Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neplatiči DPH budou viset. Vy za ně budete solit. Co si o tom myslíte?

Veřejná listina neplatičů DPH by se měla začít plnit od ledna příštího roku. Že poctivě platíte, a nemusíte tedy číst dál? Jen čtěte! Pokud budete obchodovat se subjektem uvedeným na černé listině, riskujete, že budete muset státu nasypat za hříšníka.

Na úvod tohoto článku si dovolím krátké vyznání. Když jsem viděl konečné výsledky posledních voleb do poslanecké sněmovny, měl jsem radost. Tanku jménem Paroubek na poslední chvíli došla šťáva a možná k tomu přispěly i články na našich webech. Moje nadšení sice rychle vzalo za své, ale pořád jsem si říkal, že se všechno v dobré obrátí. Neobrátilo. Právě naopak. Jestli jsem myšlenkovým pochodům současné vlády rozuměl alespoň občas, teď už jim nerozumím vůbec. Všechno se to přitom točí okolo tématu naprosto srozumitelného a pro pravicovou vládu zcela zásadního – podpory podnikání.

Ručíte za každého, s kým obchodujete

První podivností byl projev Petra Nečase na brněnském strojírenském veletrhu, o němž jsme psali včera. Druhá spatřila světlo světa už dřív, ale já jsem o ní dozvěděl až z tiskové zprávy Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky: ministerstvo financí, očividně frustrované, že vyšší daně nenesou víc peněz, se od příštího roku rozhodlo zveřejnit seznam desítek tisíc subjektů, jež dluží státu na dani z přidané hodnoty, a návdavkem pořádně naložit všem podnikatelům, kteří sice daně platí, ale s neplatiči obchodují.

Mluviti zlato

Minulý týden jsme psali o novinkách u vymáhání malých dluhů, tedy dluhů do pěti tisíc korun. Za nejlepší diskuzní příspěvek jsme vyvolili ten, který pod článkem sedmého září před půl desátou zanechal Michal Kára. Rádi bychom mu poslali za chytrá slova nějakou pozornost – ale nezanechal nám e-mail, na který bychom mu mohli napsat o adresu.

V novele zákona o dani z přidané hodnoty (přikládáme ji společně s důvodovou zprávou), se totiž, schovaný pod paragrafem 106a, nově objevuje takzvaný institut nespolehlivého plátce a pod paragrafem 109 také trest pro všechny, kteří od neplatičů odebírají jejich zboží či služby. Důvodová zpráva vysvětluje: „Vzhledem k tomu, že informace o tom, že plátce je nespolehlivým plátcem, bude veřejně dostupná, může si kterýkoli plátce ověřit, s kým obchoduje, nebo obchodovat zamýšlí. V případě, že si plátce nezkontroluje, zda se jedná o nespolehlivého plátce, nebo navzdory tomu, že se jedná o nespolehlivého plátce, s ním bude obchodovat, bude ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od takového plátce přijme.“

Budiž finančákem bližního svého

V praxi to neznamená nic jiného, že si – pokud podnikáte a novela projde – budete muset, před zaplacením každé faktury ověřit, jestli váš dodavatel v seznamu neplatičů nefiguruje nebo se na něm právě neocitl, i když bylo před týdnem ještě vše v pořádku. Že pak nemáte čas dělat svou práci a podnikat? Že se tak devastuje vzájemná důvěra, která je v byznyse nesmírně důležitá? Že máte doplácet na neefektivitu úředníků? To, zdá se, ministerstvo nezajímá. Hlavní je, že bude kde brát. „Jde o zcela absurdní stav, na nějž má málokterá firma kapacity. Podnikatelé se tak opět stávají v podstatě rukojmími neschopnosti české administrativy zvládat své úkoly tak, aby nezatěžovaly nadměrně běžné firmy a podnikatele a nechaly jim tak prostor vykonávat jejich předmět podnikání,“ okomentovala situaci Pavla Břečková, ředitelka brněnské strojírenské firmy Audacio pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků. Naprosto souhlasím.

Kam jdou vaše daně? Ukáže vám to interaktivní grafika na Peníze.cz!

Kam jdou vaše daně? Možná má leckdo z vás na jazyku peprnou odpověď. Interaktivní grafika na Peníze.cz určitě nebude tak pregnantní, ale výstižná je určitě.

Nedoporučujeme osobám se slabšími nervy!

A pravidelně hlídej, nejsi-li omylem na seznamu

Za zmínku ale stojí ještě jedna věc: ze třiceti na patnáct dní zkrácená lhůta pro podání odvolání, pokud nebudete se svým umístěním na listinu hanby souhlasit, třeba prostě proto, že jste na ní omylem. Důvodová zpráva zkrácení vysvětluje docela úsměvně: „Je tomu tak proto, aby se co nejdříve postavilo na jisto, zda ten či onen plátce závažným způsobem porušil své povinnosti.“ 

Nezbývá než dodat, že pokud odvolání prošvihnete nebo bude shledáno neopodstatněným, budete v seznamu minimálně rok čili 52 týdnů, kdy u vás nikdo nepoptá ani tu nejmenší službičku. Co se stane s podnikatelem a jeho zaměstnanci, kteří rok nemohou pracovat, nechť si každý domyslí. Alespoň budete mít dost času připravovat žalobu na stát za ušlý zisk a poškození dobrého jména.

Co si o institutu nespolehlivého plátce a trestu pro firmy, kteří s neplatiči spolupracují, myslíte vy? Podělte se o svůj názor v diskuzi! Pro autora nej- komentáře máme tradičně přichystanou hodnotnou cenu.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

20. 5. 2013 10:35 | Martin

Já zažil rozum už loni, můj business je marketing na internetu, najal jsem si poradce a během hodinové konzultace jsem zjistil kolik mohu ušetřit a jak vůbec nebýt plátcem DPH. Jsou cesty skrz které na Vás český byrokratický systém nedosáhne.Přesunul jsem podnikání do Anglie. Podnikám dále iv Čechách, ale prostřednictvím anglické společnosti. ten rozdíl se nedá popsat, v Čechách jsem pořád jen řešil účetní a doklady a co chtějí úřady. V anglii je to pravý opak. Jestli někdo uvažujete o podnikání v dnešní době, určitě se poraďte se seznamem a google ohledně firem v anglii a co vám to přinese. Přeji hodně štěstí, výdrž a jasnou vizi. Krásný den Martin
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

12. 11. 2012 9:23 | Emanuela

Dobrý den, už dlouho jsem nečetla nic takového co by odpovídalo pravdě,souhlasím s Vámi plně.Děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Inka 12. 11. 2012 07:43)

12. 11. 2012 7:43 | Inka

Zcela souhlasím s názorem P.Břečkové -neschopnost státní byrokracie vybrat daně je důvodem přenášení povinností dolů..Např. ručení za daň, přenášení daňové povinnosti DPH u stavebních prací, stížnost na plátce daně - viz §237 daňového řádu.. Naproti tomu tisíc úředníků na MFIN, kteří z důvodu obhajoby své pozice (ale ve jménu svatého boje proti daňovým únikům) demagogicky a chaoticky prosazují nesmysly do daňových zákonů.. Změny se pak vychrlí každoročně kolem vánoc.. A my všichni děláme, že nám to nevadí, už jsme si zvykli.. Neschopnost, přezaměstnanost a přebujelost státu pak platíme všichni svoji pracovní zátěží a stresem, vyššími výdaji za změny softwarů.. a nakonec i vyššími daněmi. Inka
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

22. 10. 2012 10:40 | Emanuela

připadám si jako v říši divů,ale ne tohle je fakt,ne div. A když jdete něco vyřizovat na úřad,připadáte si jako vyvrhel a otrava-fuj.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 22. 10. 2012 10:20)

22. 10. 2012 10:20

Bude-li registr dlužníků doveden k dodkonalosti, bude z něj pouze úplný seznam všech firem v republice. Tím se ukáže jako nesmyslná investice - ovšem bez odpovědnosti za vyhozené peníze. Kdyby se našel osvícený duch mohl by pak alespoň všechny úředníky, kteří se takto živili propustit. To by pak platilo, že všechno zlé je k něčemu dobré.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (JokeM 13. 09. 2012 10:46)

19. 9. 2012 10:35 | Petan

už tak je na úřadech lidí zbytečně moc, mnohdy ani neví jak svou práci mají dělat a to už mají podle mě naprosté minimum a člověk, který podniká nebo pracuje u soukromého podnikatele by zvládl práci tří až čtyř lidí z úřadu (a to minimálně!!!) všichni tito by si měli jít zkusit pracovat do soukromého sektoru! a pokud ještě podnikatelům a živnostníkům bude přikázáno, aby dělali práci těch, co sedí na úřadě, tak proč tam ti lidé budou - aby nakonec ještě nezvnikly další úřady, kde budeme všichni platit dalších x stovek nebo tisíců úředníků, kteří tam budou jen aby tam byli? K takovému návrhu se nedá ani nic rozumného říct, toto prostě není z hlavy normálního člověka!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

18. 9. 2012 12:17 | Emanuela

Dobrý den, nechci být sprostá!!!!!!!!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

14. 9. 2012 18:36 | ivan.jergl

Co si o institutu nespolehlivého plátce a trestu pro firmy, kteří s neplatiči spolupracují, myslíte vy? Návrh "nespolehlivého plátce", jakýsi ostrakismus na ruby zavádí presumoci viny všem, kteří s nim omylem obchodují, nebo v momentě, kdy obchodují ještě nebyl jako nesolehlivý "vyvěšen." Je to jako ve stylu: pane, šel jste okolo domu, kde je zavražděný člověk, zatýkáme vás jako vraha! Myslím, že je to důkaz o vzniku "logicky nespolehlivých legislativců a ministrů.
I.Jergl
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

13. 9. 2012 22:50 | iso

FAŠISMUS?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

13. 9. 2012 20:08 | F

Pokud článek není od pana Vlnase fór, tak bych prosil někoho o založení účtu a sdělení čísla účtu, kam bych mohl poslat peníze na výstavbu ústavu pro choromyslné politiky. Bude potřeba moc peněz, protože ten ústav bude muset být hodně velký. To není totiž na kriminál, ale na léčení. Pane Bože, to se nenajde jediný zřízenec, který by se o tyto pomatence postaral?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

13. 9. 2012 20:05 | Kalousek

to je tak, kdyz se stanovi kozel zahradnikem ... :/
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Slávka 13. 09. 2012 18:15)

13. 9. 2012 18:15 | Slávka

Věrný obraz Kalouskovy dílny.Díky vlastní neschopnosti a chybným rozhodnutím,která nepřinášejí předpokládaný efekt,je odhodlaný naprosto zničit poslední záblesky v propadající se ekonomice.To už nemůže být blbost,ale úmysl a rozklad právního státu,kde nevinní budou plnit kasu neschopnému vydřiduchovi za cenu své vlastní likvidace.Je to katastrofální rozklad státu,který není schopen tu nejzákladnější úlohu-vybírání daní-zajistit a cíleně pracuje na své vlastní likvidaci.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

13. 9. 2012 17:58 | Antonín

Toto snad není možné? Tyto bláboly.Stát stát stát a zase jen stát.Přece za tento stav nemůže stát ale neschopní politici které lze jmenovat a kteří se jen schovávají za stát.Prosím příště jmenovat
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr Novák 13. 09. 2012 15:23)

13. 9. 2012 17:39 | Petr

No vážně, ani nemusíte moc přemýšlet: No přece nejlepší světový a u nás "NEJOBLÍBENĚJŠÍ" politik kterého mají všichni "RÁDI" !!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (czernekova 13. 09. 2012 08:52)

13. 9. 2012 17:33 | petr

No výborně - věc nevídaná : exekutiva se zabavuje svých povinností !!§§§§ To se hned tak nevidí !!!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit všech 21 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK