Peníze, které vám dá stát: starobní důchod
12. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů
Starobní důchod je dávka důchodového pojištění určená k zabezpečení člověka ve stáří. K jeho výplatě je však třeba splnit několik zákonných podmínek.
Invaliditu jsme byli zvyklí dělit na invalidu plnou a částečnou a obsah těchto pojmů by asi dodnes nebylo třeba vysvětlovat. Od roku 2010 však byly tyto dvě kategorie nahrazeny třemi stupni invalidního důchodu. Rozdíl mezi jednotlivými stupni vyjadřuje míra poklesu pracovní schopnosti, kterou posuzují posudkoví lékaři správy sociálního zabezpečení. Míru jim pomáhá určit příloha vyhlášky 359/2009 Sb., tabulka Procentní míry poklesu pracovní schopnosti. Ta například říká, že ztráta ruky v předloktí, bude „honorována“ poklesem pracovní schopnosti o 35–45 %, což je první, nejnižší stupeň invalidity.
Tři stupně invalidity tedy vypadají takto:
Invalidita alespoň prvního stupně
podle výš zmíněné tabulky, jednotlivá postižení se sčítají.
Účast na důchodovém pojištění
Pokud nejde o pracovní úraz, musí mít postižený něco „odplaceno“ do sociálního systému, jinak řečeno – musí si nějakou dobu (ne nutně v kuse) platit důchodové pojištění. Tato doba je odstupňovaná podle věku takto:
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Věk pod 65 let a nesplněné podmínky pro přiznání starobního důchodu
Po tomto věku už se invalidní důchod nepřiznává, i stávajícím invalidním důchodcům se mění na důchod starobní. Při splnění podmínek nároku na starobní důchod dostane důchodce invalidní důchod pouze v případě invalidity následkem pracovního úrazu.
Výplatu důchodů zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení v Praze, důchody samotné se vyřizují na okresních správách sociálního zabezpečení v bývalých okresních městech. Nepotřebujete si dopředu chystat žádné zvláštní formuláře, všechny žádosti o dávky důchodového pojištění, tedy i invalidní důchod, se sepisují na uvedených okresních správách sociálního zabezpečení.
Invalidní důchodce musí počítat s tím, že čas od času budou jeho zdravotní stav přezkoumávat posudkoví lékaři.
Invalidní důchod se skládá ze dvou částek,
základní výměry, která je pro všechny důchodce stejná a činí 2 230 Kč
procentní výměry, ta je odměřena podle stupně invalidity takto:
Nejnižší možná procentní výměra invalidního důchodu činí 770 Kč.
pracuje po dlouhá léta v sociální oblasti na odboru sociálních věcí Městského úřadu Příbor. Nyní může zúročit nabyté zkušenosti a v Sociální poradně serveru Peníze.cz odpovědět i vám na otázky týkající se nejen nároků na sociální dávky, ale i dalších problémů z dané oblasti.
Požádal jsem o invalidní důchod, ale prý na něj nemám nárok, že jsem dost dlouhou neplatil pojistné. Je to možné?
Potřebná délka účasti na důchodovém pojištění je jednou ze základních podmínek nároku na invalidní důchod. Pokud jste ji nedosáhl, můžete zvážit dobrovolné důchodové připojištění – podrobněji vám tuto možnost vysvětlí na okresní správě sociálního zabezpečení.
Kdo rozhoduje o stupni invalidity a ke komu se můžu odvolat, pokud neuspěju?
Zdravotní stav pro účely přiznání nároku na invalidní důchod posuzuje posudkový lékař, proti jeho rozhodnutí se můžete odvolat. Pak zdravotní stav přezkoumá posudková komise ministerstva práce a sociálních věcí.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
17. 9. 2019 13:34, Aleš Chlebek
Dobrý den! Mám artrozu obou kolen 2a3 stupně! Je možné dostat na tuto diagnozu částečný důchod,popřípadě zps?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 9. 2015 7:24
nauč se pořadně psát inteligente a pak chtěj důchod
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (62 komentářů) příspěvků.