Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nečasova deka na české ekonomice

| rubrika: Komentář | 24. 7. 2012 | 10 komentářů
Minulý týden ministerstvo financí konečně přiznalo to, co všichni už dávno vědí – ekonomika zpomaluje a HDP letos dokonce klesne o půl procenta. Tedy minimálně o půl procenta, pesimističtější předpověď by totiž asi ministerským úředníkům neprošla.

Nová ekonomická prognóza navíc jasně ukazuje, že se vláda naprosto nepoučila z toho, jak viditelně dusí v posledních dvou letech českou ekonomiku. Pokles českého hospodářství samozřejmě znamená nižší zisky firem, odkládání investic domácností i firem, z toho plynoucí nižší výběr daní, a tedy pokles příjmů státního rozpočtu. To by mělo znamenat vyšší rozpočtový schodek, ovšem stachanovská Nečasova vláda není schopna vzdát se modly naplánovaného schodku a hodlá jej dosáhnout skutečně za každou cenu a bez ohledu na české firmy i občany. „Riziko (poklesu příjmů) však bude vláda eliminovat úspornou politikou na výdajové straně,“ praví materiál, který prošel minulý týden vládou.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

Zvýšit daně nerovná se vybrat víc

Tímto přístupem Nečas jasně ukazuje, že mu je úplně jedno, jak se vyvíjí česká ekonomika. Přeloženo do praktického jazyka, je mu úplně jedno, jak se daří těm, kteří nemají šanci zvyšovat si své příjmy vybíráním desátků ze státních zakázek nebo hlasováním ve sněmovně o svém platu bez ohledu na svůj společenský přínos (i když za stále častější tragikomické etudy okresního formátu by si možná i nějakou tu prémii zasloužili, protože týden co týden překonávat sami sebe dalším skandálem, vyhrožováním nepohodlným lidem nebo úplatností je opravdu těžké).

Většina ekonomů nechápavě zírala už loni, když se vláda rozhodla zvyšovat daně a očekávala, že mezi výší daní a vybraným množstvím peněz existuje přímá úměra – zatímco česká daňová zátěž je už daleko za únosnou mezí a každé zvýšení daní jen snižuje státní příjmy. Jenže zlaté tele naplánovaného schodku je zřejmě v myslích našich politiků opravdu silnější než mnohokrát prokázaná platnost Lafferovy křivky. Nebo je to jen prostá a pochopitelná snaha udržet si svou dobře placenou židli za každou cenu, jak bezelstně ukázal Petr Tluchoř svým prohlášením, že zvyšování daní je sice v rozporu s volebním programem ODS a on s ním nesouhlasí, ale stejně bude hlasovat pro?

Naše vize: teploučko & spol.

Kdyby šlo jen o politickou frašku, dalo by se nad tím mávnout rukou, jak to ostatně poslední dva roky dělá čím dál tím víc znechucených lidí, kteří se začínají stahovat do sebe a opět dělit svět na „my“ a „oni“, jak bylo zvykem před rokem 1989. Jenže v situaci, kdy světová ekonomika zdaleka nemá problémy za sebou, kdy jsme nebezpečně závislí na vývoji německého hospodářství a kdy se jasně ukazuje, že tupé škrty a úspory za každou cenu jsou cestou do pekla, začínají být kroky Nečasovy vlády velkým nebezpečím pro dlouhodobé zdraví české ekonomiky.

Anketa

Ohrožuje Nečasova vláda ekonomické zdraví země?

Když člověk čte rozhovory s prezidenty a premiéry různých zemí, mají většinou jasno v tom, jak chtějí svou zemi změnit a kam ji posunout. Obvykle mluví o vzdělání, výzkumu a vývoji, změnách ve struktuře ekonomiky a větší integraci starší generace do rychle se rozvíjející společnosti. Premiér Nečas by asi podobnou otázku moc nepochopil. Nebo by spíš zahraniční čtenáři moc nepochopili jeho odpověď. Věřili by vůbec, že u nás vládne premiér, jehož vizí je smrádek, ale teploučko, jehož filozofií je zavírání očí před vším nepohodlným, jehož úkolem je nakrmit ze státních peněz všechny ty, kteří ho drží nad vodou, jehož schopnost sebereflexe je podle jeho činů v posledních měsících na absolutní nule a jehož ekonomická politika českou ekonomiku brzdí, místo aby ji ze všech sil podporovala? Spíš by si mysleli, že je to jen nepovedený vtip. Jenže tento nepovedený vtip bohužel ohrožuje budoucnost celé země. 

Jak bude další zvýšení DPH od příštího roku stimulovat k nákupům právě vaši domácnost? Nebudete spíš ochotni koupit zboží či služby bez paragonu, aby na ně stát neviděl?

Jak ovlivní zvýšení DPH váš rodinný rozpočet?

Propojeno: vyšší daně, nižší zisky. Pro všechny!

Člověk se přirozeně nehrne do placení daní... ale do jisté chvíle, respektive do jisté výše, se jim nesnaží zvlášť vyhýbat. Samozřejmě taky záleží na tom, jak s nimi stát hospodaří a jaké služby za ně pro lidi nakoupí. Zatím nenakupuje právě chytře a výhodně:
►► Očima expertů: Platit vyšší daně, když stát plýtvá miliardy?

Pavel Kohout říká, že toho bodu, kdy už se na daních vybere míň, než kdyby byly nižší, už jsme dosáhli:
►► Co vědí hokynáři a neví ministerstvo financí: Lafferova křivka v praxi

Strašili nás řeckou cestou. Ale my po ní šli. Vede do kolébky evropské civilizace. Ti nejchytřejší se tam spokojili se sudem a miskou na vodu. A jak praví legenda, když Diogénes viděl, že pít se dá vlastně i z dlaní, zahodil misku...
►► Česká ekonomika: směr správný, čekají nás světlé zítřky!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 7. 2012 3:50, FMach

Co to je taky za nesmysl chtít větší výběr daní, když premier a vláda sahá do kapes okradenému.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 7. 2012 15:49, Skrblík

Nemám sice titul MBA, přesto mě neustále fascinují názory, že snaha o úspory, když je rozpočet státu každoročně v deficitu přes 100 mld Kč, je nesprávná. Lze diskutovat, zda se spoří na správných místech, ale dokud příjmy jsou menší než výdaje, vidím úspory jako správné. Jak by dopadla rodina, která by hospodařila stejně jako stát? Řekněme, že by za rok utratila o 40 000 Kč víc než měla příjmy. Nevadí, řekne si, půjčíme si, za rok vyděláme víc. Příští rok sice dopadne stejně, ale nevadí, půjčíme zase. A další roky znovu a znovu. U rodiny by to nakonec vyřešil exekutor, stát má ale na výběr: bankrot, znehodnocení peněz (inflace) nebo razantní úspory. Jsem přesvědčený, že nakonec dojde k inflačnímu řešení, a to nejen u nás, ale hlavně v rámci celé EU. Není to sice moc spravedlivé (dluhy zaplatí hlavně střadatelé a podílníci penzijních fondů), ale politicky je to schůdné - lidé chtějí více peněz, tak je dostanou. A někdo může i vydělat, především bankovní sektor.

Reagovat

 

-8
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

26. 7. 2012 | 9:28 | Radim

V ekonomice je problém v tom, že kompletní účinky ať už Nečasova škrtání nebo naopak prožírání peněz předpokládané budoucí vlády se projevuje se zpožděním roku až dvou let. Taková dlouhá doba reakce tak vytváří spoustu času...více

24. 7. 2012 | 21:06 | Marek Polacek

Ano, také jsem to tak pochopil - že se škrtá za každou cenu a tak, že to poškozuje českou ekonomiku místo toho, aby se zároveň řešila její budoucnost. Nemluvě o tom brutálním zvyšování daní, pro které Nečas hlasuje v rozporu...více

24. 7. 2012 | 20:52 | Rada

Pochopil-li jsem článek správně, kritizuje pan Prouza to, že vláda chce dosáhnout plánovaného schodku za každou cenu...což je už z principu špatně a navíc navyšováním daní toho dosáhnout nelze...což už ví i dokonce snad i...více

24. 7. 2012 | 16:35 | Dita

Ať pravice nebo levice, obě si musí uvědomit, že neustálým zvyšováním daní, více peněz nevyberou. Naopak, každý se bude snažit platit daně co nejméně. Udělali velkou chybu, že hned na začátku nezačali škrtat v neproduktivním...více

24. 7. 2012 | 15:49 | Skrblík

Nemám sice titul MBA, přesto mě neustále fascinují názory, že snaha o úspory, když je rozpočet státu každoročně v deficitu přes 100 mld Kč, je nesprávná. Lze diskutovat, zda se spoří na správných místech, ale dokud příjmy...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK