Firma měla platit pokutu za přiznání v PDF, pomohl ombudsman

jih | rubrika: Aktuality | 14. 10. 2019 18:05 | 1 komentář

Firmě, která nesouhlasila s vyměřenou pokutou od finančního úřadu, se vyplatilo obrátit se na ombudsmana. Nakonec nemusí platit čtvrt milionu korun za to, že v letech 2013 a 2014 podávala daňová přiznání k DPH ve formátu PDF. 

Zatímco už od května 2016 není možné daňové přiznání k DPH podávat v jiném formátu než XML, protože se změnil zákon o DPH, do té doby zákon ani vyhláška formát nespecifikovaly.

„Správce daně však na základě interních předpisů požadoval, aby firma daňová přiznání zasílala výhradně ve formátu XML. Správce daně proto firmě vyměřil pokuty za nepodané daňové přiznání k DPH. Výši daně i pokuty přitom paradoxně určil na základě podkladů, které firma dodala,“ popisuje kancelář veřejného ochránce práv.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Finanční správa vyzývala firmu k odstranění vad daňového přiznání. Chtěla, aby ho podala ve formátu XML namísto PDF. Na základě žádosti firmy prodlužovala lhůtu k odstranění vad, protože se čekalo, jak dopadne žaloba jiné firmy u krajského soudu.

Předmětem této žaloby byla právě otázka, zda je možné přiznání k DPH podat ve formátu PDF. Na konci roku 2014 krajský soud rozhodl, že to přípustné bylo. Firma proto měla za to, že je problém vyřešen a nadále nepožadovala prodlužování lhůty pro odstranění vad.

V roce 2016 ji ale finanční správa znovu vyzvala k podání daňového přiznání za uvedená období vyzval. Na to firma nereagovala. Stát ji proto v roce 2017 vyměřil daň, z jejíž výše pak určil také výši pokuty: 245 tisíc korun.

„Prodlužováním lhůty a čekáním na rozhodnutí soudu přitom správce daně vytvořil u firmy legitimní očekávání, že se bude rozhodnutím krajského soudu řídit, což však po vynesení rozsudku neučinil,“ vysvětluje kancelář ombudsmana.

V letošním roce pak rozhodnutí krajského soudu potvrdil také Nejvyšší správní soud. Uvedl mimo jiné, že „neúčinnost podání v obecném daňovém řízení nelze dovozovat krkolomnými výklady daňového řádu.“

Finanční správa nakonec přistoupila na argumentaci veřejného ochránce práv i soudů a pokutu zrušila.


Ó daně, jak my myslíme na ně:

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Vláda dočasně zruší DPH u respirátorů

1. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Vláda dočasně zruší DPH u respirátorů

Respirátory kategorie FFP2 a vyšší by mohly zlevnit. Vláda schválila jejich dvouměsíční osvobození od DPH. Rozhodnutí o prominutí daně bude platit od 3. února do 3. dubna. Respirátory... celý článek

Schillerová navrhuje nižší DPH u menstruačních pomůcek

1. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Schillerová navrhuje nižší DPH u menstruačních pomůcek

Dámské menstruační pomůcky by mohly být od příštího roku levnější. Ministerstvo financí navrhuje přesun dámských vložek, tampónů, kalíšků a dalších menstruačních pomůcek do nejnižší... celý článek

Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

22. 7. 2020 | Petr Kučera | 17 komentářů

Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

Snížení DPH na vodné a stočné od letošního května pozitivně pocítily až tři čtvrtiny obyvatel. Změnu sazby promítlo do konečné ceny 124 ze 131 největších měst s víc než 10 tisíci obyvateli.... celý článek

Nižší DPH na ubytování, kulturu a sport je tu. Projděte si, co se mění

1. 7. 2020 | Pavel Běhounek | 4 komentáře

Nižší DPH na ubytování, kulturu a sport je tu. Projděte si, co se mění

Daň z přidané hodnoty z ubytování a ze vstupného na kulturu a sport od dneška klesla z 15 na 10 procent. Projděte si kompletní výčet služeb, kterých se změna týká.

Chyba při placení daní vyjde draho. Pravidla zpřísní

11. 6. 2020 | Petr Kučera | 11 komentářů

Chyba při placení daní vyjde draho. Pravidla zpřísní

Získat od finančního úřadu zpátky omylem zaslanou platbu může být hodně problematické. A od příštího roku i nemožné.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.