Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Republiku si rozvracet nedám

| rubrika: Komentář | 21. 8. 2012 | 25 komentářů
Heslům o boji proti korupci a rozpočtové odpovědnosti této vlády již nikdo nevěří. A premiér se poslední dobou chová tak, jako by v jeho osobním erbu bylo vepsáno heslo Republiku si rozvracet nedám.

První varovný signál přišel v době, kdy celá země tleskala tomu, že se policii a státnímu zastupitelství naprosto nečekaně vrátila odvaha a vedle malých lokálních rybiček sáhli i na hejtmany a ministry. Premiér Nečas ovšem jasně ukázal, co si o takovém boji s korupcí myslí, navíc stylem, který nápadně připomínal rétoriku minulého režimu. Jeho výrok, že o jeho vládě nebude rozhodovat „parta policejních plukovníků“, už stihl zlidovět.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

  • Nikdo moc nepochybuje, že ministryně kultury lehce vyhraje cenu Kašpárek roku. Ale stranická propaganda za státní cash?
  • Já vám dám společné vlastnictví manželů! Zpráva z doby, kdy ženské měly koule. 
  • Slováci osekali druhý důchodový pilíř: místo 9 % hrubé mzdy budou do penzijních fondů odvádět jen 4 % (a dostanou šanci vystoupit úplně).
  • Relativita v praxi: kritizuji-li zvyšování daní já, je to zastydlé levičáctví. Když to kritizuje Klaus, je to podpora pravicových principů.


Kdo nám zkazil ekonomickou náladu?

Pokud by šlo o jednorázový exces, dal by se omluvit náročnou funkcí a napětím (nebo strachem?) kdysi velmi slušného politika z toho, kdo je na policejním seznamu dalším cílem. Jenže konec minulého týdne, kdy premiér označil všechny kritiky zvyšování DPH za debily, naznačuje, že jde spíš o nový politický styl. Jen mi uniká, koho má tento nový styl oslovit a proč si premiér myslí, že snahou zadupat kritiky do země dosáhne něčeho jiného než toho, že lidé budou nesouhlasným hlasům naslouchat o to pozorněji.

Zajímavou sondou do premiérova myšlení byly dva velké novinové rozhovory koncem minulého týdne. V tom prvním premiér řekl, že české hospodářství je v recesi, protože mezi lidmi je „ekonomická blbá nálada“. Škoda, že nenásledovala otázka „A kdo za to může?“ Bylo by zajímavé, jak by se premiér vypořádal s jedním komunikačním selháním své vlády za druhým, s bezprecedentně klesající důvěrou i s tím, proč neustále českou ekonomiku oslabuje svými podivnými kroky na příjmové i výdajové straně rozpočtu. 

Ještě poučnější byl rozhovor v sobotních Lidových novinách. Premiér v něm kritizoval to, jak se všichni upínají na růst hrubého domácího produktu – a místo něj jako správnou modlu vztyčil snížení schodku státního rozpočtu. Nikdo samozřejmě nezpochybňuje, že zlepšení českých veřejných financí je potřeba, ale každý soudný ekonom ví, že zvyšování daní, plošné škrtání pomoci potřebným či trestání živnostníků je tou nejhorší možnou cestou. Jenže tato cesta je pro skupinu lidí okolo premiéra pohodlnější než možnost důrazně sáhnout na státní výdaje na infrastrukturu, informační technologie nebo obranu, tedy oblasti špatně kontrolovatelné – ale s o to větším korupčním potenciálem. Jak ukázala kauza hejtmana Ratha, velké peníze by šly šetřit také ve zdravotnictví – ale to je další silná lobby, proti které nemá vláda důvod jít.

Růst ekonomiky se vyplatí víc než růst daní

Premiér země má plné právo definovat směřování země, kterou spravuje, a rozhodovat o tom, kdo bude mít z jeho kroků větší prospěch a kdo na ně naopak doplatí. (A také za směřování země nese plnou odpovědnost.) Jen je škoda, že podle onoho rozhovoru v Lidových novinách premiér považuje schodek státního rozpočtu za důležitější než ekonomický růst. Ano, díky relativně zdravým veřejným financím šetříme na dluhové službě a jsme miláčky trhů. Většina občanů z toho ale nic nemá.

Anketa

Co je víc?

Pokud by vláda inteligentně podpořila ekonomický růst, možná by nám o něco stouply náklady na dluhovou službu – jenže vyšší daňové výnosy by ten mírný nárůst hladce zaplatily. Růst HDP o jediné procento na daních přinese 15 až 20 miliard korun, tedy výrazně víc, než kolik do rozpočtu přijde díky dalšímu zvyšování DPH. Navíc by díky vyššímu růstu zůstalo víc peněz v kapse i všem lidem. A každý zodpovědný premiér by měl myslet především na to, jak jeho kroky ovlivní blaho občanů země, o kterou má řádně pečovat. Nebo tomu věří jen političtí a ekonomičtí debilové? 

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+17
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 8. 2012 8:12, MoB

Petr Nečas? To je kdo? Vždyť tomu divadelnímu spolku dávno šéfuje Kalousek. Nečas je jenom nastčená figurka, po které se svezou vášně. Nečas je slabý a je vhodný akorát právě jako bleskosvod. Samozřejmě to nic nemění na jeho zodpovědnosti, ale je dobré vidět věci v souvislostech.

Reagovat

 

+9
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 8. 2012 13:33, eďa

Nebylo nikdy líp, než za Nečase. 2 mil. důchodců, co berou důchod a nic nevytvářej + 1,5 mil. nezaměstnaných včetně těch neevidovaných, kteří nehladoví, ptám se, z čeho žijou + 1 milión úřednických krys, co nic nevytvářej, jen šikanujou, ptám se z čeho žijou, to mi vysvětli?

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ladisek 21. 08. 2012 12:30)

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

19. 10. 2012 | 10:42 | Franta Zlesa

Z těch tvých 2miliónů lidí, polovina chodila do zaměstnání což s prací nemá nic společného, já mezi ně take patřím, ačkoliv ještě nejsem v důchodu. Kdybych měl být dnes placen za to co jsem (ne)dělal tak nemám ani na vodu,...více

23. 8. 2012 | 2:46 | jiří

Nevím, jak se vám do definice Cajzla (= člověka z Čech) vejde celé vedení ODS. Předseda Nečas pochází z Hradišťa a rodina mu žije v Rožnově p.R., 1. místopředsedkyně Němcová je ze Žďáru nad Sázavou (dříve se jmenoval Žďár...více

22. 8. 2012 | 13:33 | Jirka

Jedinej aspon trochu slušnej politik z ODS je Pospíšil.Jinak je to namachrovaná banda cajzlů,Mariánskej příkop a je od nich pokoj více

22. 8. 2012 | 7:52 | eďa

Vůbec nic a nikomu nevyčítám. Jen zírám, jak je systém, co se týče svého pádu, setrvačný. Jak 10 mil. republiku uživí 2 mil. zaměstnanců, co mají 93% daň ( 34+11+15+13+20) a ještě se bude zvyšovat. více

22. 8. 2012 | 0:49 | Miloka

Re pro eďa
Ty 2 miliony důchodců,o které se otíráš,musely celý život,do roku 1990 pracovat,jinak by se vystavily nebezpečí trestního stíhání pro příživnictví.Takže pravidelně odváděly zdravotní a sociální pojištění+daně...
více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK