Firma měla platit pokutu za přiznání v PDF, pomohl ombudsman

jih | rubrika: Aktuality | 14. 10. 2019 | 1 komentář

Firmě, která nesouhlasila s vyměřenou pokutou od finančního úřadu, se vyplatilo obrátit se na ombudsmana. Nakonec nemusí platit čtvrt milionu korun za to, že v letech 2013 a 2014 podávala daňová přiznání k DPH ve formátu PDF. 

Zatímco už od května 2016 není možné daňové přiznání k DPH podávat v jiném formátu než XML, protože se změnil zákon o DPH, do té doby zákon ani vyhláška formát nespecifikovaly.

„Správce daně však na základě interních předpisů požadoval, aby firma daňová přiznání zasílala výhradně ve formátu XML. Správce daně proto firmě vyměřil pokuty za nepodané daňové přiznání k DPH. Výši daně i pokuty přitom paradoxně určil na základě podkladů, které firma dodala,“ popisuje kancelář veřejného ochránce práv.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Finanční správa vyzývala firmu k odstranění vad daňového přiznání. Chtěla, aby ho podala ve formátu XML namísto PDF. Na základě žádosti firmy prodlužovala lhůtu k odstranění vad, protože se čekalo, jak dopadne žaloba jiné firmy u krajského soudu.

Předmětem této žaloby byla právě otázka, zda je možné přiznání k DPH podat ve formátu PDF. Na konci roku 2014 krajský soud rozhodl, že to přípustné bylo. Firma proto měla za to, že je problém vyřešen a nadále nepožadovala prodlužování lhůty pro odstranění vad.

V roce 2016 ji ale finanční správa znovu vyzvala k podání daňového přiznání za uvedená období vyzval. Na to firma nereagovala. Stát ji proto v roce 2017 vyměřil daň, z jejíž výše pak určil také výši pokuty: 245 tisíc korun.

„Prodlužováním lhůty a čekáním na rozhodnutí soudu přitom správce daně vytvořil u firmy legitimní očekávání, že se bude rozhodnutím krajského soudu řídit, což však po vynesení rozsudku neučinil,“ vysvětluje kancelář ombudsmana.

V letošním roce pak rozhodnutí krajského soudu potvrdil také Nejvyšší správní soud. Uvedl mimo jiné, že „neúčinnost podání v obecném daňovém řízení nelze dovozovat krkolomnými výklady daňového řádu.“

Finanční správa nakonec přistoupila na argumentaci veřejného ochránce práv i soudů a pokutu zrušila.


Ó daně, jak my myslíme na ně:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

26. 4. 2022 | David Kužela

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

Plátci DPH mnohdy řeší v souvislosti s válkou na Ukrajině nečekané daňové výzvy. Firmy, které obchodovaly s ruskými a běloruskými zákazníky, musí také pečlivě sledovat dopady mezinárodních... celý článek

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

23. 2. 2022 | Jevgenija Bajzíková | 2 komentáře

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

Plátce DPH, který ke svému podnikání používá auta, potřebuje prokázat jejich použití pro ekonomickou činnost. Knihy jízd kontrolují správci daně velmi důkladně. Jejich průkazností se... celý článek

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

21. 12. 2021 | Jana Divinová | 23 komentářů

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

Daňové osvobození pro balíčky z Číny, USA nebo třeba Británie skončilo. Co se změnilo a na co si s novými pravidly dát pozor?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.