roky nevěděla. Žádné ze zmíněných rozhodnutí totiž nedostala.

TIP REDAKCE

Vyznáte se v katastru nemovitostí?

Pro český úřad je otázkou cti hovořit tak, aby mu civilisti nerozuměli. I úřední dokumenty musí mít takovou podobu, abyste k nim potřebovali milostivého úředního průvodce. Nelíbí se nám to, a proto jsme pro vás připravili vlastního interaktivního průvodce výpisem z katastru nemovitostí.

Marné hledání úřadu

Čtenáři doporučují

Zastání našla na poslední chvíli u Ústavního soudu. Soudci kvůli jasnému porušení práv ženy rozhodli o zrušení všech rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, na základě kterých byla žena odsouzena. Stát jí musí navíc poslat přes pět tisíc korun za právníka.

Vleklost případu, který začal sporem o zaplacení 697 korun a skončil až u Ústavního soudu, má jednoduchou příčinu. Tou je liknavost nebo neschopnost úředníků podnikatelku najít a včas jí oznámit, že dluží stokoruny a umožnit jí se bránit.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž dluh podnikatelky vůči Vodafonu uznal už v roce 2008, rozhodnutí jí ale nedokázal doručit. Žena byla označena za osobu neznámého pobytu, a úřad jí tak přidělil opatrovnici – svou zaměstnankyni, která se měla o práva ženy starat.

Přitom nebylo nic snadnější než ženu najít. Změnila v roce 2005 adresu, ta nová byla evidována například u Komory daňových poradců ve veřejně přístupném rejstříku. „A změnu sídla jsem oznámila telefonní společnosti datovou zprávou se zaručeným elektronickým podpisem,“ uvedla žena ve stížnosti Ústavnímu soudu.

Celý článek si přečtete na Akutálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

12. 6. 2011 | 12:32 | xyht

bydlet tady v tom prasečinci to je teda něco a ještě tu jsem nebo mám být doma. německej pořádek to bychom potřebovali.stejně nás političtí parazité dusí tím,že rozhodují proti vůli lidu,stejně rozodují proti republice e...více

12. 6. 2011 | 10:51 | Michal Kára

Promlčecí lhůta samozřejmě nastavena je. Další podnětné návrhy?

Jinak exekuce není záležitostí půjček - funguje na všechny případy, kdy má někdo plnit a neplní, například když nezaplatil za dodané zboží, způsobil...
více

12. 6. 2011 | 10:16 | Slávka

Nehledejme liknavost,kde se jedná o promyšlené okrádání lidí na jedné straně a s podpororou našeho zákonodárství obohacování na straně druhé.Jednoduché stanovení promlčecí lhůty by tomu zabránilo,kdyby ovše byla vůle.Můžete...více

12. 6. 2011 | 9:14 | Michal Kára

Jo, a když vám něco ukradnou, tak dostanete zpátky jen půlku věcí a odsedíte si za zloděje půlku trestu, protože není možné, aby za nezdařenou loupež pykal jen on, co? :-) více

12. 6. 2011 | 8:14 | ivostanislav

Osobně si myslím, že institut exekuce je velice dobře promyšlený. Pracuje naprosto spolehlivě, i v článku uvedenými chybami, protože jen málo kdo se umí ubránit jako v článku zmíněná žena. V drtivé většině mají ti šťastnější...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK